logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane programy komputerowe wspomagające zarządzanie gospodarstwem rolnym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Po wejściu Polski do grupy krajów członkowskich Unii Europejskiej, rolnicy muszą być bardziej konkurencyjni. Związane jest to z większym przepływem towarów i ich różnorodnością. Większość rolników z najlepiej rozwiniętych krajów UE jest dobrze zorganizowanych, posiadają dobry park maszynowy i wysokiej jakości urządzenia. Systemy doradcze z jakich mogą korzystać są lepiej rozbudowane. Wielu naszych rolników posiada komputer, a część z nich posiada dostęp do Internetu. Nie oznacza to jednak, że jest on wykorzystywany pod kątem poprawy funkcjonalności gospodarstwa. Firmy powiązane z rolnictwem to nie tylko te, które oferują maszyny, nawozy czy środki ochrony roślin, ale także oferujące doradztwo finansowe czy też programy komputerowe. Rolnik, aby mógł prowadzić dobrze prosperujące, duże gospodarstwo rolne musi zapoznawać się z osiągnięciami techniki i z nich korzystać. Celem pracy jest przedstawienie wybranych programów komputerowych oraz ich charakterystyka i ocena dostępności dla rolnika.
Skupiono się na specjalistycznych programach komputerowych, ponieważ są
najmniej znane i nadal rzadko używane przez polskich rolników.
Wybrane programy wspomagające działalność gospodarstwa rolnego
Systemy informatyczne służące wspomaganiu decyzji, aby mogły prawidłowo funkcjonować muszą posiadać odpowiednio dużą bazę danych oraz stały dopływ informacji.
W takim wypadku będą one
przynosiły pożądane efekty. Systemy wspomagania decyzji, mają szerokie zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach, jednak niewielka ilość takich systemów opracowana jest dla gospodarstw rolnych.
Według Cupiała [2008] rolnicy najczęściej korzystają z łatwo dostępnego oprogramowania biurowego, a w dalszej kolejności ze specjalistycznych aplikacji stworzonych dla rolnictwa. Największym powodzeniem cieszą się wśród rolników programy do wypełniania wniosków, wspomagania ochrony roślin, przypominające o terminach prac polowych, a także bazy cen produktów, nawozów itp. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP CARGO na rzecz bezpieczeństwa na kolei

PKP CARGO na rzecz bezpieczeństwa na kolei

PKP CARGO wzięło udział w ćwiczeniach służb ratowniczych na kolei. Spółka chce w ten sposób...

Karta flotowa małego przedsiębiorcy

Karta flotowa małego przedsiębiorcy

Małe firmy transportowe stanowią dominującą część sektora usług transportowo-spedycyjnych. Na takich przewoźników czeka jednak wiele...

Sosnowiec kupuje trzy w pełni bezemisyjne autobusy elektryczne Solaris

Sosnowiec kupuje trzy w pełni bezemisyjne autobusy elektryczne Solaris

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały umowę na...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj