logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rola współczesnego menedżera i jego nowe koncepcje w zarządzaniu zasobami ludzkimi

  • Kategoria: E-gospodarka
  • Napisane przez  Katarzyna Walicka-Chowaniec, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • wtorek, 01, styczeń 2013 12:00
  • Wydrukuj
  • Tekst
  • Email
Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
W obliczu gwałtownych przemian gospodarczych oraz ewolucji systemów organizacyjnych, istnieje potrzeba zainteresowania się efektywnym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Nowe podejście do zarządzania zasobami ludzkimi, może przyczynić się do wyższej efektywności całej organizacji i szybkiego wprowadzania zmian.
Nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwa stawiają na rozwój i samodzielność pracowników, a umiejętność kierowania uważa się za coraz cenniejszy składnik kompetencji.2 Menedżerowie starają się zapewniać nabywanie nowych umiejętności pracownikom, przekazywać im nowe zadania i role, czynić ich bardziej wartościowymi dla przedsiębiorstwa. Stosuje się nową filozofię kierowania zespołami ludzkimi, z założeń wynika, że pracownicy są traktowani jako cenny kapitał, który można pomnażać, liczy się również zaangażowanie pracowników w pracę, na rzecz organizacji. Dla osiągania przez firmę sukcesów niezbędna jest wspólnota interesów pracownika i pracodawcy.3 Stosowanie nowego stylu kierowania, w którym pracownik staje się bardziej partnerem niż podwładnym i w którym rozkazodawstwo zastępuje się przywództwem, rozumiany jako proces kierowania, gdzie osobiste cechy lidera prowadzą do uznania zwierzchności przez członków zespołu, które wynikają z kompetencji i odpowiedzialności. Przełożony dzieli się władzą, deleguje uprawnienia, stwarza klimat do dyskusji, pobudza inwencję oraz zachęca pracowników do wprowadzania ulepszeń. Szczególną uwagę zwraca on na znaczenie skutecznego motywowania oraz harmonijnej współpracy. Stara się zbliżyć do siebie pracowników, doskonalić system komunikowania się oraz sprawnie rozwiązywać różnego rodzaju konflikty.
Każdy menadżer powinien mieć wypracowany własny styl kierowania ludźmi, biorąc pod uwagę własne kompetencje oraz dojrzałość pracowników do samodzielnego działania. Może również korzystać z różnych wzorców szeroko opisanych w literaturze poświęconej technikom kierowania. Jednak dokonując wyboru jakiegoś stylu, menadżer powinien zawsze korzystać z wyobraźni i intuicji. Zarządzanie bez wyobraźni grozi porażką, natomiast myślenie z wyobraźnią prowadzi do nowych sposobów patrzenia na rzeczywistość.4 Intuicja pozwala, bez racjonalnego myślenia, odnieść doświadczenia z przeszłości do sprawnego rozwiązania obecnego problemu. Uważa się często, że menadżerów wyższego szczebla cechuje styl intuicyjny. Oznacza to, że ich ostatecznymi decyzjami kieruje intuicja. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pociąg do Internetu rzeczy - analityka zmienia branżę transportową

Pociąg do Internetu rzeczy - analityka zmienia branżę transportową

Branża transportowa działa w wyjątkowo konkurencyjnym środowisku. Z jednej strony obowiązują w niej niezwykle krótkie...

Nowy raport Prologis wskazuje najbardziej pożądane lokalizacje logistyczne w Europie

Nowy raport Prologis wskazuje najbardziej pożądane lokalizacje logistyczne w Europie

Prologis przyznał nagrody „100 Najbardziej Pożądanych Lokalizacji Logistycznych w Europie” podczas targów EXPO REAL 2017.

Dachser inwestuje 5 mln euro na Słowacji

Dachser inwestuje 5 mln euro na Słowacji

Dachser, globalny operator logistyczny, rozszerza swoje centrum logistyczne w Lozorno, położonym niedaleko Bratysławy. W ramach...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj