logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

e-Logistyka

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Klient tworzy wartość kupując produkt - ta oczywista prawda stopniowo doprowadziła do zmian w tradycyjnym gospodarowaniu, opartym na skali produkcji i wysoko wydajnej technologii. Jesteśmy świadkami jak pojawiające się wciąż nowe wyzwania współpracy gospodarczej, wymagają innych wymiarów zarządzania - skróconego czasu realizacji procesów biznesowych i globalnego ich zasięgu, szybkiej reakcji i wysokiej dynamiki zmian w łańcuchach dostaw, nadążającej za potrzebami rynku, większej elastyczności i niezawodności działania, wyższej jakości i poziomu obsługi klienta. Specjaliści ds. operacyjnych zgodnie upatrują ratunku w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i organizacyjnych, umożliwiających zintegrowane planowanie operacji w oparciu o wspólne i bieżąco aktualizowane dane, gromadzone w hurtowniach danych. Dynamiczne planowanie produktu i produkcji, harmonogramy produkcji bilansowane w sieci kooperantów, zarządzanie zapasami u odbiorcy dostosowane do planów produkcji lub sprzedaży, monitorowanie produktu w drodze do klienta, elektroniczne transakcje i wymiana dokumentów - to tylko niektóre z potrzeb masowego przetwarzania danych, w celu szybkiej analizy rynku i potrzeb klientów.

e-Logistyka wykorzystując sieć Internet i narzędzia elektroniczne do współpracy i przepływu danych pomiędzy partnerami w łańcuchach i sieciach dostaw, tworzy potencjał koordynacji i integracji procesów logistycznych.

Przykładem dynamicznie rozwijających się potrzeb współpracy partnerów w łańcuchu dostaw może być rejon Morza Bałtyckiego, gdzie obecnie jest obserwowany (oraz prognozowany w perspektywie roku 2030) znaczący wzrost transportu paliw, owoców morza, surowców mineralnych oraz produktów drzewnych. Wynika to ze stałego wzrostu obrotów handlowych i wzrostu gospodarczego wielu państw w tym rejonie oraz importu i eksportu do państw azjatyckich (rysunek 1). Jednym z głównych celów rozwoju intermodalnych łańcuchów dostaw jest międzynarodowa (transgraniczna) współpraca oraz powiązania komunikacyjne i informacyjne poszczególnych partnerów, portów i centrów logistycznych oraz regionów obsługi logistycznej. Wiele narzędzi i prac projektowych, planowanie intermodalnych dostaw, jest zorientowanych na wspomaganie decyzji wyboru najbardziej efektywnej drogi przewozu (ludzi lub towarów), z punktu startowego do docelowego punktu trasy. Wobec zmieniającej się sytuacji na lokalnych i globalnych rynkach zaopatrzenia i sprzedaży, przedsiębiorstwa zaczęły masowo wykorzystywać narzędzia internetowe, umożliwiające realizację elektronicznych transakcji z partnerami w łańcuchach dostaw. Wzrost udziału handlu elektronicznego w handlu ogółem (na świecie i w Polsce), wywołuje potrzebę dostępu on-line do usług logistycznych wśród dostawców i odbiorców. W naturalny sposób wywołuje także potrzebę wirtualnego oferowania usług przez przedsiębiorstwa sektora TSL.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2007.

Ostatnio zmieniany czwartek, 09 wrzesień 2010 10:16
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj