logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Skroić magazyn na miarę czasów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wyposażenie nowoczesnych magazynów zmienia się wraz z rosnącymi oczekiwaniami klientów. Najemcy powierzchni magazynowej coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na lokalizację i cenę, ale także na innowacyjne rozwiązania, pozwalające na optymalizację kosztów intralogistyki. Przy wyborze magazynu kierują się nie tylko nowoczesnymi systemami informatycznymi wspierającymi procesy zarządzania, lecz również zwracają uwagę na urządzenia pomocnicze. Parki logistyczne na miarę roku 2009 powinny spełniać szereg wymogów uwarunkowanych potrzebami kształtowanymi przez rynek.
Magazyn obecnie jest skomplikowanym przedsiębiorstwem, działającym nie tylko na polu magazynowania i dystrybucji towarów. W nowoczesnych magazynach składa się gotowe towary z dostarczonych komponentów, a także sprawdza się ich jakość. Niektóre z nich mogą pełnić funkcję hurtowni lub być przystosowane do prowadzenia lekkiej produkcji.

Wybór magazynu podyktowany jest przede wszystkim jego przeznaczeniem oraz systemem dystrybucji towarów. Budynek magazynowy, w zależności od tego, czy będzie służył do magazynowania w pomieszczeniach chłodzonych, przechowywania urządzeń precyzyjnych lub artykułów chemicznych, czy też do zwykłego magazynowania, musi być odpowiednio przystosowany do przechowywania poszczególnych produktów. Podstawą są różne normy techniczne, a także te związane z ochroną środowiska. W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej wymaga się między innymi ograniczenia produkcji w zakładach najbardziej uciążliwych i wyposażenia istniejących zakładów w urządzenia chroniące środowisko. Te warunki przekładają się automatycznie na popyt na odpowiednio przygotowaną i zabezpieczoną bazę magazynową.

Firmy zaczynają dostrzegać korzyści, takie jak zwiększenie elastyczności planowania produkcji i dystrybucji, czy możliwość dostosowania wielkości i lokalizacji magazynu do realnych potrzeb firmy. - Rosnące wymagania na rynku, konsolidacja funkcjonujących na nim podmiotów oraz rosnąca konkurencja to realia rynkowe, w których zachodzi konieczność poszukiwania nowych rozwiązań. To odnosi się także do rynku powierzchni magazynowej, która powinna dziś odpowiadać na potrzebę efektywnego i taniego zarządzania magazynem. Optymalizację organizacji nowoczesnego magazynu gwarantuje zastosowanie nowoczesnych narzędzi IT oraz usprawnień technicznych, takich jak rozwiązanie typu cross-docking - tłumaczy Krzysztof Jaśkiewicz, leasing manager w firmie Pinnacle Poland, wynajmującej nowoczesną powierzchnię magazynową w parkach logistycznych na terenie Europy Środkowo - Wschodniej.

Jednym z podstawowych rozwiązań infrastruktury parków logistycznych jest wysokie składowanie. Jest ono możliwe dzięki dużym, gładkim powierzchniom, które wytrzymują bardzo duże naciski jednostkowe. W tego typu magazynach towar przechowywany jest na wysokości nawet 12 metrów. Kolejną cechą, charakterystyczną dla nowoczesnych obiektów magazynowych, jest duży plac manewrowy przylegający do budynku. Ma on na celu stworzenie możliwości zawracania i wykonywanie innych manewrów przez duże ciężarówki, czy ciągniki drogowe z kilkunastometrowymi naczepami.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2009.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 13 wrzesień 2012 07:04

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

Dachser, globalny operator  logistyczny, już od 10 lat współpracuje z międzynarodową organizacją charytatywną terre des...

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

Już wiosną przyszłego roku na wybranych stacjach paliwowych ORLEN w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach...

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj