logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ryzyko procesów logistycznych w aspekcie tworzenia wartości dodanej [...]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ryzyko procesów logistycznych w aspekcie tworzenia wartości dodanej - macierz relacji: zarządzanie ryzykiem - wartość dodana procesów logistycznych

Jednym z podstawowych celów zwiększania wytwarzanej i dostarczanej wartości dodanej jest ciągle doskonalenie procesów. Szereg możliwości i potencjałów wiąże się w tym zakresie z koncepcją zarządzania ryzykiem. Planowanie, organizowanie, realizowanie i kontrola zakłóceń w przebiegu procesów logistycznych przyczynia się do kreowania wyższego poziomu realizowanej wartości dodanej dla klienta oraz wyższej wartości dodanej dla przedsiębiorstwa.

Osiągnięcie zakładanych celów w tym zakresie można rozpatrywać dwukierunkowo. Z jednej strony identyfikacja i ocena procesów pod względem tworzenia i realizacji wartości dodanej ma kluczowe znacznie w projektowaniu zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem, z drugiej - optymalnie zaprojektowany system zintegrowanego zarządzania ryzykiem bezpośrednio przekłada się na jej powstanie. Pierwszy aspekt relacji między zarządzaniem ryzykiem a tworzeniem wartości procesów logistycznych wiąże się z podziałem procesów logistycznych pod względem ich wkładu w tworzenie i realizację wartości dodanej. Drugi natomiast wskazuje na fakt, że im lepiej opracowany system zarządzania ryzykiem (lepsza ocena ryzyka), tym większy przyrost wartości procesu.

Opracowywanie strategii zarządzania ryzykiem w oparciu o identyfikację wkładu procesów w tworzenie i dostarczanie wartości dodanej, pozwala na:

  • precyzyjną identyfikację ryzyk w danym obszarze istotności procesów w aspekcie tworzenia i dostarczania wartości dodanej
  • ustalenie, które procesy w pierwszej kolejności powinny być wzięte pod uwagę przy tworzeniu strategii
  • ustalenie, na które procesy warto przeznaczyć większe zasoby finansowe w celu zabezpieczenia ich przed wystąpieniem niepożądanych zjawisk
  • ustalenie, jak obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia danego zagrożenia
  • ustalenie, jak ograniczyć skutki wystąpienia danego zagrożenia
  • wypracowanie wspólnych, przejrzystych kryteriów oceny, możliwości porównania i umiejętności postępowania wobec ryzyk dotyczących konkretnego obszaru istotności procesów pod kątem tworzenia i realizacji wartości dodanej
  • zdefiniowanie zależności pomiędzy skutecznością zarządzania ryzykiem, a tworzeniem i realizacją wartości dodanej przez procesy logistyczne.

Nawet intuicyjnie można stwierdzić, że im lepiej opracowany system zarządzania ryzykiem, tym większy przyrost wartości procesu. Problem w tym, że do tej pory głównie intuicyjnie. Nie istnieją jeszcze precyzyjne, oparte na liczbach dane, wskazujące jednoznacznie, jak zmienił się na przykład EBIT po implementacji systemu zarządzania ryzykiem, a co dopiero wartość dodana.
Szacowanie prawdopodobieństwa ryzyka metodami analitycznymi nie jest zadaniem łatwym. Wynika to z faktu, iż większość przypadków dotyczy oceny zdarzeń o charakterze jednorazowym, które nie mają precedensów, przez co trudno opisać je analitycznie.
Podstawę opracowania analitycznego modelu kwantyfikacji ryzyka w aspekcie tworzenia i dostarczania wartości dodanej może stanowić zaproponowana macierz relacji: zarządzanie ryzykiem - wartość dodana procesów logistycznych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.


 
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 wrzesień 2012 06:20

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj