logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


Warto przeczytać

WMS a potrzeby branży automotive

WMS a potrzeby branży automotive

Użytkowników oprogramowania WMS można umownie podzielić na branże. Każda szuka w nim innego zestawu kluczowych dla swoich potrzeb funkcji. Co więcej, każda firma stawia przed producentem systemu klasy WMS nieco inne wymagania. Co wyróżnia i...

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą we…

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą wersją umowy ATP

Transport żywności szybko psującej się jest trudnym w realizacji zadaniem dla przewoźnika. Zmiany warunków podczas...

Czytaj więcej
A+ A A-

Wolny Obszar Celny jako punkt węzłowy międzynarodowych sieci logistycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W cyklu artykułów, które będą publikowane w kolejnych wydaniach "Logistyki", autorzy przedstawiają aktualną sytuację związaną z funkcjonowaniem w Polsce Wolnych Obszarów Celnych i ich związki z działalnością logistyczną. Zwracają uwagę na utracone szanse zwiększenia ilości pracy logistycznej wynikające z aktualnego stanu prawnego w zakresie poboru cła i podatku VAT, a także wskazują możliwości poprawy i potencjalne korzyści dla przedsiębiorstw i gospodarki.
W dyskusjach na temat planowania budowy sieci centrów logistycznych pomijany jest interesujący wątek możliwości wykorzystania wolnych obszarów celnych jako elementu organizacyjnego, umożliwiającego przechwytywanie strumieni towarów przepływających w międzynarodowych sieciach logistycznych i wykonywanie na towarach - podczas przystanku w ich wędrówce od dostawców do odbiorców - rozlicznych operacji logistycznych, z wykorzystaniem infrastruktury jaką dysponują centra logistyczne oraz potencjału prowadzących działalność na ich terenie operatorów logistycznych. Wolne Obszary Celne mogą być szansą dla realizacji planów budowy w Polsce centrów logistycznych. Mogą być, ale czy są?
Definicja Wolnego Obszaru Celnego:
Wolny Obszar Celny (WOC) jest to wydzielona część obszaru celnego, na terenie którego podmioty gospodarcze krajowe i zagraniczne mogą prowadzić działalność produkcyjną i handlową, korzystając z systemu zaniechania poboru cła i podatku.
Zalety Wolnego Obszaru Celnego:
Wolny Obszar Celny jest miejscem, w którym odbywają się typowe dla logistyki procesy składowania, magazynowania, pakowania, konsolidacji i dekonsolidacji towarów przeznaczonych dla odbiorców zagranicznych lub sprowadzonych przez importerów na potrzeby krajowe.
Składowanie towarów w WOC oraz dokonywanie na nich operacji przetwarzania, uszlachetniania i operacji logistycznych wiąże się z szeregiem istotnych korzyści handlowych.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj