logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


Warto przeczytać

WMS a potrzeby branży automotive

WMS a potrzeby branży automotive

Użytkowników oprogramowania WMS można umownie podzielić na branże. Każda szuka w nim innego zestawu kluczowych dla swoich potrzeb funkcji. Co więcej, każda firma stawia przed producentem systemu klasy WMS nieco inne wymagania. Co wyróżnia i...

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą we…

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą wersją umowy ATP

Transport żywności szybko psującej się jest trudnym w realizacji zadaniem dla przewoźnika. Zmiany warunków podczas...

Czytaj więcej
A+ A A-

Technika transponderów: jaki wpływ mogą mieć techniki identyfikacji na efektywność łańcucha dostaw?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Referat został zaprezentowany na Międzynarodowej Konferencji Logistycznej "Logistics 2002 - Elastyczne łańcuchy dostaw - koncepcje, doświadczenia, wyzwania". Poznań 14-15 maja 2002 r.

Wprowadzenie
W ostatnich latach łańcuchy dostaw podlegają szybkim zmianom. Jeszcze przed kilkoma laty przedsiębiorstwa ograniczały swoją uwagę do relacji z dostawcami i klientami, koncentrując się przede wszystkim na ograniczeniu kosztów oraz unikaniu konfliktów. Dzisiaj starają się wciągać swoich partnerów do zarządzania łańcuchem dostaw, bez względu na to, jakie jest ich miejsce w łańcuchu dostaw.
Ten etap rozwoju jeszcze długo nie zostanie zamknięty. I tak, podczas II Dni ECR w Bonn padło stwierdzenie, że dzisiejsze łańcuchy dostaw są w stosunku do siebie w izolacji, a kooperacja ma miejsce tylko pomiędzy bezpośrednimi partnerami łańcucha dostaw. Właśnie tu jest szczególnie potrzebna wzmocniona integracja funkcji logistycznych pomiędzy wieloma partnerami łańcucha. Wiele przedsiębiorstw już to zrozumiało. Przykładem z Holandii będzie sieć marketów Albert Heijn, która zaopatruje swoje markety zgodnie z koncepcją Just-In-Time w ciągu 24 godzin przy minimalnych zapasach magazynowych na różnych poziomach dystrybucji.

Z jednej strony popyt konsumencki, z drugiej rosnąca konkurencja oferentów, doprowadziły do ciągłego wzrostu asortymentu i do coraz szybszych cykli życia produktu. Aby sprostać tym wyzwaniom ze strony obsługi logistycznej, w ostatnich latach miały miejsce liczne (międzynarodowe) fuzje i przejęcia w handlu hurtowym i detalicznym, w celu wzmocnienia pozycji rynkowej w łańcuchach dostaw. Ten rozwój miał ważne konsekwencje dla struktur rozdziału towarów:
1. Potoki dóbr poddawane są restrukturyzacji (w wymiarze międzynarodowym). Wzrastające ilości dóbr, które rozdzielane są przez silniej skoncentrowane kanały, pociągają za sobą inwestycje w obszarze struktur logistycznych dużych sieci detalicznych.
2. Duże sieci detaliczne zdobywają rosnącą pozycję rynkową w stosunku do swoich dostawców. Podejmują próby redukcji dostawców i zacieśnienia współpracy z pozostającymi dostawcami w celu wykorzystania możliwości racjonalizacji. To oddziałuje także na strategicznie założoną kooperację pomiędzy przemysłem i handlem, włącznie ze wspólnymi inwestycjami w obszarze przepływu dóbr i informacji. Ich celem jest sprostanie życzeniom klienta, przy minimalnym nakładzie kosztów.

Aldridge i Harrison wymieniają pięć wyzwań, którym muszą sprostać sieci detaliczne: 
- Replenishment ordering: Zamówienia poszczególnych punktów sieci detalicznych są uruchamiane poprzez rejestrację sprzedaży w kasach. 
- 7 Day - 24 hour ordering and supply: W celu zagwarantowania punktualnych dostaw sklepów sieci detalicznej, dostawy towarów do centrów dystrybucji i do sklepów detalicznych mają miejsce 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. 
- Cross-docking: Rozwój koncepcji, w których towary (lub część towarów) przepływają przez centrum dystrybucji i są kompletowane na dostawy do sklepów detalicznych. Oznacza to, że produkty już u wytwórcy są kodowane, a w centrum dystrybucji podlegają tylko podziałowi zgodnie z miejscem dostawy i muszą być przydzielone do samochodów dostawczych. 
- Product tracking: Konieczne staje się dysponowanie informacją, gdzie znajduje się towar w danym czasie, aby móc zapewnić w równym stopniu niezawodność i elastyczność dostaw. 
- Improved vehicle utilisation and reduced vehicle movements: W Wielkiej Brytanii ponad 50% pojazdów dostawczych w transporcie drogowym jest pustych lub nie całkiem załadowanych. Zdarzające się korki na ulicach i autostradach oraz rosnące ceny paliw wymuszają szybkie zwiększenie efektywności transportu.

Harrison i Van Hoek definiują m.in. technikę transponderów (RFID = radio frequency identification) jako rozwój techniczny mogący sprostać tym wyzwaniom. Oceniają, że technologia ta uzupełni w przyszłości kod kreskowy, ponieważ dzięki niej można zwiększyć tempo procesu identyfikacji i realizować ulepszone koncepcje bezpieczeństwa.
Referat ten ma na celu inwentaryzację możliwości techniki transponderów, w porównaniu z innymi systemami identyfikacji, ze wskazaniem na dzisiejsze i przyszłościowe kierunki rozwoju.

Cały artykuł w formacie PDF.
Ostatnio zmieniany piątek, 26 październik 2007 11:52
Ściągnij załącznik:

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj