logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


Warto przeczytać

Bezpieczeństwo żywności w łańcuchu dostaw

Bezpieczeństwo żywności w łańcuchu dostaw

Bezpieczeństwo żywności to temat ponadczasowy. To kwestia, na której powinno zależeć każdemu. Jest to czynnik nadrzędny warunkujący ludzkie istnienie, bowiem człowiek, aby istnieć musi się odżywiać. Bezpieczeństwo to stan dający człowiekowi poczucie pewności i gwarancję...

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą we…

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą wersją umowy ATP

Transport żywności szybko psującej się jest trudnym w realizacji zadaniem dla przewoźnika. Zmiany warunków podczas...

Czytaj więcej
A+ A A-

Trendy rozwojowe na rynku logistycznym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Referat został zaprezentowany na Polskim Kongresie Logistycznym "Logistics 2004 - Sieci logistyczne na zintegrowanym rynku europejskim". Poznań 19-21 maja 2004 r.

Streszczenie
Rozwój rynku usług logistycznych jest zdeterminowany przede wszystkim transportem towarów wraz z jego uwarunkowaniami o charakterze gospodarczym, politycznym i technologicznym. Logistyczne cechy transportu drogowego, takie jak: elastyczność, niezawodność czy zdolność do integracji logistycznej - zwłaszcza w kontekście konkurencji o charakterze globalnym i rozszerzenia Unii Europejskiej - mają istotne znaczenie w procesie kształtowania sieci logistycznych w ramach zarządzania łańcuchami dostaw. Realizacja celu europejskiej polityki transportowej, jakim jest systematyczne przenoszenie przewozów z dróg na kolej, będzie wymagała dalszej liberalizacji i harmonizacji europejskiego rynku transportowego. Ujednolicenie elementów infrastruktury komunikacyjnej usprawni ponadgraniczne przewozy kolejowe, natomiast innowacje w sferze technologii informacyjnych i komunikacyjnych przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa i kształtowania optymalnych łańcuchów dostaw.

Konkurencja na rynku usług logistycznych charakteryzuje się w coraz większym stopniu tendencją do konsolidacji. Z uwagi na rosnącą presję obniżki kosztów i efektów wynikających z uczestnictwa w sieciach logistycznych, a także konieczność dostosowywania się do wymagań klientów poszukujących kompleksowych rozwiązań logistycznych, będą powstawały struktury rynku o charakterze oligopolu, tworzone na bazie zakupionych przedsiębiorstw i joint venture. Rozszerzenie UE o kraje Europy Środkowo-Wschodniej będzie miało wpływ na rynek usług logistycznych, szczególnie w kontekście podejmowania decyzji o lokalizacji centrów dystrybucji. W związku z tym, że wiele przedsiębiorstw z powodu braku możliwości terminowego zaopatrywania rynków krajów Europy Środkowo-Wschodniej za pośrednictwem dotychczasowych centrów dystrybucji, zlokalizowanych w krajach Beneluksu czy we Francji, będzie tworzyło magazyny i centra dystrybucji w krajach przyjętych do UE.

Kolejną siłą napędową rozwoju rynku usług logistycznych jest outsourcing logistyki przez przedsiębiorstwa przemysłowe. Przedsiębiorstwa te powinny w przyszłości skupić swoją uwagę nie tylko na redukcji kosztów logistyki, ale przed podjęciem decyzji o outsourcingu zdefiniować cele, jakie mają zostać osiągnięte tą drogą. Chodzi o to, by w wyniku outsourcingu nie doznał uszczerbku potencjał rozwojowy tkwiący w jakości logistyki.

Cały artykuł w formacie PDF.

Ostatnio zmieniany piątek, 16 listopad 2012 11:12
Ściągnij załącznik:

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj