logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


Warto przeczytać

Bezpieczeństwo żywności w łańcuchu dostaw

Bezpieczeństwo żywności w łańcuchu dostaw

Bezpieczeństwo żywności to temat ponadczasowy. To kwestia, na której powinno zależeć każdemu. Jest to czynnik nadrzędny warunkujący ludzkie istnienie, bowiem człowiek, aby istnieć musi się odżywiać. Bezpieczeństwo to stan dający człowiekowi poczucie pewności i gwarancję...

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą we…

Przewóz środków spożywczych zgodnie z najnowszą wersją umowy ATP

Transport żywności szybko psującej się jest trudnym w realizacji zadaniem dla przewoźnika. Zmiany warunków podczas...

Czytaj więcej
A+ A A-

System traceability w łańcuchu dostaw - gwarancja bezpieczeństwa, jakości i szybkiej reakcji

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Referat został zaprezentowany na Polskim Kongresie Logistycznym Logistics 2008 - "Nowe wyzwania - nowe rozwiązania", Poznań 7 - 9 maja 2008 r.

Kluczem do poprawy przewagi konkurencyjnej produktu na rynku jest poprawa zdolności do tworzenia wartości, za którą klienci chcą i mogą zapłacić zwłaszcza, gdy stawką jest bezpieczeństwo i jakość produktu. Pojawiające się wśród produktów na rynku przypadki zatrucia produktami żywnościowymi, tragiczne w skutkach pomyłki opakowań lekarstw czy nieprawidłowo działające urządzenia zagrażające życiu ludzi i zwierząt - spowodowały, że zarówno konsumenci końcowi, jak i partnerzy w łańcuchu dostaw, zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo produktu i gwarancję jakości w całym łańcuchu dostaw. Odpowiedzialność za klienta wymaga, aby w przypadku wystąpienia zagrożenia lub dowolnej nieprawidłowości, produkt był możliwie szybko wycofany z rynku oraz od wszystkich pośredników w łańcuchu dostaw. Zadanie komplikuje się i nabiera szczególnego znaczenia, gdy analizujemy europejskie lub globalne łańcuchy dostaw - różne systemy jakości i bezpieczeństwa zarówno w produkcji jak i transporcie intermodalnym, odmienne kultury zarządzania i organizacji pracy, standardy identyfikacji produktu (opakowań, jednostek logistycznych), rozwiązania technologiczne oraz standardy wymiany informacji - stosowane przez producentów i ich dostawców, przewoźników i operatorów logistycznych.

Budowanie marki "bezpiecznego produktu" oraz zaufania klienta i partnerów w łańcuchu dostaw wywołało burzliwe poszukiwanie sposobów i narzędzi umożliwiających systemowe lokalizowanie i śledzenie produktów w pełnym łańcuchu dostaw (traceability) oraz natychmiastowe reagowanie w przypadku wykrytych nieprawidłowości i wycofanie produktu ze wszystkich miejsc na rynku.
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych wartości, a kluczem do osiągnięcia tej wartości, stał się system śledzenia drogi przepływu produktu jak warunków realizacji tego przepływu w pełnym łańcuchu dostaw. Przedsiębiorstwa dość szybko zauważyły, że gwarancję bezpieczeństwa i jakości produktu oraz jego śledzenie w całym łańcuchu dostaw (w zaopatrzeniu, produkcji, transporcie, magazynowaniu, w sieci dystrybucji i sprzedaży) mogą skutecznie wykorzystać w budowaniu przewagi konkurencyjnej, a ponoszone koszty i nakłady inwestycyjne na system traceability przekuć w sukces rynkowy. Śledzenie pochodzenia produktów żywnościowych wynika także z potrzeby dostosowania działalności przedsiębiorstwa do obowiązujących od 01.01.2005 wymagań Prawa Żywnościowego UE.
Artykuł prezentuje kompleksowe założenia budowy systemu traceability dla produktów żywnościowych w ramach projektu Traceback. Wymagania śledzenia produktu w intermodalnych łańcuchach dostaw rozbudowano - zgodnie z założeniami projektu - o wymagania bezpieczeństwa i standardy jakości w procesach zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji i sprzedaży. Przedstawiono wymagania dla procesu certyfikacji zgodności z wymaganiami traceability oraz wymagania organizacji i przepływu danych na potrzeby zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

Cały artykuł w formacie PDF.

 

Ostatnio zmieniany środa, 14 marzec 2012 10:26
Ściągnij załącznik:

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj