logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

E-biznes i handel internetowy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szanowni Państwo,
Elektroniczna gospodarka wkracza nieubłaganie na coraz to nowe obszary naszej codzienności. Nadal w przeważającej mierze wykorzystujemy łącza internetowe do pozyskiwania najróżniejszych informacji, jednak jednym z sektorów, gdzie ten rozwój widać jaskrawo, jest handel i usługi. Dużo się o tym mówi, przeważnie ogólnie lub przy okazji jakichś incydentów, związanych z pojawiającymi się zdarzeniami. Ale e-biznes, z jego blaskami i cieniami tak naprawdę zmusza wszystkich jego uczestników jeszcze do jednej, istotnej rzeczy: do nieustannego uczenia się i podnoszenia kwalifikacji. Codziennie pojawiają się nowe możliwości wykorzystania narządzi internetowych i zarazem zagrożenia, które chcą cały ten proces rozwoju zakłócić. O tym wszystkim nie tylko warto, ale trzeba wiedzieć, by używanie komputera w relacjach ze światem otaczającym było udogodnieniem, a nie coraz większą zmorą. Dlatego portal www.logistyka.net.pl wśród różnych artykułów będzie też publikował materiały, mogące poszerzyć zakres wiedzy i umiejętności w efektywnym wykorzystaniu narzędzi e-gospodarki zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Jednym z takich artykułów jest właśnie praca Anny Mielcarek z Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w Warszawie o e-biznesie i handlu internetowym, w przystępny i zarazem kompetentny sposób omawiająca te zagadnienia, do lektury której zapraszamy serdecznie.


Iwo Nowak

E-biznes i handel internetowy

W świecie współczesnym jednym z warunków funkcjonowania przedsiębiorstw jest umiejętne wykorzystywanie oraz przetwarzanie informacji. Informacja staje się podstawowym zasobem każdego przedsiębiorstwa obok zasobów majątkowych, kapitałowych czy pracy. Coraz powszechniejsze jest również traktowanie informacji jako towaru mającego określoną wartość i cenę. Wymiana informacji następuje coraz częściej poprzez sieci internetowe, co wywołuje daleko idące skutki dla bardzo wielu przedsiębiorstw, jak też dla funkcjonowania całej gospodarki. Rozwijają się nowe rodzaje działalności biznesowej, wykorzystujące rozwiązania elektronicznego biznesu, czyli e-biznes. Oznacza on zmiany w sposobie korzystania z informacji, kontaktowania się z klientem, dostawcą, a nawet pracownikiem, zmiany w marketingu, metodach promocji itd. (z drugiej zaś strony różne tradycyjne rozwiązania będą jeszcze długo funkcjonować niezależnie od rewolucyjnych postępów e- biznesu i obiecujących prognoz). W tablicy 1 zaprezentowano główne różnice między podejściem do biznesu tradycyjnym a uwzględniającym rzeczywistość wirtualną.

W świecie współczesnym jednym z warunków funkcjonowania przedsiębiorstw jest umiejętne wykorzystywanie oraz przetwarzanie informacji. obok zasobów majątkowych, kapitałowych czy pracy. Coraz powszechniejsze jest również traktowanie informacji jako towaru mającego określoną wartość i cenę. Wymiana informacji następuje coraz częściej poprzez sieci internetowe, co wywołuje daleko idące skutki dla bardzo wielu przedsiębiorstw, jak też dla funkcjonowania całej gospodarki. Rozwijają się nowe rodzaje działalności biznesowej, wykorzystujące rozwiązania elektronicznego biznesu, czyli Oznacza on zmiany w sposobie korzystania z informacji, kontaktowania się z klientem, dostawcą, a nawet pracownikiem, zmiany w marketingu, metodach promocji itd. (z drugiej zaś strony różne tradycyjne rozwiązania będą jeszcze długo funkcjonować niezależnie od rewolucyjnych postępów e- biznesu i obiecujących prognoz). W tablicy 1 zaprezentowano główne różnice między podejściem do biznesu tradycyjnym a uwzględniającym rzeczywistość wirtualną.
Wielu przedsiębiorstwom, zwłaszcza z sektora MSP, trudno jest podjąć decyzję, jak wykorzystać szanse związane z rozwojem e-biznesu: stworzyć przedsiębiorstwo wirtualne czy przygotować i realizować e-strategię opartą na systemie wspomagającym zarządzanie? Uważa się, iż najlepsze wyniki w e-biznesie osiągają firmy wywodzące się z tzw. starej ekonomii. Ich przewaga tkwi w umiejętności nawiązania dobrych relacji z klientem i wykorzystania tradycyjnej marki w środowisku e-biznesu. W e-biznesie pod względem skuteczności wyróżniają się firmy oferujące sprzedaż niewielkich produktów, łatwych do zapakowania i transportu.


W publikacji, za zgodą IRWiK wykorzystano materiały zamieszczone w czasopiśmie ,,Handel Wewnętrzny"


Ostatnio zmieniany środa, 28 czerwiec 2006 14:03
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj