logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Problematyka przyjęć towaru do magazynu. Wpływ informatyki na logistykę - cz. 8

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
 
Wpływ informatyki na logistykę - cz. 8

Zastosowanie techniki skanowania kodów kreskowych (pobierania danych za pomocą czytników) w miejsce ręcznego wpisywania identyfikatorów pozycji materiałowych podczas ich rejestracji, a następnie systemowe porównanie rejestru z wygenerowanymi zamówieniami, pozwala na wykrycie błędów w początkowej fazie strumienia informacyjnego oraz na wyeliminowanie niepotrzebnych kosztów w późniejszych fazach. Zwrot nakładów poniesionych na przeprojektowanie procedur przyjęć materiałów do magazynu z wykorzystaniem kodu kreskowego może nastąpić bardzo szybko, dzięki uzyskanej wysokiej niezawodności wprowadzania danych właśnie za pomocą skanerów (czytników).

Wykorzystanie technik automatycznej identyfikacji (ADC) pozwalających na pobieranie danych odczytanych z kodu kreskowego wymaga jednak stosowania dopasowanych do sytuacji rozwiązań informatycznych.

Zakres funkcjonalny systemu informatycznego, który ma być zastosowany w magazynie i ma obsługiwać funkcję przyjmowania materiałów jest w pewnej części zależny od tego, czy w systemie zaimplementowano jakąś metodę systemowej wymiany informacji o dostawie pomiędzy odległymi podmiotami ze sobą współpracującymi: dostawcą i odbiorcą. Możliwe są następujące przypadki połączeń:

  • bezpośrednie pomiędzy komputerami
  • pośrednie poprzez przenośny terminal (kolektor danych)
  • pośrednie poprzez kartę „chipową” (smart card)
  • pośrednie poprzez etykietę z kodem kreskowym
  • pośrednie poprzez pliki wysyłane drogą elektroniczną (np. przez Internet)
  • bezpośrednie poprzez standardowe komunikaty EDI.
Połączenie bezpośrednie pomiędzy komputerami raczej jest rzadko stosowane. Współczesny rynek stanowi rozległe pole do działania w obszarze zakupów i sprzedaży, więc bezpośrednie połączenia tworzyłyby skomplikowaną sieć.
Metoda połączenia pośredniego poprzez terminal przenośny pociąga za sobą konieczność podłączenia go do komputera odbiorcy podczas realizacji dostawy. Informacje o dostawie są wówczas bezpośrednio ładowane do systemu magazynowego u odbiorcy. Pozornie proste połączenie dwóch ogniw łańcucha dostaw w rzeczywistości nie jest takie proste. Proste jest oczywiście podłączenie terminala pod względem technicznym, ale w logistyce nie chodzi przecież o standardy połączeń fizycznych. Współczesne komputery wyposażane są co prawda w standardowe łącza, coraz częściej są to łącza USB (Universal Serial Bus), pozwalające podłączyć każde urządzenie pracujące w tym standardzie technicznym. Załóżmy w takim razie, że fizycznie podłączono urządzenie przenośne do komputera i co dalej? Jak „przelać” ciągi bitów zapisane w informatycznej strukturze systemu „A” do struktury systemu „B”? Można oczywiście opracować i zastosować specjalny interfejs obejmujący lokalny sposób wymiany danych, ale co zrobić, gdy z systemu „A” należy przenieść dane do systemów „C”, „D”, „E” itd.? Jak zorganizować bezkonfliktowy przepływ danych z terminala u dostawcy do wielu różnych systemów odbiorców? W rzeczy samej, ani dostawca ani odbiorca nie działają przecież na rynku lokalnym w układzie jeden-do-jeden, w przeważającej większości współpracują w układzie wielu-do-wielu.


Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 lipiec 2006 13:53
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj