logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Oprogramowanie systemu ADC. Wpływ informatyki na logistykę - cz. 10

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
 
Wpływ informatyki na logistykę - cz. 10

Bez wykorzystania technik ADC w magazynie trudno mówić o nowoczesnym magazynowym systemie logistycznym a co za tym idzie o wpływie informatyki na logistykę. Jak już poprzednio wspominałem, zakupienie i zainstalowanie urządzeń ADC, jest bardzo ważnym etapem wdrażania automatycznej identyfikacji w przedsiębiorstwie. Jednak same urządzenia niewiele są warte, jeśli nie są zarządzane odpowiednio przygotowanym programem komputerowym. Stworzenie programu zapewniającego obsługę urządzeń ADC i spełniającego wymagania konkretnego przedsiębiorstwa, jest zadaniem znacznie trudniejszym niż sama instalacja sprzętowa. Przedsiębiorstwo inwestujące w system ADC ma w zakresie oprogramowania zasadniczo cztery możliwości:

  • stworzyć program w oparciu o wiedzę i umiejętności własnych programistów (jeśli takich posiada)
  • zakupić gotowy program uniwersalny
  • zamówić w wyspecjalizowanej firmie program napisany na życzenie
  • zaadaptować istniejący w przedsiębiorstwie system do nowych celów.

Na stworzenie oprogramowania we własnym zakresie może pozwolić sobie firma, która ma silny i dyspozycyjny zespół programistów. Istotną przeszkodą dla lokalnych programistów jest jednak brak doświadczenia w pracy ze sprzętem do ADC. Należy również nadmienić, że koszty rozwoju oprogramowania przez własny zespół informatyków są ukryte i zazwyczaj znacznie wyższe niż zakup systemu na zewnątrz.
Inną możliwością jest zakup gotowego programu z tzw. „półki”. Takie rozwiązanie cechuje się szybkim wdrożeniem, ale ma istotne wady. Firmy tworzące programy przeznaczone do szerokiej sprzedaży starają się stworzyć pakiet uniwersalny, który następnie próbują sprzedać w jak największej ilości kopii. Twórcy programu sami podejmują wiele decyzji rzutujących na końcowy kształt programu, często nie znając wystarczająco dobrze ogólnych zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mimo, że deklarują możliwość dostosowania oprogramowania do konkretnych potrzeb użytkownika, na deklaracjach często się kończy. Sądzę, że warto jednak przyglądać się funkcjonalności systemu, na ile organizację logistyki w przedsiębiorstwie można dostosować do oferowanego rozwiązania informatycznego. Pamiętajmy, że system informatyczny to synergia doświadczeń z wielu wdrożeń. Trzecią możliwością jest zlecenie napisania programu firmie, która podejmie trud stworzenia specjalistycznego oprogramowania i posiada odpowiednio wystarczające kompetencje w zakresie rozumienia istoty problemu w magazynowaniu. Zalety takiego rozwiązania są następujące:

  • system może być dostosowany do specyficznych wymagań danego użytkownika
  • może uwzględniać konkretny sprzęt i w związku z tym wykorzystać go jak najefektywniej
  • może być w miarę potrzeb rozwijany w przyszłości.

Jednak przy wyborze tego typu rozwiązania należy liczyć się z tym, że stworzenie od podstaw programu zarządzającego systemem ADC działającym w konkretnej konfiguracji zajmie pewien okres czasu i będzie kosztowne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy tworzeniu programu łączyć trzy powyższe metody postępowania.


Ostatnio zmieniany wtorek, 11 lipiec 2006 13:52
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Globalne partnerstwo Grupy DP DHL i Gavi

Globalne partnerstwo Grupy DP DHL i Gavi

Grupa Deutsche Post DHL oraz Gavi, Sojusz na rzecz Szczepień, nawiązały globalne partnerstwo, którego celem...

Waimea Holding S.A. - podsumowania i plany

Waimea Holding S.A. - podsumowania i plany

Waimea Holding S.A. - deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych - podsumowuje 2016 rok i planuje...

Dachser podejmuje megawyzwania logistyczne w megamiastach

Dachser podejmuje megawyzwania logistyczne w megamiastach

Dachser poszukuje innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi ostatniego etapu łańcucha dostaw w wielkich europejskich metropoliach....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj