logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Już czas na audyt etyki w firmie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jeżeli etyka naprawdę liczy się w przedsiębiorstwie, w którym pracujemy, czy już nie czas zaprosić audytora, by uzyskać jej obiektywny obraz? Cóż, póki co, nie istnieje taka profesja jak „Certyfikowany Etyk Publiczny” i nie jestem pewien, że dobrze by było, gdyby zaistniała. Podziwiam jednak usiłowania Stowarzyszenia Dyrektorów ds. Etyki (The Ethics Officer Association, www.eoa.org), założonego w 1992 roku, by organizować i rozwijać to ważne pole w stosunkach pracowniczych.

Pojęcie audytu wywołuje w większości z nas strach i negatywne reakcje. Któż bowiem z nas wykaże pozytywne emocje, gdy się dowie, że jego zwrot podatku będzie audytowany? Może więc tę dziedzinę „kontroli” powinniśmy nazwać inaczej, np. „inwentaryzacją” lub „oceną” etyki w przedsiębiorstwie. Bowiem nie możemy zapominać, że „audyt” znaczy tyle, co „słuchanie” (łac. audio - słuchać). I to właśnie proponuję: czas nie tylko na audyt finansowy, by ocenić sytuację ekonomiczną firmy i sprawdzić, czy rzeczywiście jest tak źle albo aż tak dobrze. Obecnie przychodzi czas na przeprowadzenie audytu etycznego w firmie po to, by ocenić ethos naszej organizacji i sprawdzić, czy jesteśmy niebiescy, czyli „dobrzy” czy „czerwoni” - źli, jak nazywa to Don Tapscott – klasyk gatunku.

Zbyt wiele z tego, co dzisiaj uważa się za etykę biznesu, jest zawężane do kontroli szkód w przypadkach krańcowych, a odrzuca się szersze i głębsze rozumienie misji, kultury i wartości, które często przeradzają się w bezpośrednie konflikty interesów pomiędzy pracownikami czy wręcz – w skrajnych pewnie tylko wypadkach - napastowanie seksualne. Poza tym dzisiejsza etyka biznesu jest często zastępowana przez tzw. tradycyjną moralność, która może nadawać się do snucia teoretycznych rozważań, ale jest zupełnie oderwana od doświadczenia i sposobu myślenia współczesnych przedsiębiorców.

Jak więc taki audyt etyki w przedsiębiorstwie powinien przebiegać? Oczywiście, sprawny i doświadczony audytor będzie miał pokusę, aby przeprowadzić tenże audyt w oparciu o „starą” i „sprawdzoną” metodę ilościową po to, by zanalizować zjawisko, które ma nierozerwalne elementy jakościowe i, występujące na marginesie - subiektywne. Pomimo złożoności tego zadania, nie powinniśmy i nie możemy go odrzucać. Spróbujmy odpowiedzieć sobie jednak na podstawowe pytania: czego audytor oceniający etykę w firmie powinien szukać i kogo słuchać? Jak taki audyt ma wyglądać?

Wydaje się, że metoda powinna polegać na uważnym przestudiowaniu przede wszystkim: wewnętrznych dokumentów firmy, istotnych opracowań i raportów zewnętrznych o danej firmie, wywiadów z liderami i reprezentatywnymi pracownikami, klientami, dostawcami, akcjonariuszami, a także na przeglądzie wybranych, specjalnych ankiet i dyskusji grup fokusowych.

Temat takich badań powinien skupiać się na następujących pytaniach: czy misja firmy oraz jej wartości etyczne są brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji i w jakim stopniu, jak firmowi liderzy i menedżerowie rozumieją wartości etyczne firmy, jak pracownicy rozumieją wartości etyczne firmy, co robi zarząd, by ich tych wartości uczyć, czy w organizacji zachowanie etyczne jest premiowane, a nieetyczne karane, jakie tematy znajdują się na liście problemów etycznych, z jakimi firma musiała sobie poradzić w przeciągu ostatnich dwóch lat i co je spowodowało oraz w jaki sposób je rozwiązano, co menedżerowie i pracownicy uważają za najtrudniejszy problem etyczny, z jakim musieli sobie poradzić, jaką reputację etyczną firma posiada wśród swoich pracowników, a jaką pośród klientów, inwestorów, dziennikarzy itp.

Jednak celem audytu etyki w jakimkolwiek przedsiębiorstwie musi być udzielenie jasnej i bezkompromisowej odpowiedzi na proste dwa pytania:

  • na jakie mocne i słabe strony wskazał aktualny audyt etyki w firmie,
  • jakie kroki mogłaby przedsięwziąć firma, by ciągu dwóch lat wzmocnić swoją pozycję etyczną?

Masz ISO. Stać cię na to?

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj