logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Drugi etap kampanii BSA

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Business Software Alliance, międzynarodowa organizacja zrzeszająca czołowych producentów oprogramowania komputerowego, rozpoczęła kolejny etap kampanii „Czas na legalizację oprogramowania”. Właściciele firm będą zachęcani do sprawdzenia legalności zasobów informatycznych firmy. W przesłanych pocztą materiałach otrzymają wyraźne wskazówki jak należy właściwie dokonać weryfikacji posiadanego oprogramowania.

Pierwszy etap działań polegał na publikacji ogłoszeń w prasie i w Internecie informujących, że posiadanie nielegalnych programów komputerowych to przestępstwo, a komputer na którym są zainstalowane może stanowić dowód rzeczowy w postępowaniu karnym. Celem publikacji ogłoszeń było uświadomienie problemu, drugi etap kampanii BSA ma natomiast skłonić przedsiębiorców do samodzielnej weryfikacji legalności posiadanych zasobów informatycznych.

- Cieszy wzrost efektywności policji i wykrywalności tego rodzaju przestępstw. Z drugiej strony wartość ujawnionych przez policję w zeszłym miesiącu nielegalnych programów komputerowych, świadczy o tym, jak duża jest skala problemu piractwa komputerowego w Polsce – mówi Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce. We wrześniu w Złotoryi (woj. dolnośląskie) policja zabezpieczyła nielegalny komputerowy program projektowy o wartości ponad 3 milionów złotych. Natomiast w Warszawie, w firmie szkoleniowej zajmującej się kursami komputerowymi stwierdzono używanie nielegalnego oprogramowania komercyjnego o wartości około 300 000 złotych. Jak wynika z szacunków policji, łącznie zabezpieczono 70 komputerów, a wartość wszystkich ujawnionych nielegalnych programów we wrześniu wyniosła przynajmniej 14 353 231 złotych.

- BSA chce pomóc przedsiębiorcom w uporządkowaniu stanu oprogramowania w swojej firmie i dlatego kontaktuje się z właścicielami firm w całej Polsce i podaje sposób rozwiązania problemu: tabelę ewidencji oprogramowania wraz z instrukcją. Jej wypełnienie pomoże przedsiębiorcom zdać sobie sprawę, czy korzystają z nielegalnego oprogramowania. Jeśli tak jest, należy bezzwłocznie doprowadzić do legalizacji posiadanego oprogramowania – dodaje Witucki.

Celem akcji jest uświadomienie użytkownikom komputerów, przede wszystkim małym i średnim firmom, poważnych konsekwencji, jakie niesie za sobą korzystanie z nielegalnych kopii oprogramowania komputerowego. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu przedsiębiorców, BSA na swojej stronie internetowej pod adresem www.bsa.org/polska, udostępniło przewodnik po zarządzaniu oprogramowaniem, przewodnik licencyjny, wzór formularza porozumienia z pracownikiem, formularz ewidencji oprogramowania oraz listę dostawców usług audytu oprogramowania.

Aby uchronić firmę przed dotkliwymi konsekwencjami odpowiedzialności karnej i cywilnej, BSA zaleca wprowadzenie procedur zarządzania zasobami informatycznymi:

  • Zarząd firmy oraz dział informatyki powinni zdobyć pełną kontrolę nad posiadanymi zasobami informatycznymi.
  • Należy ustalić, czy firma posiada licencje na wszystkie zainstalowane w komputerach programy. Najlepszą metodą sprawdzenia czy wykorzystujemy aplikacje zgodnie z prawem jest audyt legalności oprogramowania.
  • Należy wprowadzić jasne zasady nabywania i rejestrowania oprogramowania. Inwentaryzacja to pierwszy krok, jaki powinna wykonać firma chcąca uzyskać pełną kontrolę nad swoimi zasobami informatycznymi. Następnym krokiem powinno być stworzenie reguł, które zapewnią dostęp do zawsze aktualnego spisu oprogramowania.
  • Zaleca się wprowadzenie porozumień z pracownikami. Należy zapoznać pracowników z zasadami użytkowania oprogramowania oraz podpisać porozumienia, określające odpowiedzialność osób zatrudnionych w zakresie przestrzegania ustalonych w firmie procedur dotyczących zasad używania oprogramowania.
  • Ważna jest odpowiedzialność za oprogramowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za zakup programów, ich instalację oraz nadzór nad użytkowanym oprogramowaniem.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Prologis buduje spekulacyjny budynek w Prologis Park Prague

Prologis buduje spekulacyjny budynek w Prologis Park Prague

Prologis, globalny lider nieruchomości logistycznych, rozpoczyna budowę spekulacyjnego obiektu dystrybucyjnego o powierzchni 11 720 m...

Nowe technologie zmieniają świat biznesu w Polsce i Europie

Nowe technologie zmieniają świat biznesu w Polsce i Europie

Do 2020 roku na świecie funkcjonować będzie 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci, 50 razy...

Nowe centrum logistyczne Inforsys umowa z Panattoni

Nowe centrum logistyczne Inforsys  umowa z Panattoni

Inforsys - lider sektora obsługi procesów biznesowych w Polsce - rozbudowuje ofertę w zakresie kompleksowych...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj