logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Doradzać nie każdy może - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedsiębiorca może rozwiązać „problem logistyczny” bez wsparcia konsultantów, ale wtedy bazuje wyłącznie na swojej wiedzy i doświadczeniu związanym przeważnie z tą samą branżą, co w dużej mierze wyklucza możliwość oceny sytuacji z szerszej perspektywy. Niezależne firmy konsultingowe w ścisłej współpracy z klientem z jednej strony korzystają ze swojego przekrojowego doświadczenia, a z drugiej łączą to z ekspercką wiedzą klienta na temat specyfiki branży i logistyki w jego firmie. W ten sposób opracowywane są wspólnie unikalne i najefektywniejsze rozwiązania.

Kupując gotowe koncepcje logistyczne trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Klient może wybrać tylko takie systemy, które znajdują się aktualnie w ofercie danego dostawcy. Dlatego takie rozwiązanie nie może być w pełni dopasowane do potrzeb danej firmy. Natomiast niezależne firmy konsultingowe sięgają do rozwiązań, pochodzących z różnych źródeł i wybierają z nich najbardziej optymalne. Poza tym przejmują na siebie pełną odpowiedzialność za propozycje przedstawione na etapie doradztwa. Dzięki temu, oprócz obiektywnej optymalizacji, umożliwiają zaoszczędzenie czasu i zasobów oraz minimalizację ryzyka, co w efekcie przekłada się na korzyści finansowe i organizacyjne. Jednak takie niesztampowe rozwiązania sporo kosztują i nie każde przedsiębiorstwo na nie stać, dlatego profesjonalne usługi doradczo-projektowe są zarezerwowane z reguły dla tych większych. Przy dużej skali działalności efekty pracy doradcy są szybko widoczne, a każda poprawa daje szybko wymierne efekty finansowe.

Z kolei małym firmom, które byłyby w stanie funkcjonować bardziej efektywnie dzięki poradom fachowców, zależy często na szybkich i wymiernych korzyściach i dlatego nie korzystają z tego typu usług. Doradztwo logistyczne oferowane firmom obejmuje najczęściej obszary strategiczny, taktyczny i operacyjny. Ten pierwszy to analizy, modele i koncepcje całego łańcucha dostaw - od zaopatrzenia, poprzez produkcję aż po dystrybucję. Z kolei działalność taktyczna i operacyjna przyczynia się do realizacji powziętych celów strategicznych. Na tych poziomach doświadczeni fachowcy doradzają, w jaki sposób najefektywniej zarządzać poszczególnymi elementami zintegrowanego łańcucha dostaw.

W czasach, gdy firmy tną koszty i niechętnie wydają pieniądze, rośnie zainteresowanie usługami z zakresu doradztwa strategicznego. Doradcy wszelkiego rodzaju - w tym logistyczni - nie zawsze są mile widziani w drzwiach potencjalnych klientów w takim okresie. Wiele firm zaczyna jednak myśleć bardziej strategicznie, zdając sobie sprawę, że podjęcie odważnej decyzji ponownej analizy łańcucha dostaw i jego optymalizacji, właśnie w okresie stagnacji może najbardziej ich wyróżnić od konkurencji. Wtedy najbardziej popularny jest audyt logistyczny, który np. identyfikuje wąskie gardła w procesach logistycznych, optymalizuje łańcuch dostaw, sieci dystrybucji czy zarządzania zapasami.

W okresie prosperity firmy więcej inwestują, budując m.in. nowe obiekty. W tym czasie wzrasta zapotrzebowanie na projekty koncepcyjne magazynów, przetargi na wyposażenie logistyczne i profesjonalne zarządzanie realizacją. Firmy, które zdecydują się na korzystanie z usług firmy konsultingowej w zakresie logistyki, powinny przede wszystkim nastawić się na pełną współpracę, otwartość i zaufanie. Bez tego projekt zawsze skończy się niepowodzeniem.

Istotą konsultingu logistycznego jest współpraca z klientem - doradca zapewnia know-how i doświadczenie praktyczne z wielu projektów, klient zapewnia wiedzę na temat specyfiki przedsiębiorstwa i jego działalności.
Poza tym przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na mniejszą skalę powinny bardziej uzbroić się w cierpliwość, ponieważ koncepcje logistyczne na ogół przynoszą korzyści w dłuższym okresie niż by to chcieli sami klienci, dlatego musi to być zawsze decyzja dokładnie przeanalizowana i skalkulowana.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj