logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rola centrum ekspedycyjno-rozdzielczego w kreowaniu wartości sieci logistycznej Poczty Polskiej - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artykuł - laureat 1. miejsca w IV edycji konkursu "Piórem logistyka".

W CER zbiegają się strumienie przesyłek pochodzących niemalże ze wszystkich kierunków w kraju (zdarzają się relacje, gdy przesyłki przesyłane są bez zaangażowania CER, ze względu na odległość punktu nadania i odbioru przesyłki).

W momencie dopływu ładunków do CER są one rejestrowane w systemie teleinformatycznym. Dokonuje się tego na stanowiskach recepcyjnych, przy użyciu skanerów kodów kreskowych, które umieszczane są na opakowaniach zbiorczych, a także na niektórych rodzajach przesyłek. Dzięki temu raz wprowadzona informacja o danym przedmiocie ładunku, a także o (nie)kompletności jego zawartości, przepływa do odpowiedniego stanowiska pracy w CER, gdzie dokonywane są dalsze czynności operacje logistyczne. Powtórne skanowanie przesyłek i całych ładunków, odbywa się w momencie ich ujścia z CER. Dzięki temu fizycznemu strumieniowi ładunków przepływającemu w sieci logistycznej, towarzyszy strumień informacji o tych ładunkach, a także o ich zawartości.

Mnogość i ważność dla całego procesu pocztowego zachodzących w CER operacji logistycznych skłania do zastanowienia się, jaką rolę pełni CER w kreowaniu wartości sieci logistycznej PP.

Można stwierdzić, iż gdyby nie zachodzące w tej sieci określone zjawiska czasowo- przestrzenne, polegające na zorganizowanym przepływie strumieni ładunków pocztowych, funkcjonowanie poszczególnych podsystemów wchodzących w jej skład nie przynosiłoby takiej wartości, jak w przypadku współpracy wszystkich tych elementów. Przykładowo, sam podsystem transportu operatora jest w stanie kreować pewną wartość, która powstawałaby w wyniku przewozów bezpośrednich. Ale rozpatrując transport z perspektywy całej sieci, wartość ta może być pomnażana właśnie dzięki osiągniętej synergii z tytułu działania całej sieci (ładunki mogą być nie tylko przewożone, ale również rozformowywane, miksowana może być ich zawartość, ładunki mogą być konsolidowane z innymi itd.).

Dlatego wartością sieci logistycznej PP jest maksymalne współdziałanie na zasadach synergii wszystkich jej elementów, które z jednej strony, pozwala na optymalne i efektywne wykorzystanie pozostających w gestii operatora i jego partnerów zasobów logistycznych, a z drugiej, przyczynia się do maksymalnej realizacji fundamentalnego zadania stawianego przed procesem pocztowym.

Należy podkreślić, iż zachodzące w CER procesy logistyczne odbywają się zarówno w określonych oknach czasowych, jak i przestrzeni. Konsekwencją czasowej determinanty tych procesów jest to, iż nakłada ona na CER obowiązek przestrzegania określonych okien czasowych: dopływu, przejścia przez poszczególny etapy opracowywania w CER i ujścia. Rodzi to jednocześnie konieczność odpowiedniej synchronizacji poszczególnych faz procesu pocztowego, w które bezpośrednio zaangażowany jest CER: zbiórki (koncentracji) przesyłek z własnego obszaru działania, ich recepcji i rozdziału, ekspedycji do innych węzłów, rozwózki (dekoncentracji) na własny teren działania i ich doręczania.

Patrząc systemowo na całą sieć operatora, która składać się może nawet z kilkunastu CER, dzięki zachowaniu tych ram, przepływ strumieni ładunków pomiędzy CER (stanowiący właściwą fazę przewozu ładunków w procesie pocztowym), odbywać się powinien w sposób płynny. Płynność ta gwarantuje w konsekwencji dopływ i ujście do/z każdego CER tych strumieni z zachowaniem wspomnianych wcześniej determinant czasowych.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 czerwiec 2006 13:09
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj