logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Outsourcing w logistyce: Analiza obecnego stanu i kierunki rozwoju

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Oustourcing i offshoring
Zagadnienia związane z outsourcingiem stały się już pewnego rodzaju kanonem w zarządzania logistycznym łańcuchem dostaw. Wynika to z samej istoty logistyki. Jednak w świetle zmian zachodzących na rynku, zagadnienie to nabiera nowego znaczenia.
Podobny cel przyświeca działalności związanej z offshoringiem. Dotyczy to jednak całych działów czy też usługowych pionów firmy, działającej na międzynarodowym rynku. W poszukiwaniu tańszych rynków funkcjonowania przenoszone są one do krajów, które są w stanie stworzyć oczekiwane warunki, często dodatkowo zapewniając (dzięki różnicy czasowej) możliwości oferowania usług czy też produkcji w cyklu 24-godzinnym. W dłuższym czasie może to prowadzić jednak do obniżenia poziomu integracji (spójności) działań firmy, w wyniku alokacji działów funkcjonalnych w różnych krajach, oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia suboptymalizacji. W efekcie mogą również powstać poważne trudności w zakresie efektywnego zarządzania procesami.
Dwa konteksty outsourcingu
W poniższym artykule skoncentrowałam się na zaprezentowaniu przede wszystkim wniosków, jakie wynikają z badań rynku 3PL na świecie (systematycznie od 10 lat przygotowany przez konsultantów, dostawcę i operatora raport, w podziale na regiony), badań świadomości logistycznej, przeprowadzonych przez KPMG w Europie Środkowej (w tym także w Polsce) oraz własnych, dotyczących satysfakcji klientów branży TSL w Polsce.
Dwa pierwsze raporty dotyczą 2005 r., natomiast ostatni - 2006 r. Zjawisko outsourcingu można omawiać w dwóch aspektach: (1) w kontekście wykorzystania tego modelu biznesu w przedsiębiorstwach - zleceniodawcach usług logistycznych, jak również (2) wśród operatorów logistycznych.
W drugim aspekcie powyższe zagadnienie dotyczy głównie umów kontraktowych z przewoźnikami, ale również innych działań przedsiębiorstwa (HR, obsługa prawna, PR, obsługa finansowa, częściowa obsługa informatyczna, obsługa szkoleniowa, obsługa magazynowa itp.), które moim zdaniem powinny być odrębnie przeanalizowane. Natomiast w swoim artykule koncentruję się przede wszystkim na pierwszym aspekcie, uznając, że ten punkt rozważań pokazuje dobrze kierunki zmian na rynkach w zakresie ewolucji zarządzania logistycznego, a także obrazuje perspektywy dla rozwoju tej branży w przyszłości.
W ciągu ostatnich dwóch lat zmiany te były w Polsce przede wszystkim związane z rozszerzeniem Unii Europejskiej oraz dynamicznym rozwojem technologii teleinformatycznych. Można uznać, że UE uzyskała bezpośredni dostęp do krajów o dynamicznie rozwijającej się gospodarce, relatywnie taniej, nieźle wykształconej i zdeterminowanej sile roboczej. W tym czasie w sektorze logistycznym dochodziło do wielu fuzji i przejęć, które miały na celu rozszerzenie kompetencji oraz stworzenie sieci dystrybucyjnych, stanowiących często kluczowe kompetencje firm.
Ostatnio zmieniany wtorek, 05 wrzesień 2006 14:33
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj