logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Łańcuchy dostaw kreatorem zmian w magazynach: Wywiad z dr. inż. Aleksandrem Niemczykiem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W magazynach, które są ogniwami łańcuchów dostaw, obserwuje się stałe kierunki zmian. Związane są one między innymi ze większaniem liczby asortymentów, wzrostem liczby zamówień od odbiorców, skracaniem terminów realizacji zamówień i podnoszeniem poziomu obsługi klienta.
Iwo Nowak
: Tworzone łańcuchy dostaw wymuszają odpowiednie ukształtowanie sieci dystrybucji. Wynika z tego liczba magazynów
w sieci, ich lokalizacja, wielkość, funkcje i przepływ informacji. Wiele przemysłowych magazynów wyrobów gotowych wytwórcy
przyjmuje rolę magazynu dystrybucyjnego, a co raz częściej obok wykorzystywania własnych ma gazynów firmy decydują się na
outsourcing w magazynowaniu...
Aleksander Niemczyk
: Zgadza się. Obserwowane dążenia do usprawniania sieci dystrybucji powodują, że magazyny ulegają permanentnym zmianom pod względem lokalizacji, wielkości, funkcji, przepływu informacji, sposobu realizacji procesów magazynowania.
Pamiętajmy przy tym, że do prawidłowego funkcjonowania łańcuchów dostaw konieczna jest odpowiednia infrastruktura logistyczna.
W ujęciu systemowym wyróżnienia się trzy składniki tej infrastruktury: liniową, punktową i komunikacyjną. Magazyny należą tu do infrastruktury punktowej.
I.N
.: Porządkując temat: jakie mamy magazyny?
A.N
.: Istnieje wiele kryteriów ich podziału. Z punktu widzenia łańcuchów dostaw najodpowiedniejszym kryterium podziału jest przeznaczenie.
Według niego rozróżnia się magazyny: przemysłowe (surowców, półfabrykatów, opakowań, wyrobów gotowych, materiałów do utrzymania
ruchu), zapewniające ciągłość produkcji i zbytu; dystrybucyjne (handlowe), które zapewniają rozdział oraz ciągłość zaopatrzenia materiałowego i konsumpcji oraz rezerwowe, służące gromadze niu i przechowywaniu zapasów na dłuższy czas. Ale według innego podziału, uwzględniającego to samo kryterium ze względu na przeznaczenie, rozróżniamy magazyny: zapasów, przeładunkowe i dystrybucyjne (dostawcze lub wysyłkowe). Coraz częściej w łańcuchach dostaw występują także centra logistyczne, których elementami są magazyny.
I.N
.: Co zmienia się w magazynach- ogniwach łańcuchów dostaw?
A.N
.: Obserwujemy w nich stałe kierunki zmian: zwiększanie liczby asortymentów, wprowadzanie kilku rodzajów opakowań dla jednego asortymentu, wzrost liczby zamówień od odbiorców, zmniejszenie ilości zamawianego asortymentu w ramach poszczególnych pozycji zamówienia, wymaganie krótszych terminów realizacji, przerzucanie kosztów logistycznych na dostawcę i podnoszenie poziomu obsługi klienta.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2006.
Ostatnio zmieniany czwartek, 28 wrzesień 2006 10:46
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Global Forwarding ponownie wyróżniony

DHL Global Forwarding ponownie wyróżniony

DHL Global Forwarding - globalny lider frachtu lotniczego i morskiego, wchodzący w skład Deutsche Post...

Frigo Logistics otwiera odział w Błoniu koło Warszawy

Frigo Logistics otwiera odział w Błoniu koło Warszawy

14 lipca spółka Frigo Logistics otworzyła nowy odział w Błoniu, na ulicy Pass 20. Pierwsze...

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj