logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Problemy kompletacji w procesach magazynowych - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kompletacja wysyłek stanowi jedną z głównych funkcji technologicznego procesu magazynowego, a efektywna jej realizacja decyduje w znacznym stopniu o efektywności procesów logistycznych wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i o efektywnej współpracy z partnerami handlowymi w ramach logistycznych łańcuchów dostaw. Ma ona znaczący wpływ na funkcjonowanie dystrybucji własnej, a także na skuteczność, poziom i kulturę obsługi partnerów handlowych (dostawców i odbiorców). Rozwiązania systemów kompletacyjnych muszą uwzględniać aktualne wymagania rynku dotyczące: terminowości (ścisłego harmonogramowania) dostaw, punktualności, jakości dostarczanych towarów, zgodności przesyłek z zamówieniami, znakowania w sposób umożliwiający ich automatyczną identyfikację wewnątrz magazynu oraz u partnerów handlowych, a także zapewniać realizację zasady "Just-in-Time" i rozwiązań oszczędnych "Lean", warunkujących optymalizację kosztów. Rozwiązania systemów kompletacyjnych są różnorodne - od prostych systemów kompletacji ręcznej, sterowanej dyspozycjami ustnymi czy dokumentami papierowymi, do systemów zmechanizowanych i zautomatyzowanych, w których czynności procesów kompletacyjnych zarządzane są za pomocą komputerowych sieci i programów sterujących przepływem ładunków, dyspozycji i dokumentów.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że brak jest w chwili obecnej standardowych, sprawdzonych rozwiązań systemów kompletacyjnych, spełniających określone, konkretne wymagania, a każdy planowany system musi stanowić indywidualne rozwiązanie.

Procesy kompletacji towarów. Istota, podstawowe rozwiązana i systemy
Elementy wyznaczające proces kompletacji.
Kompletacja jest jedną z funkcji technologicznego procesu magazynowego, która polega na wybieraniu z miejsc składowania (lub miejsc przygotowania) odpowiednich rodzajów i ilości asortymentów oraz zestawienie ich w odrębną, wydzieloną całość, która następnie zostanie przekazana do strefy wydań magazynu celem wydania odbiorcy. Sprawność procesów kompletacji jest w chwili obecnej jednym z decydujących elementów logistyki każdego przedsiębiorstwa, rzutuje znacząco na jego efekty finansowe, jak i na poziom oraz jakość współpracy z partnerami (dostawcami i odbiorcami). W chwili obecnej partnerzy handlowi oczekują dostaw terminowych, zgodnych z zamówieniami w zakresie rodzajów, ilości, a także jakości towarów, przy zminimalizowanych ilościach pomyłek i konieczności reklamacji. Zmieniające się warunki obrotu towarowego idą obecnie w kierunku ciągłego powiększania liczby asortymentów zamawianych towarów przy jednoczesnym zmniejszaniu ilości sztuk w poszczególnych asortymentach, a także tendencje zmniejszania partii wysyłkowych kosztem zwiększania częstotliwości dostaw. Wprowadzana coraz powszechniej u odbiorców zasada "Just-in-time", która umożliwia im utrzymywanie minimalnych zapasów magazynowych, a także w znacznym stopniu usprawnia organizację przyjęć i wydań - stawia przed dostawcami towarów wymagania utrzymywania wysokich standardów jakościowych w procesach kompletacyjnych przy zachowaniu zasad obniżania kosztów, decydujących o konkurencyjności procesów i przedsiębiorstwa. Opracowanie koncepcji usprawnienia procesu kompletacji musi być poprzedzone zebraniem i opracowaniem danych wyjściowych charakteryzujących proces kompletacyjny, a także technologiczny proces magazynowy, w ramach którego kompletacja będzie realizowana.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" nr 1/2006.
Ostatnio zmieniany czwartek, 01 marzec 2007 10:16
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj