logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kongestia w systemach logistycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W systemach logistycznych bardzo wyraźna jest tendencja do wyrównywania przepływów. Ideałem staje się ciągłe uzupełnianie czy też system przepływu jednej sztuki. Cele takich działań są oczywiste: zmniejszanie zapasów, lepsze wykorzystanie urządzeń służących przemieszczaniu itd. Te dążenia mają jednak swoje granice. Nie zawsze możliwe jest scentralizowane kierowanie ruchem w całym systemie logistycznym i nie zawsze warto likwidować każdy przypadek oczekiwania. Aby dobrze zrozumieć kwestię opłacalności likwidacji kolejek i przestojów należy odwołać się do pojęcia kongestii. Trzeba przy tym pominąć jej powszechnie znane znaczenie, w którym oznacza ona po prostu zatłoczenie.

Dla ścisłego zdefiniowania kongestii konieczne jest określenie warunków jej występowania w życiu gospodarczym. O kongestii można mówić gdy:
• możliwe jest pojawienie się w danym czasie takiej liczby nabywców lub użytkowników jakiegoś dobra (urządzenia), która nie może być obsłużona jednocześnie
• nabywcy lub użytkownicy dobra poświęcają dla jego uzyskania pewne zasoby (może to być czas)
• ilość zasobów wydatkowanych na jednostkę dobra za leży od czasu jego nabycia lub uzyskania.

Jest to więc zjawisko uniwersalne. Występuje przed automatem z kawą, w sklepie, na ulicach miast, w portach lotniczych, w halach produkcyjnych itd., itd. Zawsze kojarzy się ono z wydajnością czy też przepustowością urządzenia, którego dotyczy kongestia. Obserwując kolejki stawiamy pytania: czy ustawić drugi automat, czy uruchomić następną kasę, poszerzyć ulicę, zwiększyć liczbę miejsc, w których wydaje się narzędzia w hali produkcyjnej? Odpowiedź na te pytania byłaby prosta, gdyby nie to, iż kongestia zmienia się w czasie.

Nadmierna przepustowość i nadmierna kongestia
W takich systemach jak: magazyn, terminal, port, hala produkcyjna, ciągle przeplatają się ze sobą stany nadmiernej przepustowości i nadmiernej kongestii. Okresem, w którym obserwuje się takie cykle, może być doba, tydzień, kwartał lub rok.
Przedstawiony na rys. 1 rozkład wykorzystania jest najczęściej kojarzony z systemami transportowymi. Każdy bowiem widzi, iż właśnie taki jest rozkład użytkowników ulicy Św. Marcin w Poznaniu, czy też autostrady A2. Trzeba jednak pamiętać, iż problem ten dotyczy większości systemów logistycznych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2006.
Ostatnio zmieniany wtorek, 27 marzec 2007 11:45
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj