logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wsparcie rozwoju i finansowania infrastruktury transportu intermodalnego w Republice Słowackiej (RS)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jednym z podstawowych warunków efektywnej wymiany towarowej jest tworzenie węzłów transportowo - komunikacyjnych, w których następuje koncentracja i podział towarów dla efektywniejszych przewozów między producentami, handlem i konsumentami w zakresie logistycznego węzła przewozowego. Węzły, które określa się jako centra logistyczne, wytworzą w przyszłości (według polityki transportowej UE) podstawowe punkty sieci transportu intermodalnego i szkielet komunikacyjny strumieni towarowych i informacyjnych w Europie oraz w świecie. Ważną częścią składową ww. węzłów są terminale transportu intermodalnego, w których dochodzi do zmiany rodzaju transportu, a przewozy między nimi wykonują pociągi transportu intermodalnego o wysokiej jakości przewozów.

Wydział Transportu Kombinowanego Ministerstwa Transportu, Poczt i Telekomunikacji RS (MDPT SR) opracował Koncepcję Rozwoju Transportu Kombinowanego do 2010 r. (dalej tylko Koncepcja), która była uzgodniona Postanowieniem Rządu nr 37/2001 z dnia 17 stycznia 2001 r. W Koncepcji jest definiowany m.in. potencjał transportu kombinowanego (który jest specjalnym rodzajem transportu intermodalnego) oraz proponowane prowadzenie linii i infrastruktury transportu kombinowanego dla zabezpieczenia proponowanego zakresu linii transportu kombinowanego. Również jest tam zaprojektowana optymalna dyslokacja terminali oraz ich wyposażenie, ilość wagonów kolejowych, towarowych jednostek transportu kombinowanego i ich nośników drogowych. W trakcie procesu uchwalania, Rząd RS uzgodnił ww. Koncepcję z ograniczonym zabezpieczeniem finansowym.
Pomimo ograniczonego wsparcia finansowego infrastruktury, transport intermodalny od 1995 r. dynamicznie się rozwija, będąc przyjazną ekologii gałęzią transportu w RS ze średnim wzrostem ilości przewożonego towaru corocznie o 19% (patrz wykres 1), który był w obserwowanym okresie najwyższy spośród państw W 4 (Grupy Wyszehradzkiej - przyp. red.). Kolejno wzrasta udział transportu intermodalnego w eksporcie i imporcie. Dalszy rozwój transportu intermodalnego jest w Republice Słowackiej hamowany głównie niezadowalającą infrastrukturą kontenerowych stacji przeładunkowych. Dlatego jest konieczne - ze względu na oczekiwany szybki rozwój gospodarki kraju - stworzenie warunków dla przyśpieszonego dokończenia budowy infrastruktury transportu intermodalnego.
Do czasu wejścia RS do UE, wsparcie rozwoju infrastruktury transportu intermodalnego pochodziło głównie z inicjatywy Wydziału Transportu Kombinowanego MDPTS Republiki Słowackiej i było realizowane w zakresie ograniczonych możliwości finansowych państwa. Wejście Słowacji do UE umożliwiło uczestnictwo w europejskich funduszach wspierających infrastrukturę transportową. W zakresie wstępnych funduszy programów PHARE i ISPA prioretytowo współfinansowano ważne części infrastruktury drogowej i kolejowej. W zakresie przytoczonych programów, do 2004 r. włącznie nie były uwzględniane żadne projekty do realizacji infrastruktury transportu intermodalnego.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2006.
Ostatnio zmieniany środa, 14 marzec 2007 12:38
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj