logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dobór operatora usług logistycznych na podstawie rozmytych relacji preferencji

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
W Logistyce 4/2001 Piotr Sawicki w artykule „Wielokryterialny wybór operatora usług logistycznych” przedstawił sposób dokonywania tytułowego wyboru na podstawie metody ELECTRE III. Metoda ta, wraz z późniejszymi modyfikacjami (typu ELECTRE lub PROMETHEE), jest efektem pracy grupy przedstawicieli (B. Roy, Ph. Vincke, P. Perny i in.) tzw. francuskiej szkoły wspomagania decyzji.

Poniżej przedstawiona została inna metoda dotycząca wielokryterialnego wspomagania decyzji. Strona formalna została zaprezentowana w pracach Orlovskiego [3], [4], a częściowo również w innych [1], [5], [6].

Przy wyborze operatora usług logistycznych, tak jak przy wielu innych problemach wyboru, dąży się do osiągnięcia możliwie maksymalnej korzyści z tego wyboru wynikającej. Słowo „możliwie” przypomina nam o zawsze istniejących ograniczeniach, którym działający musi się podporządkować. „Maksymalna korzyść” podkreśla istniejący kierunek działania oraz założenie, że działający potrafi, na podstawie pewnej oceny stopnia spełnienia określonego wcześniej celu wskazać, którą z decyzji uznaje za lepszą.

Rezultaty działań oceniane mogą być z wielu punktów widzenia. Wtedy wybór decyzji dającej maksymalne korzyści jest zazwyczaj bardzo trudny, gdyż decyzja optymalna z jednego punktu widzenia nie musi być taką z innego. Stopień trudności pojawiający się przy wskazywaniu najlepszej z decyzji zależy też od tego, jak określone są i jakie mają własności zbiór decyzji dopuszczalnych, funkcje przypisujące decyzjom oceny wg poszczególnych kryteriów oraz umożliwiające optymalny wybór relacje preferencji. Oczywiste jest, że każdy podmiot gospodarczy działa w określonych warunkach, w pewnym środowisku gospodarczym. Środowisko to jest zawsze związane z układem warunków ograniczających. Decyzja (plan, alternatywa) uwzględniająca wszystkie ograniczenia, a więc taka, która może być brana pod uwagę, nazywana jest decyzją dopuszczalną.

Kryterium to, według W. Findeisena i E. S. Quade’a, „pewna reguła lub norma, za pomocą której porządkuje się warianty według ich zalet”. Z punktu widzenia matematyki jest to pewna funkcja przypisująca każdej decyzji dopuszczalnej pewną wartość (niekoniecznie liczbową), nazywaną korzyścią. Kryteria powinny umożliwić oceny jakości różnych wariantów. W wielu sytuacjach wybór jednego kryterium jest bardzo trudny, a często niemożliwy. Próbuje się wówczas podejmować decyzje w oparciu o kilka różnych kryteriów. Mówimy wówczas o wielokryterialnym podejmowaniu decyzji. Najczęściej wyboru dokonuje się wtedy na podstawie pewnego kryterium „pośredniego”, „ogólnego”, otrzymanego z wielu branych pod uwagę.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się część analizy wielokryterialnej, łącząca standardowe podejście do problemów wspomagania decyzji z teorią zbiorów rozmytych. Podwaliny pod dzisiejszą wiedzę na ten temat stworzył w 1965 r. Lofti Zadeh wprowadzając pojęcie zbioru rozmytego. Wykorzystanie zbiorów rozmytych w przypadku optymalizacji podejmowania decyzji polega na tym, że zarówno cele i ograniczenia nakładane na decyzje, jak i ich oceny, mogą być zbiorami (w szczególności liczbami) rozmytymi. Również relacje pozwalające na dokonanie optymalnego wyboru w wielu problemach decyzyjnych mogą mieć charakter rozmyty. Jest to podejście godne uwagi zwłaszcza w przypadku, gdy niemożliwe lub niekorzystne jest jednoznaczne wskazanie lepszej z alternatyw. Sytuacja ta zachodzi często, gdy mamy do czynienia z wyborem na podstawie wielu kryteriów lub na podstawie ocen wielu ekspertów.

W artykule zaprezentowana została procedura wyznaczania alternatywy optymalnej przy wykorzystaniu rozmytych relacji preferencji. W pokazanym sposobie uwzględniona została także możliwość zróżnicowania względnej ważności poszczególnych kryteriów. Przedstawiona została też propozycja zastosowania omówionej procedury do wielokryterialnego doboru operatora usług logistycznych.


Artykuł pochodzi z czasopisma „Logistyka”, nr 5/2005.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 styczeń 2007 12:45
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które…

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które kształtują miejsca pracy

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie...

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Dostawca usług logistycznych DHL wydał swój najnowszy Raport dotyczący trendów DHL - Technologia druku 3D...

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj