logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Strategia globalnego zaopatrzenia w METSÄ TISSUE SA - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Metsä Tissue jest jednym z czołowych producentów papierów higienicznych w Europie. Koncern powstał w Finlandii, a jego początki sięgają 1868 roku. Posiada fabryki w rodzimej Finlandii (1 papiernia), a także w Szwecji (2 papiernie), Niemczech (3 papiernie) i Polsce (2 papiernie stanowiące 30% całego potencjału produkcyjnego w kraju). Spółka prowadzi także biura handlowe w Danii, Norwegii, Szwajcarii, Francji i Wielkiej Brytanii.
We wchodzącej w skład koncernu M-real i Metsalitto Group firmie Metsä Tissue zatrudnionych było na koniec 2002 roku ok. 3300 osób, a obroty wyniosły 647 milionów złotych.
Grupa Metsä Tissue zajmuje się produkcją, sprzedażą oraz marketingiem wyrobów z papierów higienicznych w następujących segmentach rynku:
• konsumenckim
• odbiorców wielkotowarowych (AFH - Away-from-Home)
• galanterii stołowej
• papierowych wyrobów do pieczenia i przyrządzania potraw, a główne marki towarowe to Lambi, Serla, Leni, Mola, Alfa, Katrin, Saga oraz Fasana.

Należy zdać sobie sprawę, że wartość rynku papierów higienicznych w Polsce w 2002 r. wynosiła 730 mln zł i była 1,5-krotnie większa od wartości rynku dezodorantów i 2-krotnie większa od rynku szamponów. Ze względu na wzrost konsumpcji papierów o wyższej jakości szacuje się, że w 2003 r. ich udział w sprzedaży papierów higienicznych wzrośnie do 65% .
Główny obszar rynkowy firmy stanowi Europa na północ od Alp. Spółka jest wiodącym producentem wyrobów z papierów higienicznych na rynku skandynawskim i czwartym pod względem wielkości dostawcą papieru higienicznego w Europie.

W Polsce firma rozpoczęła działalność w 1998 r. przejmując akcje Warszawskich Zakładów Papierniczych w Konstancinie - Jeziornie jednego z najstarszych zakładów papierniczych w Europie i w Polsce (rok założenia: 1760). Ambicją firmy jest osiągnięcie pozycji przodującego europejskiego przedsiębiorstwa branży papierów higienicznych na wybranych rynkach Europy, na obszarze po północnej stronie Alp, to jest na obszarze obejmującym ponad 200 mln konsumentów. Osiągnięciu tego celu ma służyć m.in. szereg programów inwestycyjno-rozwojowych, na które przeznaczono 90 mln euro. Jednym z takich programów jest przedstawiona w niniejszym artykule strategia globalnego zaopatrzenia w Metsä Tissue SA.
Koncentracja dostawców surowców, materiałów i usług dla papierni powoduje, że Metsä Tissue styka się z coraz większymi firmami - dostawcami, których możliwości zarówno dyktatu cenowego jak i warunków dostaw, stają się coraz większe, a skala zakupów to przykładowo w samej Polsce:
• zakupy usług przewozowych jedynie w dystrybucji krajowej (nie licząc dostaw za granicę i dostaw kolejowych) na poziomie ok. 20 samochodów o największej dopuszczalnej ładowności dziennie
• zakupy 7000 ton makulatury miesięcznie
• zakupy 60 ton folii opakowaniowych miesięcznie.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2007 08:35
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj