logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

ISO na rynku usług magazynowych - cz. 3

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niniejszy artykuł dotyczący "Systemów Zarządzania Jakością" stanowi cz.3. cyklu, którego cz.1. pt. "Warunków uczestnictwa przedsiębiorstw w otwartych sieciach dystrybucyjnych" zamieszczono w numerze 4/2003 "Logistyki", natomiast cz. 2. "Łańcuchy dostaw formą obrotu towarowego w nowoczesnej gospodarce rynkowej" zamieszczono w 5/2003.
W obecnym artykule przedstawione zostały warunki i wymagania jakie muszą być spełnione przez przedsiębiorstwa przy wprowadzaniu w magazynach Systemów Zarządzania Jakością wg ISO, a także korzyści z tego wynikające. SZJ dla nowoczesnego przedsiębiorstwa dążącego do doskonalenia realizacji procesów wewnętrznych i nastawionego na zaspakajanie obecnych i przewidywanych potrzeb klienta, stanowi obecnie podstawowe narzędzie podwyższenia i ustabilizowania swojej pozycji rynkowej w warunkach globalizacji gospodarki, stałego wzrostu konkurencji i wymagań klienta.

Znaczenie Systemów Zarządzania Jakością dla przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej

W przededniu uzyskania pełnego członkostwa w Unii Europejskiej polskie przedsiębiorstwa już obecnie muszą konkurować, oferując swoje wyroby i usługi na rynku krajowym, rynkach europejskich i rynkach pozaeuropejskich. Tylko firmy oferujące wyroby i usługi najwyższej jakości, po dostępnych cenach, mogą liczyć na stałych klientów i odnosić sukcesy w walce z konkurentami. Przetrwanie na rynku w obecnej sytuacji globalizacji gospodarki, stałego wzrostu konkurencji i wymagań klientów - jest ambitnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw inteligentnych, samouczących się i samodoskonalących, dążących do doskonalenia zarządzania i nastawionych na klienta. Realizując to wyzwanie coraz więcej przedsiębiorstw wchodzi obecnie na "ścieżkę" jakości w zakresie doskonalenia zarządzania wewnętrznymi procesami wytwórczymi czy usługowymi oraz kontaktów z otoczeniem. Aby firma mogła się stale doskonalić, musi sięgać po nowoczesne metody zarządzania i stosować systemy kompleksowego zarządzania przez jakość. Pierwszym krokiem prowadzącym do doskonalenia zarządzania firmą jest wdrożenie i stosowanie systemu jakości zgodnego z wymaganiami normy ISO 9001:2000. Wymagania te stosowane są nie tylko w obszarze dobrowolnych relacji przedsiębiorstwo-klient, ale także w obszarze obowiązkowym. Odnosi się to między innymi do dyrektyw certyfikacji wyrobów na zgodność z dyrektywami w krajach Unii Europejskiej, które warunkują wprowadzenie wyrobu na rynek od wdrożenia i utrzymywania Systemu Zarządzania Jakością. W Polsce dyrektywy te już są wdrażane. Coraz częściej posiadanie wdrożonego i certyfikowanego Systemu Zarządzania Jakością jest warunkiem uczestnictwa w przetargach, giełdach czy podpisania kontraktu. Odnosi się to także do wyboru partnera handlowego w krajowych, a szczególnie europejskich łańcuchach dostaw przy zawieraniu porozumień biznesowych dotyczących długotrwałej, partnerskiej współpracy. Przedsiębiorstwa, które posiadają wdrożone i certyfikowane Systemy Zarządzania Jakością są postrzegane jako kompetentny, wiarygodny, profesjonalny, partner, realizujący wewnętrzne procesy na oczekiwanym poziomie, zgodnie z wymaganiami dyrektyw ISO oraz wykazujący zdolność do ciągłego doskonalenia tych procesów pod kątem jakości oferowanych usług, oraz podnoszenia kultury współpracy z klientami w zakresie spełniania ich obecnych wymagań i przyszłych oczekiwań.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2007 07:28
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj