logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie produkcją i Supply Chain Management w University of Phoenix (USA)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Piętnaście godzin lotu do Phoenix (Arizona, USA), przesiadka na lotnisku O’Hare w Chicago i pobyt na jednym z największych amerykańskich uniwersytetów uzmysławiają ogromną przepaść, jaka dzieli Polskę, polską logistykę i polskie problemy logistyczne od problemów występujących w tym obszarze.
Polska logistyka krajowa funkcjonuje na obszarze ok. 313 tys. km kwadratowych i niknie przy blisko 30-krotnie większej powierzchni USA. Wewnętrzny transport lotniczy, który w Polsce jest ciągle czymś nowym i bardzo drogim - w USA jest jedynym gwarantem sprawnego przemieszczania ludzi i towarów. Słowa stewardesy PLL LOT: "witamy na pokładzie samolotu, który wykonuje rejs świadczony we współpracy z partnerami z grupy Star Alliance" pokazują olbrzymie dysproporcje "partnerów", gdy porównamy niecałe 3,5 mln pasażerów obsłużonych w 2002 roku przez PLL LOT, 51 naszych samolotów i największe polskie lotnisko Okęcie z kilkoma bramkami, z jednym z największych lotnisk amerykańskich - O’Hare w Chicago. Tylko w ciągu jednego dnia lotnisko to odprawia średnio 185 tysięcy pasażerów (w 2002 r. było ich ponad 66,5 mln, czyli 19 razy więcej niż w całej Polsce), posiada 178 bramek, przy których można prowadzić jednoczesne odprawy pasażerów oraz generuje 450 tysięcy miejsc pracy i 38 mld dolarów obrotu handlowego rocznie.
Liczby te potwierdzają znaczenie nowoczesnej logistyki dla sprawności funkcjonowania złożonych organizacji oraz jej olbrzymi wpływ na wyniki gospodarcze uzyskiwane w skali całego kraju. Warto przyjrzeć się metodom oraz zakresowi kształcenia kadr dla potrzeb tych skomplikowanych procesów logistycznych i zastanowić się nad możliwością ich adaptacji w polskich warunkach i w polskich uczelniach. W artykule przedstawiam najistotniejsze kwestie dotyczące zakresu kształcenia logistycznego na poziomie uniwersyteckim i podyplomowym w uniwersytetach skupionych w Apollo Group Inc. Przedstawiona problematyka dydaktyczna umożliwia studentom amerykańskich uczelni uzyskanie certyfikatu w zakresie zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw (Certificate in Operations and Supply Chain Management).
Materiały wykorzystane w artykule pochodzą z Uniwersytetu Phoenix, mieszczącego się w sercu Arizony, na południowym - zachodzie Stanów Zjednoczonych (fot. 1). Problematyka zakresu kształcenia logistycznego oraz wymagań stawianych amerykańskim studentom studiów wyższych i podyplomowych została skrystalizowana w trakcie moich dyskusji z Brianem G. Lindquistem, dziekanem Wydziału Biznesu i Zarządzania University of Phoenix oraz Halem D. Morganem, wicedziekanem tego wydziału, odpowiedzialnym za kształcenie podyplomowe.
Uniwersytet Phoenix należy do prywatnego konsorcjum Apollo Group Inc, które kształci ponad 96 tysięcy studentów w ponad połowie stanów USA (136 filii). W 2003 roku przychody całej grupy przekroczyły 1,33 mld USD, czyli średnio ponad 9,5 mln USD na filię. Prawie wszyscy wykładowcy uniwersytetu są praktykami życia gospodarczego, prowadzą własne firmy lub pracują w dużych konsorcjach przemysłowych lub usługowych. Dzięki nim studenci, bardzo często osoby trzydziesto- i czterdziestokilkuletnie, uzyskują wiedzę i praktyczne umiejętności, nadające się do bezpośredniego wykorzystania w ich miejscach pracy.
Kurs Operations & Supply Chain Management jest 6 przedmiotowym, opartym na przykładach praktycznych programem kształcenia podyplomowego. Jego słuchacze są wprowadzani w najnowszą problematykę obsługi klienta i produkcji. Zapoznają się z zagadnieniami: strategicznego zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania produkcją, odchudzonej produkcji (lean manufacturing), poszukiwania globalnych źródeł i technik zaopatrzenia oraz handlu elektronicznego (e-commerce). Studenci rozpatrują na poziomie krajowym i międzynarodowym relacje zachodzące pomiędzy dostawcą i odbiorcą, potrzebę ich współpracy w zakresie planowania i prognozowania potrzeb od poziomu zaopatrzenia do produktów gotowych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2004.
Ostatnio zmieniany środa, 16 maj 2007 13:07
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj