logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wyznaczanie lokalizacji logistycznego centrum dystrybucji w węźle transportowym - cz. 1

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Budowa logistycznych centrów dystrybucji (LCD) stanowi jeden z priorytetów dostosowania polskiego systemu transportowego do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Od dłuższego czasu trwają dyskusje polityków, naukowców i praktyków na temat ilości oraz lokalizacji LCD w naszym kraju.

Analizując położenie podobnych centrów działających w Europie Zachodniej można sformułować następujące wnioski lokalizacyjne:
1) LCD powinny dysponować odpowiednią powierzchnią gwarantującą ich prawidłową eksploatację i rozwój wynoszącą od 50 do 150 hektarów,
2) LCD powinny być usytuowane na obrzeżach dużych miast, w znacznej odległości od zabudowań mieszkalnych,
3) Priorytetowe znaczenie ma dostęp do infrastruktury transportowej, LCD powinny znajdować się w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym,
4) W miastach portowych dużą część obrotów LCD stanowią ładunki transportu morskiego, stąd ich lokalizacja powinna być możliwie blisko obszaru portu,
5) Wielkie aglomeracje miejskie mogą dysponować kilkoma centrami logistycznymi i/lub siecią subcentrów dystrybucyjnych, zlokalizowanych bliżej końcowych odbiorców towarów.

Bezsporne jest zatem, że LCD powinno być zlokalizowane w pobliżu dużego węzła transportowego. Najczęściej jest to węzeł związany z dużą aglomeracją miejską, np. Warszawy, Poznania, Trójmiasta czy Górnego Śląska. Dla każdego z tych węzłów można wyznaczyć obszar, wewnątrz którego powinno być zlokalizowane LCD. Nazwijmy go obszarem węzła transportowego. Drugi obszar istotny dla dalszych rozważań to zaplecze dowozowo-odwozowe, czyli region, który będzie obsługiwać LCD. Zaplecze to można też nazwać zapleczem bliższym w odróżnieniu od zaplecza dalszego, będącego obszarem kraju oraz zagranicy powiązanym transportowo z omawianym LCD. Przewozy pomiędzy LCD a zapleczem bliższym powinny być realizowane przede wszystkim z użyciem transportu drogowego, natomiast przewozy do i z zaplecza dalszego powinny być obsługiwane koleją.

Proponowana metoda wyznaczenia racjonalnej lokalizacji LCD w określonym węźle transportowym ma zastosowanie we wstępnym etapie realizacji inwestycji w sytuacji, gdy mamy do czynienia jedynie z koncepcją budowy LCD. Opiera się ona o analizę szeregu kryteriów badawczych decydujących o efektywności lokalizacji. Podstawowym narzędziem jest analiza porównawcza wybranych wariantów lokalizacji z użyciem kryteriów różnicujących. Analiza dotyczy przede wszystkim powiązań transportowych LCD z jego bliższym i dalszym zapleczem. Aby łatwiej można było zrozumieć omawianą metodę, przeanalizujmy przykład jej praktycznego zastosowania poprzez dokonanie wyboru racjonalnej lokalizacji LCD w węźle szczecińskim.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" nr 2/2003.
Ostatnio zmieniany czwartek, 06 wrzesień 2007 11:21
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego…

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej

W całym zakresie działalności i w każdym regionie na świecie Kuehne + Nagel skupia się...

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

Na początku kwietnia br., FedEx Express, największa na świecie firma świadcząca usługi przewozów ekspresowych i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj