logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dezintegracja czy konsolidacja?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W gospodarce rynkowej prowadzi się coś w rodzaju gry, w której graczami są z jednej strony inwestorzy - właściciele, a z drugiej konsumenci -
pracownicy. Podmioty gospodarcze konkurują ze sobą, a konsumenci są ostatecznym weryfikatorem ich działań.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy zmiany organizacyjne, jakie zachodzą w różnych sektorach gospodarki, polegające na łączeniu lub wydzielaniu odrębnych podmiotów, są konieczne? Argumentem przemawiającym przeciwko jest brak widocznych korzyści w formie wzrostu przychodów lub obniżenia kosztów przed i po ich konsolidacji lub dezintegracji. Stąd też płyną obawy, że jedynym źródłem oszczędności może być zmniejszenie zatrudnienia. Takie patrzenie nie uwzględnia bardzo istotnych w gospodarce rynkowej motywów obejmujących sferę właścicielsko-udziałową, zmian technologicznych oraz dostosowań organizacyjnych. Wszystkie one stanowią nierozerwalny, współzależny i nieustannie warunkujący zespół będący podstawą do działań przystosowawczych. Przewidywany, spodziewany obraz przyszłości, znajdujący uprawnione oparcie w rozwoju nowych technologii, zachowaniach inwestorów i przodujących firm na świecie, jest wyznacznikiem modyfikacji sposobu gospodarowania także w naszym kraju.

Jedną z najprężniej rozwijających się obecnie na świecie gałęzi produkcji jest wytwarzanie komputerów. W jej początkowym stadium produkcja musiała być bardzo zintegrowana, gdyż urządzenia na linii technologicznej były udoskonalane w zależności od sposobu produkcji i vice versa. Żadne niezależne dostawy systemów operacyjnych, rdzeni pamięci czy obwodów logicznych nie wchodziły w grę, gdyż istotnym kluczem podsystemów musiał być także współzależny postęp innowacyjny. Cykl życia produktu wywiera wpływ na organizację wytwarzania . Kiedy produkt nie jest wystarczająco doskonały, następuje integracja spółki, co jest warunkiem krytycznym w walce konkurencyjnej.

Podobnie rozwijały się przemysły: samochodowy, fotograficzny, petrochemiczny czy stalowy oraz działalność bankowa. Walka konkurencyjna polegała na wytworzeniu produktu o jak najlepszej jakości. Integracja dawała także przewagę w maksymalizacji zysków. Firma IBM, najbardziej zintegrowana spółka komputerowa, osiągała 95% zysków przy 70% udziale w rynku. Podobnie w latach od 1950-
70 General Motors generował 80% zysków z 55% udziałem w samochodowym rynku USA. Większość dostawców IBM i GM, dla kontrastu, przeżywało z roku na rok zaledwie na "głodowych racjach".
Obraz ten uległ diametralnej zmianie, gdy w przemyśle komputerowym pojawiły się produkty, które swą jakością wyprzedziły oczekiwania konsumentów. Nastąpiło "przeholowanie jakości". To stworzyło potencjał dla spółek innowacyjnych do wejścia na inny poziom sprzedaży z tzw. "rozerwanymi technologiami". Produkcja i sprzedaż stały się tańsze, prostsze, z możliwością wykorzystania tradycyjnej obsługi. Doktryna "rozerwanych technologii" jest powiązana ze wcześniej znanym modelem prognozy zmiany produkcji wyprzedzającej potrzeby klientów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2003.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 październik 2007 12:18
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj