logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bezpieczeństwo w otoczeniu robota przemysłowego - cz. 3

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Roboty przemysłowe bardzo często wchodzą w skład tzw. układów zrobotyzowanych, które obok właściwego robota mogą zawierać także: dodatkowe elementy robocze, urządzenia i czujniki umożliwiające lub ułatwiające pracę oraz interfejs oddziałujący na pracę robota i monitorujący prawidłowy przebieg wykonywanych zadań. Dlatego też, obok szeregu wytycznych dotyczących bezpiecznego projektowania i wykonawstwa samego robota (Bezpieczeństwo w otoczeniu robota przemysłowego - cz. 2, Logistyka 3/2003) należy pamiętać również o pozostałych elementach układu zrobotyzowanego.

Bardzo istotny aspekt podczas projektowania układu zrobotyzowanego stanowi bezpieczne rozmieszczenie poszczególnych jego elementów. Należy, zatem zapobiegać wszystkim ewentualnym kolizjom pomiędzy ruchomymi częściami robota, a innymi, stałymi lub ruchomymi obiektami znajdującymi się w jego przestrzeni chronionej. Dotyczy to zarówno elementów konstrukcyjnych pomieszczenia, w którym pracuje urządzenie, czyli np. słupów nośnych, belek sufitowych czy stropowych, ścian, ogrodzeń itp. jak i wszelkich przewodów dostarczających energię elektryczną oraz inne media. Prawidłowość ta nie dotyczy urządzeń współpracujących z układem zrobotyzowanym wewnątrz jego przestrzeni chronionej i niezbędnych do realizacji wykonywanego procesu produkcyjnego. Takimi urządzeniami mogą być nie tylko stoły ustawcze, obrabiarki numeryczne, przenośniki itp., ale również szafy sterownicze. Szafy takie z reguły umieszcza się poza przestrzenią chronioną, ale w specyficznych sytuacjach (np. związanych z brakiem miejsca) dopuszcza się ich lokalizację wewnątrz. W takich przypadkach usytuowanie i zamocowanie szaf oraz prawidłowe funkcjonowanie urządzenia ochronnego powinny zapewniać maksymalne bezpieczeństwo podczas ich obsługi. Podobną procedurę przyjmuje się, gdy część czynności związanych z obsługą robota musi być wykonana ręcznie. Takimi czynnościami mogą być, np. operacje rozładunkowo-załadunkowe. W takim przypadku należy po pierwsze maksymalnie ograniczyć dostęp operatora wraz z urządzeniem załadowczym do przestrzeni zastrzeżonej i maksymalnej pracującego robota, a po drugie wyposażyć przestrzeń, na której mają miejsce operacje wykonywane ręcznie w odpowiednie urządzenia zabezpieczające np. ograniczniki mechaniczne, wspominane już w drugiej części artykułu.

Wszystkie elementy robocze układu zrobotyzowanego powinny zostać tak zaprojektowane i wykonane, aby nie powodowały zagrożenia w przypadku awarii zasilania. Dlatego też, przerwanie dopływu energii nie może powodować zwolnienia obciążenia, a siły statyczne i dynamiczne wywołane obciążeniem i elementami roboczymi muszą mieścić się w zakresie udźwigu i własności wytrzymałościowych robota. Podobnie jak w przypadku samego robota, również układ zrobotyzowany powinien zostać wyposażony w urządzenie stopu awaryjnego, czyli urządzenie umożliwiające natychmiastowe zatrzymanie pracy i odcięcie źródeł zasilania w momencie zaistnienia sytuacji niebezpiecznej. Ponowne uruchomienie układu zrobotyzowanego wymagać powinno ponownego załączenia układu stopu awaryjnego.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2003.

Ostatnio zmieniany czwartek, 27 grudzień 2007 09:59
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE…

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE i Panattoni Europe

Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat. CBRE i Panattoni Europe,...

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Jeden z wiodących dostawców usług dla branży e-commerce, Arvato, przygotował rzetelny raport z rynków zagranicznych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj