logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Posadzka w magazynie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dla większości firm przychodzi czas, kiedy zostaje podjęta decyzja: budujemy nowy magazyn. Jako pierwszy powstaje projekt technologiczny magazynu, który określa technologie składowania, wyposażenie i sprzęt konieczny do jego obsługi. Później projekt budowlany, wybór wykonawcy i wreszcie realizacja inwestycji.

Posadzka w magazynach, a szczególnie w magazynach gdzie towary składowane są wysoko - kilka czy nawet kilkanaście metrów w górę, ma bardzo duży wpływ na jakość pracy w takim obiekcie. Możemy sobie wyobrazić, jak będą wyglądały regały montowane na posadzce, która nie jest płaska i równa. Oczywiście, w przypadku regałów, rozwiązaniem pozwalającym na częściową niwelację skutków nierówności jest stosowanie podkładek dystansowych pod stopy regałów. Niestety w przypadku wózka takie rozwiązanie nie jest możliwe; odchylenie kilku milimetrów koła wózka zamieni się w centymetry odchylenia palety unoszącej na wysokość kilkunastu metrów. Sposób przeliczania odchylenia bocznego:
punkt x = h [mm/m] x Hx [m] = … [mm]

Dla różnicy w wysokości posadzki 1,5 mm na długości 1 m odchylenie boczne wideł na wysokości 10 m będzie wynosiło już 15 mm (1,5 mm/m x 10 m = 15 mm). Odchylenie nie uwzględnia ugięcia masztu. Pogarsza się zatem efektywność i bezpieczeństwo pracy w magazynie. Wiele elementów składa się na to, aby nasza posadzka, na której będą posadowione regały i po której przemieszczać się będą nasze wózki, była odpowiedniej jakości. Podstawowe elementy mające wpływ na późniejsze cechy użytkowe posadzki to:
- Etap projektu technologicznego magazynu i projektu architektonicznego
- Etap wykonania podłoża pod posadzkę i wylewanie pierwszej warstwy betonu
- Etap wykonania posadzki właściwej
- Sezonowanie i wykonanie dylatacji
- Warunki eksploatacji posadzki.

Już na etapie projektu technologicznego powinny zostać określone dane, które później w projekcie budowlanym przeliczone zostaną na obciążenie, jakiemu poddana będzie nasza posadzka. Oczywiście błędy popełnione w tych etapach, wykryte w etapie kontroli projektu, będą kosztowały najmniej, a wykryte po zrealizowaniu budowy będą trudniejsze do naprawienia. Uniknięcie popełnienia błędów w fazie projektowania nie gwarantuje nam uzyskania odpowiedniej jakości posadzki w naszym magazynie. Kolejny etap, który może w przyszłości być przyczyną poważnych problemów, to przygotowanie gruntu pod fundamenty i pierwszą wylewkę, tak zwany "chudziak", czyli beton klasy na przykład C 8/10. Najczęściej spotykana jest podbudowa o strukturze: 30 cm zagęszczonej pospółki lub tłucznia, a następnie 10 cm lub więcej betonu klasy C 8/10. Niedostateczne zagęszczenie podbudowy pod wylewkę może spowodować, że podłoże pod naszą posadzką będzie niestabilne, co spowoduje, że posadzka w trakcie użytkowania może być poddawana naprężeniom, a w konsekwencji może pękać. Wskaźnik zagęszczenia IS jest określany w projekcie i dla magazynów wysokiego składowania zazwyczaj wynosi około 0,7 - 0,8 (maksymalna wartość tego wskaźnika to 1).

Następny etap realizacji budowy, który niesie zagrożenie przyszłych wartości użytkowych posadzki, to wylewanie posadzki. Tutaj diabeł tkwi w szczegółach: pierwszy to odpowiednia jakość dostarczanego na plac budowy betonu. Beton określony w projekcie (na przykład beton klasy C 20/25) musi mieć odpowiednie parametry. Ich wartości oraz sposoby badań są opisane przez normę: PN-EN 206-1:2000.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2008.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 listopad 2012 11:47

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj