logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Równowaga pomiędzy ekonomicznie uzasadnioną a odpowiednio bezpieczną konstrukcją regałów paletowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Odpowiedzialność za katastrofę ponosi producent regałów oraz kierownictwo zakładu. Redakcja "Logistyki" nie zaleca forsowania czynnika kosztowego jako najważniejszego element decydującego o wyborze projektu magazynu. Prawidłowy projekt oraz właściwa eksploatacja oszczędza zdrowie i życie pracowników, którego nie da się oszacować w monetach. Dlatego w piątym artykule z cyklu dotyczącym bezpieczeństwa prezentujemy najważniejsze elementy, które trzeba uwzględnić przy wyborze projektu magazynu oraz jego wyposażenia.

"Redukcja" konstrukcji regału
Żaden producent czy dostawca regałów paletowych i zblokowanych nie stworzył jeszcze takiej konstrukcji, która w pełni odpowiadałaby wymogom układania i pobierania niewłaściwie uformowanych jednostek ładunkowych (palet, skrzyń). Przy projektowaniu przyjmuje się jedynie działanie na regał relatywnie małej siły poziomej, na przykład: Obecne wyniki obliczeń struktury typowych regałów mają podłoże w rozwoju historycznym oraz okazują się być ekonomicznie uzasadnione i obarczone niewielkim ryzykiem awarii wtedy, gdy spełnione zostaną następujące warunki:
• Szerokość dróg transportowych jest zgodna z promieniem skrętu wózka, rozmiarami jednostek ładunkowych wraz z ewentualnym przewisem oraz liczbą ładunków, które mają być obsłużone w ciągu godziny.
• Rozmiary gniazd są zgodne z wymiarami jednostek ładunkowych wraz z przewisem.
• Minimalny gwarantowany współczynnik bezpieczeństwa w przypadku przeciążenia regału wynosi co najmniej 50% wartości. Metoda obliczania go powinna opierać się o wymagania FEM 10.2.02, ale zaleca się założyć YYM równe przynajmniej 1.5 (FEM 10.2.02 dopuszcza obecnie dla większości belek YYM = 1.4).
• Stosowane są niezależnie mocowane odbojnice przynajmniej na narożnikach przejść i dróg transportowych. PN 82/B-02004 zaleca nawet stosowanie odbojnic przy każdym słupie stojącym przy drodze transportowej.
• Stosowane są nieuszkodzone urządzenia pomocnicze (palety, skrzynie): wymiary i tolerancje zgodne z ISO, EN lub DIN, bez popękanych desek, wystających gwoździ itp.
• Kierowcy wózków posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w środowisku regałów (rys. 1).
• Wyznaczono osobę odpowiedzialną bezpośrednio przed kierownictwem przedsiębiorstwa za bezpieczeństwo magazynu oraz odpowiednie warunki pracy.
• Uszkodzenie regału w wyniku kolizji z wózkiem będzie natychmiast zgłoszone przez operatora osobie odpowiedzialnej za bezpieczeństwo magazynu.
• Regularnie (np. co tydzień) przeprowadzane będą inspekcje stanu regałów przez odpowiedzialną osobę.
• W przypadku uszkodzenia regału bezzwłocznie podjęte będą odpowiednie działania. Ogólne (częściowe) odciążenie uszkodzonego segmentu (kolumny) regału, w celu zapewnienia odpowiedniego współczynnika bezpieczeństwa zapobiegającego awarii.
• W celu zapewnienia bezpieczeństwa przy codziennym użytkowaniu będą przeprowadzane regularne przeglądy stanu technicznego regałów, nadzorowane przez niezależnego eksperta, który zna się na zachowaniach konstrukcji regałowych i minimalnych warunkach brzegowych (manewrowalność wózka, luzy, maksymalne wymiary ładunków, itp.; FEM 10,2,03 i 10,2,04).

Powyższe wymagania odnoszą się do europejskich i narodowych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, a także do zaleceń Europejskiego Stowarzyszenia Techniki Transportu Wewnętrznego i Magazynowania (Federation Europeenne de la Manutention) FEM 10.2.03, FEM 10.2.04 i FEM 10.3.01.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2002.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 listopad 2012 10:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj