logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza łańcucha logistycznego w przedsiębiorstwie przetwórstwa rolno-spożywczego - studium przypadku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1. Wprowadzenie.
W okresie ogólnie panującej w kraju i na świecie nadprodukcji żywności, efektywność działalności przedsiębiorstw należących do sektora rolno-spożywczego, można poprawić przede wszystkim w wyniku redukcji kosztów wytwarzania. W przedsiębiorstwach tego sektora, z uwagi na specyfikę surowców i produktów w nich wytwarzanych (są zaliczane do tzw. dóbr szybkorotujących o ograniczonej trwałości), dużego znaczenia nabiera kwestia organizacji przepływu strumieni rzeczowych oraz trafnych decyzji sterujących tymi przepływami. W naszym kraju do tej pory, we wdrażaniu zasad logistyki zdecydowanie dominują przedsiębiorstwa przemysłowe, w przeciwieństwie do przedsiębiorstw działających w sektorze gospodarki rolno-żywnościowej, gdzie w zależności od rodzaju branży kwestia ta jest jeszcze czasami w sferze projektów, lub wcale nie podnoszona. Dotyczy to w szczególności dużych wielkoobszarowych przedsiębiorstw rolnych, które jak już kiedyś stwierdzono, są przedsiębiorstwami transportowymi "wbrew swojej woli". Nieco lepiej sytuacja ta przedstawia się w przedsiębiorstwach zajmujących się przetwórstwem żywności. W miarę wdrażania zasad gospodarki rynkowej, w kadrze kierowniczej tych przedsiębiorstw szybko wzrasta świadomość, że procesy przepływu strumieni surowców i produktów w obrębie przedsiębiorstwa stanowią tylko część łańcucha logistycznego mającego swój początek u wytwórcy surowców, a koniec u odbiorcy (konsumenta) finalnego produktu. Zatem efekt finalny przedsiębiorstwa będzie w dużej mierze zależał od sprawnie funkcjonującego całego łańcucha logistycznego określonych produktów. Świadomość ta nakazuje ścisłą współpracę z dostawcami i odbiorcami.
W niniejszym artykule zaprezentowano funkcjonowanie modelu łańcucha logistycznego, który wdrożono w przedsiębiorstwie zajmującym się skupem (w części również produkcją), przetwórstwem i dystrybucją specyficznego towaru, jakim jest mięso indycze.

2. Charakterystyka badanej firmy.
Firma "X" specjalizuje się w przetwórstwie mięsa indyczego, a w szczególności w wytwarzaniu dietetycznych wędlin i garmażerki, wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu produkty. Po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji, procesu przetwarzania - zainstalowano najnowocześniejsze linie technologiczne pod stałym nadzorem laboratoryjnym i weterynaryjnym, zapewniających najwyższą jakość uzyskiwanych wyrobów - firma spełnia normy obowiązujące w krajach EU. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to firma z polskim kapitałem. Siedziba firmy zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części Wielkopolski, około 110 km od Poznania. Infrastruktura logistyczna firmy przedstawia się następująco:
a) stacjonarna: trzy chłodnie o łącznej kubaturze 743,2 m3, dwie zamrażalnie o łącznej kubaturze 174 m3,
b) ruchoma: trzy samochody ciężarowe-chłodnie o ładowności 3,5 t, jeden ciężarowy 3,5 t przystosowany do przewozu żywego drobiu, cztery dostawcze o ładowności 0,75 t, wózek widłowy o udźwigu 1,5 t oraz wózek platformowy o ładowności 0,5 t w pomieszczeniach poruszający się na szynach podwieszonych do sufitu,
c) służąca do przepływu informacji: komputery - internet, telefony, fax.

Możliwości przerobowe firmy to 1500 tys. kg żywca rocznie, z czego 2/3 pochodzi z własnej produkcji (jeden zakład), a pozostała część od współpracujących dostawców (dwa zakłady).
Firma posiada własne sklepy jak również ma odbiorców kontraktowych w marketach, hurtowniach, które znajdują się w zachodniej części Polski i obejmują takie miasta jak:

  • hurtownie: Poznań, Piła, Wrocław, Konin;
  • sklepy detaliczne: Poznań, Kalisz, Ostrów Wlkp., Rawicz, Wrocław, Gorzów;
  • własne sklepy firmowe: Wolsztyn, Grodzisk, Nowy Tomyśl, Rakoniewice, Zielona Góra;
  • sieci sklepów jak: Le’Clerck, Jumbo, Inter Marche.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2002.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 listopad 2012 10:22
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj