logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zasady klasyfikacji centrów logistycznych wynikające z analizy ich funkcjonowania

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pojęcie centrum logistycznego, charakteryzujące obiekt przestrzenny określonego przeznaczenia, zostało wprowadzone w oparciu o jego specyficzne cechy, takie jak: rodzaj dysponowanej infrastruktury, przedmiot działania zlokalizowanych w nim przedsiębiorstw oraz rodzaj funkcji i związany z nimi zakres usług świadczonych na rzecz klientów.

W warstwie opisowej centra logistyczne doczekały się wielu różnych klasyfikacji, dla których ich autorzy wprowadzali różne determinanty. Dzięki jednoznaczności roli i przeznaczenia centrum logistycznego, celowe jest wprowadzenie nowej klasyfikacji centrów logistycznych, której podstawą jest definicja centrum logistycznego oraz zbiór dodatkowych cech, które nie były brane pod uwagę w rozważaniach problemu nazewnictwa punktowej infrastruktury logistycznej.

W literaturze występują różne podziały centrów logistycznych. Ich autorzy przyjmują różne kryteria klasyfikacyjne, a do najczęściej powtarzających się należą takie, jak: własność, zasięg oddziaływania, wielkość, rodzaj obsługiwanego transportu, rodzaj obsługiwanych ładunków itp., które zostały zebrane w pracy. W tabeli 1 pokazano dotychczasowe kryteria klasyfikacyjne i ich charakterystykę. Dotychczasowe podziały centrów logistycznych, zebrane w pracy, z aktualnej perspektywy, bogatszej o doświadczenia praktyczne ostatnich lat, stają się niepraktyczne, ponieważ niektóre z nich nie znajdują odniesienia do rzeczywistości. W szczególności nieaktualne stają się następujące podziały klasyfikacyjne centrów logistycznych:
1. Podział ze względu na zasięg (promień) oddziaływania, dzielący centra logistyczne na:

  • międzynarodowe
  • regionalne
  • lokalne.

Uzasadnienie: Globalizacja współpracy gospodarczej, umiędzynarodowienie łańcuchów dostaw i sposób obsługi klientów przez usługodawców logistycznych powodują, że z jednego miejsca można dostarczać produkty zarówno na rynki odległe, jak i lokalne. Nie stanowią o tym podziały administracyjne i terytorialne, ale takie czynniki, jak jakość dostępnej infrastruktury transportu, wymagany czas dostawy i jej całkowite koszty. Podział centrów logistycznych ze względu na obszar oddziaływania jest sztuczny również dlatego, ponieważ przedsiębiorstwo świadczące usługi logistyczne nie ograniczy ich zasięgu tylko dlatego, że miejsce, w którym prowadzi działalność, określane jest mianem lokalnego centrum logistycznego. Tego rodzaju podział jest zasadny dla sieci dystrybucji konkretnego przedsiębiorstwa, które ze względu na uwarunkowania związane z koniecznością zapewnienia wymaganej dostępności swoich towarów, utrzymuje zapasy w sieci magazynów: centralnym, regionalnych i lokalnych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2012 10:59

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben ze światowym standardem GS1

Grupa Raben ze światowym standardem GS1

Grupa Raben wdrożyła niezależny, globalny standard komunikacyjny GS1 XML służący do elektronicznej wymiany informacji pomiędzy...

Lotniska w Kazachstanie dla ofiar klęsk żywiołowych w sąsiednich krajach

Lotniska w Kazachstanie dla ofiar klęsk żywiołowych w sąsiednich krajach

W dniach 18-22 września br. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Ałmaty odbyły się warsztaty w ramach...

Nowy Jedwabny Szlak staje się faktem - Poczta Polska podpisała…

Nowy Jedwabny Szlak staje się faktem - Poczta Polska podpisała porozumienie z China Post

22 września br. Poczta Polska i China Post Group podpisały wstępne porozumienie, dotyczące transportu przesyłek...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj