logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zasady klasyfikacji centrów logistycznych wynikające z analizy ich funkcjonowania

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pojęcie centrum logistycznego, charakteryzujące obiekt przestrzenny określonego przeznaczenia, zostało wprowadzone w oparciu o jego specyficzne cechy, takie jak: rodzaj dysponowanej infrastruktury, przedmiot działania zlokalizowanych w nim przedsiębiorstw oraz rodzaj funkcji i związany z nimi zakres usług świadczonych na rzecz klientów.

W warstwie opisowej centra logistyczne doczekały się wielu różnych klasyfikacji, dla których ich autorzy wprowadzali różne determinanty. Dzięki jednoznaczności roli i przeznaczenia centrum logistycznego, celowe jest wprowadzenie nowej klasyfikacji centrów logistycznych, której podstawą jest definicja centrum logistycznego oraz zbiór dodatkowych cech, które nie były brane pod uwagę w rozważaniach problemu nazewnictwa punktowej infrastruktury logistycznej.

W literaturze występują różne podziały centrów logistycznych. Ich autorzy przyjmują różne kryteria klasyfikacyjne, a do najczęściej powtarzających się należą takie, jak: własność, zasięg oddziaływania, wielkość, rodzaj obsługiwanego transportu, rodzaj obsługiwanych ładunków itp., które zostały zebrane w pracy. W tabeli 1 pokazano dotychczasowe kryteria klasyfikacyjne i ich charakterystykę. Dotychczasowe podziały centrów logistycznych, zebrane w pracy, z aktualnej perspektywy, bogatszej o doświadczenia praktyczne ostatnich lat, stają się niepraktyczne, ponieważ niektóre z nich nie znajdują odniesienia do rzeczywistości. W szczególności nieaktualne stają się następujące podziały klasyfikacyjne centrów logistycznych:
1. Podział ze względu na zasięg (promień) oddziaływania, dzielący centra logistyczne na:

  • międzynarodowe
  • regionalne
  • lokalne.

Uzasadnienie: Globalizacja współpracy gospodarczej, umiędzynarodowienie łańcuchów dostaw i sposób obsługi klientów przez usługodawców logistycznych powodują, że z jednego miejsca można dostarczać produkty zarówno na rynki odległe, jak i lokalne. Nie stanowią o tym podziały administracyjne i terytorialne, ale takie czynniki, jak jakość dostępnej infrastruktury transportu, wymagany czas dostawy i jej całkowite koszty. Podział centrów logistycznych ze względu na obszar oddziaływania jest sztuczny również dlatego, ponieważ przedsiębiorstwo świadczące usługi logistyczne nie ograniczy ich zasięgu tylko dlatego, że miejsce, w którym prowadzi działalność, określane jest mianem lokalnego centrum logistycznego. Tego rodzaju podział jest zasadny dla sieci dystrybucji konkretnego przedsiębiorstwa, które ze względu na uwarunkowania związane z koniecznością zapewnienia wymaganej dostępności swoich towarów, utrzymuje zapasy w sieci magazynów: centralnym, regionalnych i lokalnych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2012 10:59

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj