logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Centrum logistyczne w Porcie Barcelona

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Sieć transportowa w Hiszpanii
W Hiszpanii znajduje się ponad 5 000 km autostrad oraz 7 000 km dróg ekspresowych. Po wstąpieniu do Unii Europejskiej obserwuje się szybki rozwój sieci drogowej. Za środki unijne budowano autostrady, które zgodnie z kreowaniem przez państwo rozwoju turystki, powstały w pierwszej kolejności na północy kraju u podnóża Pirenejów oraz wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego na wschodzie.

Sieć drogowa Hiszpanii ma kształt gwiaździsty. W centrum układu znajduje się Madryt, do którego z całego kraju prowadzą drogi ekspresowe (rysunek 1). Porównując sieć drogową Hiszpanii ze stanem i gęstością dróg innych państw Europy Zachodniej, na przykład Niemiec bądź Francji, należy stwierdzić, iż mimo ogromnego postępu, który dokonał się w ostatnich kilkudziesięciu latach, ustępuje ona im znacznie pod względem gęstości i długości. Jednocześnie, z powodu nie najwyższego poziomu usług oferowanych przez hiszpańską kolej, na transporcie drogowym koncentruje się większość przewozów - także tych na długie odległości. Wzrost przewozów w ostatnich latach realizowany jest prawie w całości przez transport drogowy. Układ sieci kolejowej Hiszpanii charakteryzuje się bardzo zbliżoną koncepcją rozmieszczenia przestrzennego do sieci drogowej (rysunek 2).

Także tutaj w centrum znajduje się Madryt, do którego prowadzą połączenia kolejowe z pozostałych regionów. Promienisty układ głównych tras, trasy poprzeczne, linia biegnąca wzdłuż rzeki Ebro oraz tak zwane korytarze śródziemnomorskie, pokrywają cały kraj. Długość sieci kolejowej w Hiszpanii wynosi 15 000 km. Eksperci w sposób kontrowersyjny oceniają rozwiązania prywatyzacyjne oraz organizacyjne, wprowadzone w sektorze transportu kolejowego w latach 90. Doprowadziły one bowiem do stagnacji w przewozach kolejowych i spowolnienia przemian unowocześniających infrastrukturę. Z tego powodu rozwój sieci kolejowej Hiszpanii ciągle pozostaje w tyle za takimi państwami jak Francja i Niemcy. Niedowład w sektorze kolejowym odzwierciedla się w trendzie wykonywanej pracy przewozowej transportem kolejowym w ostatnich latach. Mimo wzrostu w tym okresie ogólnych przewozów, przewozy koleją utrzymują się na niezmienionym poziomie.

Katalonia - charakterystyka gospodarcza i transportowa
Katalonia jest jednym z najbogatszych regionów Hiszpanii, położonym na północy kraju przy granicy z Francją. Zamieszkuje ją 7 mln mieszkańców. Produkt Krajowy Brutto regionu w 2004 roku wyniósł 157 mld euro, co stanowiło ponad 19% PKB całej Hiszpanii. PKB per capita Katalonii kształtuje się na poziomie 23 000 euro. Region łączy z zagranicą ożywiona wymiana handlowa. Import w roku 2004 wzrósł o około 12% przy wzroście poziomu eksportu o zaledwie 4%. Do głównych gałęzi przemysłu w Katalonii należy przemysł samochodowy (80% hiszpańskiej produkcji samochodów oraz ponad 60% wytworzonych komponentów przeznaczonych jest na eksport). Także tutaj mają siedzibę zakłady produkcyjne największych firm wytwarzających motocykle i skutery. Silny rozwój przemysłu chemicznego związany jest z portem w Barcelonie. Ważną rolę odgrywają też przemysły: farmaceutyczny, odzieżowy, maszynowy i elektroniczny. W Katalonii ma miejsce największa w Europie koncentracja producentów pochodzących z Japonii.

W regionie łączą się autostrady biegnące wzdłuż wybrzeża M. Śródziemnego oraz u podnóży Pirenejów. Katalonia posiada również 2 połączenia autostradowe z Francją. Leży także na szlaku szybkiej kolei, która łączy region między innymi z Madrytem. Poziom rozwoju infrastruktury transportowej w Katalonii ma korzystny wpływ na rozwój centrów logistycznych w tym regionie. Położenie Katalonii jest strategicznie z punktu widzenia obsługi potrzeb transportowych basenu M. Śródziemnego. Sieć komunikacyjna Hiszpanii pozwala w ciągu 24 godzin dotrzeć z Barcelony do dowolnego punktu w kraju, Portugalii, Francji, znacznej części Włoch, Belgii, Holandii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Katalonię łączą ważne korytarze transportowe również z krajami Beneluxu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka” 6/2008.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 wrzesień 2012 11:36

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj