logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Koncepcja zamkniętej pętli łańcucha dostaw

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rosnąca świadomość negatywnego wpływu przemysłu wytwórczego na równowagę środowiska naturalnego przyczynia się do wzrostu zainteresowania środowisk naukowych i biznesowych problemem ekologii. Kluczową kwestią staje się poszukiwanie narzędzi sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi, który zakłada, iż cele społeczne, gospodarcze i ekologiczne powinny być równie ważne, a ograniczanie się do jednego z tych obszarów, bądź koncentracja na jednym z nich w dłuższym horyzoncie czasu, jest szkodliwa dla przedsiębiorstw i otoczenia, w którym funkcjonują.

Mimo, iż przedmiotem działalności przedsiębiorstw nie jest rozwiązywanie globalnych problemów środowiskowych, menedżerowie zaczynają postrzegać kwestie związane z ekologią jako integralną część strategii biznesowej, która umożliwi im wypracowanie pozytywnego wizerunku i uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Sposobem powiązania rozwoju przemysłu i ochrony środowiska (przy zachowaniu równowagi między minimalizacją kosztów oraz sprawnym realizowaniem celów organizacji) jest tworzenie w przedsiębiorstwach systemu zamkniętej pętli łańcucha dostaw. Rosnące znaczenie przepływów materiałowych w kierunku od klienta do producenta stanowi duże wyzwanie dla kadry zarządzającej. Menedżerowie muszą uwzględniać nie tylko przepływ materiałów w kierunku do klienta, ale również przepływ w kierunku przeciwnym, mając na uwadze możliwość odzyskania wartości i/lub zgodnego z przepisami i normami unieszkodliwienia produktu (rysunek 1).

Uwzględnienie strumienia zasilającego produkcję, pochodzącego z odzyskanych surowców, pozwala zamknąć obieg materiałowy i uzyskać zamkniętą pętlę w łańcuchu dostaw (ang. Closed Loop Supply Chain). Działania obejmujące przepływ dóbr od klienta do przedsiębiorstwa, określane jako logistyka zwrotna, różnią się w znacznym stopniu od działań związanych z przepływem dóbr do klienta (różnice te zestawione są w tabeli 1). Niezależnie od charakteru branży istnieją pewne podstawowe aspekty wyróżniające zamkniętą pętlę łańcucha dostaw, które należy mieć na uwadze projektując system, w tym:

  • wyznacznikiem dla ustalania kosztów i usług jest środowisko
  • duża liczba przepływów materiałowych i powiązań między nimi sprawia, że jest to system wysoce złożony
  • jest duża niepewność dostaw, zarówno odnośnie ilości, jakości, struktury jak i czasu
  •  podaż (zapas zużytych produktów) nie jest powiązana z popytem (zapotrzebowaniem / wymaganiami producenta)
  • występuje struktura "lejka” - wielu dostawców, niewielu odbiorców (w zwrotnym łańcuchu dostaw surowcem są zużyte produkty pochodzące z rynku, dlatego też jest o wiele więcej źródeł surowców, niż w przypadku łańcuchów tradycyjnych)
  • rynek jest trudny do identyfikacji
  • podstawą tworzenia nowych rynków mogą być wymagania prawne lub społeczna odpowiedzialność za ochronę środowiska naturalnego.

Niemożliwe jest jednak podanie jednego, uniwersalnego algorytmu tworzenia poprawnie funkcjonującej, przynoszącej zyski i korzyści zamkniętej pętli łańcucha dostaw. Domykanie pętli w wielu przedsiębiorstwach realizowane jest metodą prób i błędów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka” 1/2009.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 13 wrzesień 2012 07:07

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Genius Lab w Grupie Raben

Genius Lab w Grupie Raben

Transport i logistyka niemal całkowicie bez papieru, zastosowanie mechanizmów „early warning” do przewidywania ewentualnych przesunięć...

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER, jeden z wiodących globalnych operatorów logistycznych, powiększa swój oddział w Strykowie pod Łodzią. Całość...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj