logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Koncepcja optymalizacji procesu zaopatrzenia w przedsiębiorstwie handlowym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zaopatrzenie w każdym typie przedsiębiorstwa stanowi bardzo ważną i złożoną część jego działalności. W przypadku przedsiębiorstw handlowych to fundamentalny obszar, od którego zależy ich rentowność i funkcjonowanie. Nie jest to bowiem samo zamawianie i kupowanie towarów. To proces obejmujący wiele działań, który jako dobrze współpracująca całość stanowi atut przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono koncepcję zaopatrzenia towarowego w przykładowym przedsiębiorstwie handlowym. Przyjęta koncepcja miała na celu obniżenie kosztów zaopatrzenia i magazynowania oraz usprawnienie przebiegu procesu zakupu.

Koncepcję optymalizacji zaopatrzenia opracowano dla średniej wielkości przedsiębiorstwa handlowego branży ogólnospożywczej - supermarketu. W ofercie towarowej badanego przedsiębiorstwa znajduje się ponad 22 000 różnych towarów. Asortyment towarowy ze względu na sposób dostawy można podzielić na dwie grupy: towary dostarczane przez dostawców lub producentów oraz towary sprowadzane we własnym zakresie przez przedsiębiorstwo. W pierwszej grupie znajdują się towary codziennego użytku, jak na przykład mleko, pieczywo dostarczane codziennie oraz towary, których zamówienia realizowane są w miarę w jednakowych odstępach czasu przez producenta lub pośrednika, w wyniku dystrybucji określonego asortymentu na danym terenie. Druga grupa to towary dostarczane we własnym zakresie, pochodzące z hurtowni położonych w bliskiej odległości od badanego przedsiębiorstwa. W tym przypadku czas realizacji zamówienia jest krótki i wykonywany na bieżąco. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej grupie towarów, można wykorzystać narzędzia, które mogą ułatwić podejmowanie decyzji w obszarze zaopatrzenia i wpłynąć na efektywniejsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Konieczna jest jednak wiedza na temat przyszłej sprzedaży towarów, ponoszonych kosztów magazynowania i zaopatrzenia oraz ciągle aktualna informacja o stanie magazynowym poszczególnych towarów. Osiąganie na bieżąco tych informacji przy tak dużej liczbie oferowanych towarów jest możliwe tylko z wykorzystaniem techniki komputerowej oraz odpowiedniego oprogramowania. Posiadane przez analizowane przedsiębiorstwo oprogramowanie pozwoliło na uzyskanie tylko części potrzebnych informacji. Konieczna była więc rozbudowa systemu informatycznego w przedsiębiorstwie i uzupełnienie go o moduł pozwalający na prognozę sprzedaży towarów oraz moduł zakupu, zintegrowany z systemem finansowo - księgowym i z systemem magazynowym, bazujący na opracowanej prognozie i obliczający optymalną wielkość zamówienia towarów w oparciu o model zapasów. Koncepcję projektu takiego systemu przedstawiono na rysunku 1.

Występowanie integracji pomiędzy modułami przedstawionymi na rysunku jest niezbędne dla właściwego sterowania procesem zaopatrzenia. Moduł magazynowy dostarcza aktualnej informacji o stanach magazynowych poszczególnych towarów. Aktualność ta wynika z jego współpracy z kasami fiskalnymi oraz działem zaopatrzenia, od których pochodzi informacja o zmianach stanu towarów w związku z ich sprzedażą oraz kolejnymi dostawami. Moduł prognozowania, bazując na historycznej sprzedaży towarów, pochodzącej z bazy danych na bieżąco tworzonej poprzez kasy fiskalne i system magazynowy, generuje informację o przyszłej sprzedaży. Z uwagi na korzystanie na bieżąco z informacji o wielkości sprzedaży, generowana prognoza, dotycząca przyszłych okresów, jest ciągle aktualizowana. W module tym do opracowania prognozy zastosowano SSN. Moduł finansowo - księgowy w prezentowanej koncepcji stanowi źródło informacji na temat ponoszonych kosztów zaopatrzenia i magazynowania. W analizowanym przedsiębiorstwie dokonano jego modyfikacji poprzez uzupełnienie planu kont o dodatkowe konta umożliwiające bezpośrednie odczytywanie informacji o kosztach zaopatrzenia i magazynowania. Sedno koncepcji stanowi moduł zakupu. W module tym, na bazie informacji o przyszłym zapotrzebowaniu na dany towar, pochodzącej z ciągle aktualizującego prognozę modułu prognostycznego oraz aktualnych stanów magazynowych pochodzących z modułu magazynowania, prowadzona jest kontrola oraz analiza odchyleń dotycząca zapotrzebowania towarowego. Wykorzystywane są również informacje na temat ponoszonych kosztów zaopatrzenia i magazynowania. W oparciu o te dane określana jest ilość zamawianego towaru, zapewniająca ciągłość sprzedaży. Do obliczenia optymalnej wielkości zakupu towaru w module zakupu zastosowano dwa modele zarządzania zapasami. Jednym z nich jest model Silvera - Meala, odnoszący się do niestacjonarnego popytu. Drugim - zaproponowany przez autorkę artykułu, oparty na stopie zwrotu zaangażowanego kapitału, będący wynikiem modyfikacji modelu Silvera - Meala.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2009.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 wrzesień 2012 11:26

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj