logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport wewnątrzzakładowy wełny mineralnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Często zdarza się, że w procesie inwestowania wykorzystywane są istniejące obiekty, w których instaluje się nowoczesne i wydajne urządzenia technologiczne. Powstaje jednak problem przetransportowania wyprodukowanej masy towarowej do magazynu, a następnie wyekspediowania jej sprawnie do odbiorcy.
Z takim zagadnieniem spotkał się Wandalex-ZUT - Zgierz, podczas realizacji projektu transportu bel wełny mineralnej w firmie PFLEIDERER Polska Sp. z o. o. w Dąbrowie Górniczej.

Zadanie polegało na rozwiązaniu problemu przetransportowania zafoliowanych bel prostokątnych o wymiarach 600x400x1200 mm lub okrągłych o wymiarach 600x1200 mm, masie ok. 25 kg z hali produkcyjnej do dwóch magazynów, znajdujących się w oddzielnych budynkach. System oparto na przenośnikach taśmowych, jednak ze względu na kształt materiału transportowanego (bele walcowe) oraz na konfigurację trasy, zastosowano różnorodne ich rozwiązania konstrukcyjne. Proste odcinki trasy stanowią taśmy ukształtowane w formę niecki, zakręty wykonano w postaci łuków taśmowych. "Po drodze" do magazynu Nr 2, należało skierować partię ładunków do magazynu Nr 1 - wg założonego programu. W tym celu został zaprojektowany i wykonany zespół transferowy, w postaci odcinka przenośnika taśmowego uchylnego. Przenośnik ten, znajdując się w położeniu poziomym - przekazuje ładunki na wprost, a przy wychyleniu w dół umożliwia zjazd ładunku na łuk taśmowy, który kieruje belę w bok, w kierunku magazynu Nr 1. Przestawienie przenośnika uchylnego odbywa się przy pomocy siłownika pneumatycznego sterowanego przez automatykę.

Estakady łączące halę produkcyjną z magazynami, nie mogły kolidować z drogami transportowymi w otoczeniu budynków, dlatego umieszczono je na wysokości ok. 5 m. W związku z tym powstał problem sprowadzania ładunków z tej wysokości na poziom "0" w ten sposób, aby go nie uszkodzić, a przede wszystkim zachować pełne bezpieczeństwo ludzi odbierających te ładunki. Zastosowano w tym celu przenośniki ukośne dwutaśmowe, ustawione piętrowo - jeden nad drugim, o jednakowej prędkość taśm. Dzięki temu zjazd ładunku w dół odbywa się w sposób kontrolowany i bezpieczny dla osób obsługujących.
Interesującym rozwiązaniem jest przenośnik rozładowczo - załadowczy w magazynie Nr 2. Przenośnik ten składa się z dwóch przenośników taśmowych, ustawionych jeden nad drugim. Przenośnik górny służy do rozładunku bel do boksów znajdujących się po dwóch stronach linii transportowej.

 
 
Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2001/1.
 
Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2012 09:29

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

Firma UPS zwiększyła pojemność samolotu kursującego między Katowicami a europejskim lotniczym centrum logistycznym w Kolonii....

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Przechowywanie przedmiotów w „hotelach dla rzeczy”, jak często nazywa się magazyny samoobsługowe, staje się coraz...

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj