logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Mierzenie kosztów łańcucha dostaw za pomocą rachunku kosztów działań ABC/M - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Historia rachunkowości kosztów łańcucha dostaw

W latach siedemdziesiątych, dystrybutorzy i pośrednicy zaczęli interesować się zyskiem i kosztami jednostkowymi poszczególnych produktów i jednostek magazynowych (SKU - stock-keeping unit). Opracowano i zastosowano podobną do ABC metodę, nazwaną "analizą bezpośredniej rentowności produktu - BRP" (direct product profitability - DPP) aby mierzyć wielkość wysiłku (pracy) pracowników przy przeładunku w stosunku do ceny. Metoda ta brała pod uwagę jednak jedynie koszty bezpośrednie, z wyłączeniem kosztów pośrednich oraz kosztów stałych. W latach osiemdziesiątych menedżerowie odpowiedzialni za funkcje zakupu zaczęli analizować Całkowity Koszt Posiadania - CKP (Total Cost of Ownership - TOC). CKP informuje, że cena produktu na fakturze sprzedawcy reprezentuje jedynie część całkowitego kosztu związanego z nabyciem tego produktu. Zachowanie dostawcy wpływa na koszty zamawiania, ekspedycji, przyjęcia i kontroli towarów. Sprzedawca może być przyczyną dodatkowych kosztów, związanych z niską jakością produktów czy opóźnieniem dostawy. Ukrywanie tego typu kosztów w kosztach stałych lub pośrednich sprawia, że przestają być widoczne. ABC podnosi jakość miernika, jakim jest CKP, ujawniając te ukryte koszty oraz pozwalając na powiązanie ich z określonym dostawcą; następnie ABC pozwala na dokładne przypisanie tych kosztów zakupionym towarom, co w zestawieniu z ceną zakupu daje rzeczywistą wartość CKP (TOC).

CKP - Całkowity Koszt Posiadania uwzględnia koszty pośrednie i koszty stałe, które były wyłączane z kalkulacji przy użyciu BRP - Bezpośredniej Rentowności Produktu. Stosując CKP do swoich dostawców, przedsiębiorstwo może ocenić wpływ relacji między firmami na swoje własne koszty. Przy wykorzystaniu CKP, firmy mogą negocjować, czy wręcz wybierać partnerów z wyższego poziomu łańcucha, kierując się wielkością całkowitych kosztów pozyskania. CKP może również uświadomić kupującym wpływ ich zachowania na koszty ich dostawców. W łańcuchu dostaw obowiązuje dwukierunkowa współpraca pomiędzy partnerami handlowymi. W lachach dziewięćdziesiątych, CKP pozwoliło firmom częściowo ocenić, jak ich wewnętrzne zmiany (internal reengineering) i inwestycje w technologie wpłynęły na koszty pozostałych członków łańcucha dostaw. Ostatecznie to właśnie "całkowity koszt umieszczenia produktu na rynku" (total landed marketplace costs) dla danego łańcucha dostaw jest tym co sprawia, że klient dokonuje zakupu na końcu łańcucha wartości. Przy pomocy BRP i CKP możemy wychwycić jedynie wewnątrz firmowy składnik kosztów związanych z pozyskiwaniem, obrotem i magazynowaniem produktów.


Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2001/1.
 
Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2012 09:28

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty…

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty

Jako wieloletni lider w zarządzaniu oponami zespołów wyścigowych oraz flot ciężarowych i lotniczych, Goodyear Tire...

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we…

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we Włoszech

Mainfreight Europe, będący częścią nowozelandzkiej Grupy Mainfreight, ogłosił otwarcie kolejnego europejskiego oddziału, tym razem we...

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Podróżni w całej Polsce mogą już kupić pakiet biletów na przejazdy trzech przewoźników - PKP...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj