logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Centra logistyczne w regionie Languedoc-Roussillon (Francja)

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Region Languedoc-Roussillon (powierzchnia 27400 km kw. i 2,5 mln. mieszkańców) jest położony w południowej części Francji, na przecięciu dróg pomiędzy Hiszpanią i Włochami oraz północną a południową Europą, co decyduje o niezwykłej atrakcyjności tej lokalizacji dla inwestorów. Region ten charakteryzują również korzystne czynniki demograficzne (najwyższy we Francji przyrost naturalny oraz 80000 studentów na czterech uniwersytetach. Zróżnicowanie i poziom wykształcenia mieszkańców pokrywa zapotrzebowanie inwestujących firm.

Kolejnym, istotnym czynnikiem jest duża liczba centrów badawczo - rozwojowych: 9 publicznych organizacji badawczych (około 5 000 zatrudnionych - piąte miejsce we Francji), 200 laboratoriów, 2000 prywatnych specjalistów z zakresu badań i rozwoju, dwa zagraniczne centra badawcze (USDA, CSIRO). Na badania, rozwój innowacji i technologii przeznaczono 375 mln euro, co plasuje region Languedoc-Roussillon na jednym z czołowych miejsc w kraju. Historycznie jest to region stanowiący ważną strefę tranzytową i tradycyjnie związany z transportem i logistyką. Przykładem może być choćby targ św. Karola w Perpignan, który był pierwszym europejskim centrum dystrybucji warzyw i owoców.

Infrastruktura transportowa
Sieć drogowa regionu Languedoc-Roussillon (rysunek 1) łączy północ z południem (Paryż / Barcelona), wschód z zachodem (Bordeaux / Turyn) oraz regionalne stolice: Lyon / Marsylia / Tuluza / Clermont-Ferrand. Rozwinięta sieć dróg i autostrad wykorzystywana jest do transportu 91% tonażu ładunków w regionie. Sieć drogową regionu stanowią 4 autostrady: A9 - przecinająca region i łącząca dolinę Rodanu z Hiszpanią; A61 - "Deux-Mers", łącząca Atlantyk z Morzem Śródziemnym; A54 - do Marsylii i Włoch; A75 - "Meridienne", biegnąca na północ Europy, a także 1500 km głównych dróg oraz 17 500 km dróg drugorzędnych.

Region Languedoc-Roussillon ma 1400 km linii kolejowych (rysunek 2). Główne linie to linie do Hiszpanii i Atlantyku (do Bordeaux i Tuluzy) oraz linia łącząca północ z Morzem Śródziemnym. Pięć głównych stacji to: Nimes, Montpellier, Beziers, Narbonne i Perpignan. Trzy główne punkty w transporcie kombinowanym droga/kolej to: Montpellier, Perpignan oraz Le Boulou. W 2007 roku przez Languedoc-Roussillon przewieziono ponad 11 mln ton ładunków, co stanowi około 6,0% tonażu ładunków transportowanych w regionie. Głównym operatorem i właścicielem jest kolej SNCF Fret (French Rail Freight). Operatorzy w transporcie droga / kolej to Novatrans, TAB, Ambrogio, Medina, CNC, a pośrednicy kolejowi: Combitrans, Nortrans, P. Rey, Roca. TGV South trasę Paryż / Montpellier pokonuje w 3 h 15 min, a w planach jest wydłużenie linii do Barcelony. Przyczyniłoby się to do zwiększenia przewozu ładunków oraz powstania bezpośredniego, szybkiego połączenia między Montpellier, Barceloną (Morze Śródziemne), a Tuluzą (Atlantyk).

W regionie Languedoc-Roussillon znajdują się 3 regionalne lotniska frachtowe: Montpellier Mediterranean, Nimes-Arles-Camargue oraz Perpignan Rivesaltes. W 2007 roku transportem lotniczym przewieziono około 28 000 ładunków (głównie przez Montpellier Mediterranean). W warunkach niezadowalającej przestrzeni lotniczej oraz dzięki położeniu na łuku w basenie Morza Śródziemnego, port lotniczy w Montpellier ma szansę stać się głównym portem lotniczym dla Europy Południowej i Afryki Północnej. Głównymi operatorami w transporcie lotniczym są: firmy transportowe: SDV, Heppenr, TAT Express; operatorzy cargo: Air Assistances, France Handling oraz pośrednicy: Panalpina France.

Regionalne porty morskie (Sėte, Port la Nouvelle, Port Vendres) są dostępne przez całą dobę dla statków i transportu multimodalnego. Zestaw oferowanych usług udoskonala jakość infrastruktury w regionie i wpływa na duże znaczenie regionu w basenie Morza Śródziemnego i Europy Południowej. Sėte, drugi co do wielkości francuski port śródziemnomorski, dysponuje: 16 miejscami postoju statków i 2 miejscami szybkiego rozładunku; 1 miejscem załadunku dla kabotażowców; dzienną zdolnością przeładunku 20000 ton; sprzętem rozładunkowym; specjalnymi instalacjami do przeładunku zbóż, produktów rolnych oraz cieczy chemicznych; terminalami dla kontenerowców; platformą Ro-Ro. Port w Sėte oferuje regularne kursy kontenerowców do wschodniego i zachodniego wybrzeża USA (na przykład podróż z Sėte do Nowego Jorku zajmuje 13 dni). Region Languedoc-Roussillon, ze 140 milową linią wybrzeża jest morską bramą na wszystkie kraje basenu Morza Śródziemnego i dlatego coraz więcej firm inwestuje w tym regionie, armatorzy: Navale Française, Delom; operatorzy cargo: Sogema Sud, Port Midi; pośrednicy: Sea Invest France, CLTM. W zakresie żeglugi śródlądowej, statki o ładowności do 1 300 ton mogą dopłynąć kanałem rodańskim do Saint Jean de Losne, 250 km na północ od Lyonu. Do kanału tego dostęp mają 3 porty rzeczne: Sėte (wraz z położoną nad rzeką strefą przemysłową między rzeką a portem), Ardoise (położony przy wejściu do doliny Rodanu, mający połączenie kolejowe, oddalony kilka kilometrów od przecięcia autostrad i godzinę drogi od lotniska Marseilles Provence), a także Beaucaire. Transportem wodnym, zarówno morskim, jak i śródlądowym, w regionie przewożone jest około 4,7% tonażu ładunków.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 wrzesień 2012 11:35

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj