logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie ryzykiem procesów logistycznych - studium przypadku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedmiotem publikacji jest ocena ryzyka towarzyszącego realizacji procesów logistycznych. Opisana została procedura realizacji procesu zarządzania ryzykiem procesów logistycznych oraz sposób jej analizy w audycie wewnętrznym. Do przedstawienia rozważań w tym zakresie autorki wykorzystały wiedzę i doświadczenie zdobyte w trakcie prowadzenia i uczestniczenia w realizacji zadań audytowych oraz podczas budowania od podstaw procesu zarządzania ryzykiem badanej Organizacji.

Ponieważ każde przedsiębiorstwo chce zarządzać efektywnymi procesami, ryzyka mogą i powinny być kontrolowane, poprzez odpowiedni system zarządzania. Wprowadzenie kompleksowego podejścia do zarządzania ryzykiem procesów logistycznych pozwala na:

 • ocenę stanu logistyki w przedsiębiorstwie,
 • wskazanie możliwości usprawnienia procesów logistycznych i ograniczenia kosztów ich funkcjonowania,
 • określenie kierunków zmian i szacowanie spodziewanych efektów na poziome strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem.

Zarządzanie ryzykiem procesów logistycznych
W celu rzetelnego przeprowadzenia analizy niezbędne jest zgromadzenie danych, pozwalających na rozpoznanie czynników ryzyka oraz określenie prawdopodobieństwa i stopnia ich oddziaływania, tak by można było zastosować narzędzia, wykorzystywane w procesie zarządzania ryzykiem i audycie wewnętrznym oraz pokazać sposób ich praktycznego użycia. W wyniku prowadzonych obserwacji, zastosowanych analiz, rozmów z pracownikami, skompletowano niezbędne informacje umożliwiające sporządzenie rejestru, ryzyka, matrycy ryzyka oraz ścieżek poszczególnych procesów.
Badania rozpoczęto od rozpoznania ogólnego celu zarządzania ryzykiem procesów logistycznych w badanej Organizacji, jego powiązania z dokumentacją kadrową, stosowaną strategią zarządzania, prowadzonymi audytami. Następnie, na podstawie rozmów z pracownikami ustalono zakres kompetencji i obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy.
Analiza tych danych była niezbędna do określenia jednolitej terminologii we wszystkich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz do oszacowania terminów i ram zarządzania ryzykiem procesów logistycznych w Organizacji.

Określenie ryzyka występującego w Organizacji
Zarządzanie ryzykiem procesów logistycznych wymaga opracowania procedur, będących usystematyzowaniem realizowanych działań, dokumentowania podejmowanych decyzji i zachowania wyraźnych ścieżek kontrolnych. Umożliwia to zachowanie należytej staranności w zakresie identyfikowania, analizy i zarządzania ryzykiem.
Zakres prowadzonych badań obejmował:

 • identyfikację ryzyka,
 • określenie przyczyn i skutków zidentyfikowanego ryzyka,
 • ustalenie przyczyn ryzyka,
 • ustalenie wpływu oddziaływania ryzyka na działanie i funkcjonowanie procesów logistycznych i Organizacji,
 • ocenę rodzaju i kategorii ryzyka,
 • powiązanie ryzyka z celami Organizacji.

Etap identyfikacji ryzyka w prowadzonych badaniach rozpoczęto od określenia celów strategicznych i operacyjnych, stopnia ich powiązania z realizowanymi procesami logistycznymi oraz ustalenia występujących w nich zagrożeń. Następnie rozpoznane cele i zagrożenia umieszczono w rejestrze ryzyk. W tabeli 1 przedstawiono fragment rejestru ryzyk z zidentyfikowanymi celami i zagrożeniami badanej Organizacji. Umieszczono w nim również funkcjonujące mechanizmy kontrolne. W oparciu o zidentyfikowane ryzyko, w połączeniu z funkcjonującym mechanizmem kontrolnym dokonano analizy polegającej na ustaleniu prawdopodobieństwa jego wystąpienia oraz stopnia oddziaływania.
Po dokonaniu identyfikacji naniesiono zidentyfikowane zagrożenia na matrycę ryzyka. Rysunek 1 przedstawia matrycę ryzyka z umieszczonymi na niej obszarami ryzyka z uwzględnieniem ich wartości punktowych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2009.

 
Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2012 06:21
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

Lajon ponownie wybiera lwa

Lajon ponownie wybiera lwa

16 marca 2017, w autoryzowanej stacji serwisowej MAN JK Diesel Service w Rybniku, właściciele firmy...

Grupa Deutsche Post DHL planuje ograniczyć do zera emisję dwutlenku…

Grupa Deutsche Post DHL planuje ograniczyć do zera emisję dwutlenku węgla do 2050 r.

Grupa Deutsche Post DHL do 2050 r. ograniczy emisję dwutlenku węgla wytwarzanego przez działania z...

PEKAES otwiera nowoczesny terminal w Małopolsce

PEKAES otwiera nowoczesny terminal w Małopolsce

Operator logistyczny PEKAES uruchomił nową platformę cross-dockingową w Małopolsce, zmieniając w ten sposób lokalizację Oddziału...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj