logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kryzys, czy szansa dla branży logistycznej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Globalny kryzys finansowy znacząco wpłynął na kondycję ekonomiczną polskich przedsiębiorstw. Według danych GUS, w marcu 2009 roku wskaźnik krajowego i zagranicznego portfela zamówień spadł z poziomu + 12 przed rokiem do poziomu -32 czyli najniższego od dziesięciu lat. W wielu branżach (szczególnie w motoryzacyjnej, metalurgicznej i odzieżowej) nastąpiło znaczne ograniczenie poziomu produkcji. Limitowana dostępność finansowania zewnętrznego spowodowała również zmniejszenie zdolności przedsiębiorstw do bieżącego regulowania zobowiązań.
Spadek koniunktury jest również wyzwaniem dla logistyki i zarządzania łańcuchami dostaw. Planowanie produkcji i dostaw w oparciu o statystyczne prognozowanie popytu staje się trudniejsze, bo historyczne dane o trendach sprzedaży nie odzwierciedlają bieżącego spadku zamówień. Zmniejszenie zamówień powoduje wzrost zapasów, których nadmiar może utrudniać operacje załadunkowe w magazynach i centrach dystrybucyjnych. Zmniejszenie wolumenu transportowanych towarów stanowi zagrożenie utraty płynności przez firmy przewozowe i w konsekwencji zagraża realizacji dostaw do klientów. Kryzys ekonomiczny jest zatem okresem próby dla logistyków, którzy powinni w krótkim czasie umieć zidentyfikować możliwości redukcji kosztów i dostosowania operacji do gwałtownie zmieniających się warunków rynkowych, w celu złagodzenia ich negatywnego wpływu na rentowność firmy.

Uwolnić kapitał obrotowy i zoptymalizować koszty
Ponieważ dla wielu przedsiębiorstw obecna sytuacja ekonomiczna oznacza pogorszenie płynności, jednym z pierwszych zadań powinno być uwolnienie kapitału obrotowego - poprzez bardziej efektywne zarządzanie zobowiązaniami, należnościami i zapasami. Potencjalnych rezerw, umożliwiających redukcję kosztów i poprawę efektywności, należy poszukiwać również w zarządzaniu magazynami. Pomaga w tym audyt procesów magazynowych, którego efektem powinna być optymalizacja procesów przyjmowania, składowania, kompletowania i wydawania towarów, między innymi poprzez wyeliminowanie zbędnych czynności i dokumentów. Inicjatywy związane z optymalizacją transportu powinny objąć zarówno transport własny, jak i współpracę z zewnętrznymi operatorami logistycznymi.
Analiza kosztów, efektywności i procesów pozwala na zidentyfikowanie obszarów usprawnień możliwych do osiągnięcia w krótkim czasie i zazwyczaj bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów inwestycyjnych (tak zwanych quick wins). Równolegle jednak, należy podjąć działania zmierzające do opracowania i wdrożenia długoterminowej strategii zarządzania łańcuchem dostaw, zapewniającej trwałą realizację celów biznesowych.

Dopasować strategię łańcucha dostaw do charakterystyki produktów
Jak wynika z badania "Global Supply Chain Excellence", przeprowadzonego w ostatnim czasie przez Roland Berger Strategy Consultants wspólnie z uczelniami Stanford, WHU i ETH Zurich, kluczem do trwałej poprawy wyników finansowych przedsiębiorstw produkcyjnych jest strategiczne dopasowanie łańcuchów dostaw do charakterystyki produktów (ang. Supply Chain Fit). W firmach, które zastosowały tę strategię, wskaźnik zwrotu z zaangażowanego kapitału (ROCE) jest nawet o 14-17% wyższy, niż w przypadku firm, w których łańcuch dostaw nie został optymalizowany (schemat 1). Wyniki badania wskazują również na konkretne działania podejmowane przez firmy, które dostosowały swoje łańcuchy dostaw do charakterystyki produktów.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2009.


 

 
Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2012 06:13

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj