logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Współpraca w łańcuchach dostaw na rzecz poprawy ich walorów ekologicznych - przykład portów morskich

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Współpracę w łańcuchach dostaw interpretuje się najczęściej w wymiarze wertykalnym, to jest poprzez pryzmat relacji między dostawcą a klientem, rzadziej w wymiarze horyzontalnym, analizując relacje między konkurentami i innymi uczestnikami łańcucha. Podkreśla się, że dopiero kombinacja tych dwóch wymiarów współpracy może być źródłem znaczących korzyści, a zakresy i obszary potencjalnego współdziałania uczestników łańcuchów dostaw są niemal nieograniczone.

Współpraca w łańcuchach dostaw opiera się na wspólnej wizji, zrozumieniu indywidualnej roli każdego z uczestników, umiejętności wspólnego działania oraz gotowości do przystosowania się w celu wykreowania dodatkowej wartości dla klienta. Tworzenie tej dodatkowej wartości jako ważny cel współpracy w łańcuchach dostaw podkreślany jest przez wielu autorów. Wymieniane są także przykładowe źródła osiągania korzyści dla klienta, jak na przykład redukcja czasu i kosztów ponoszonych przez klienta, poprawa niezawodności i terminowości dostaw. Ale wartością dodaną dla klienta może być także zmniejszenie zanieczyszczeń oraz szkodliwego oddziaływania poszczególnych procesów w łańcuchu dostaw na środowisko naturalne, gdyż "zanieczyszczenie ma postać straty ekonomicznej i jest dowodem na to, że określone zasoby zostały wykorzystane w sposób niekompletny, nieefektywny lub nieskuteczny. Ponadto, przedsiębiorstwa muszą wówczas podjąć dodatkowe kroki, które generują koszty, ale nie tworzą wartości dla klienta."

Znaczenie współpracy podkreśla się także w koncepcji "zielonych" łańcuchów dostaw, w których za główny cel uznaje się "integrację wszystkich operacji tworzących wartość dodaną ... w taki sposób, aby wszystkie czynności związane z poszczególnymi procesami miały jak najmniej szkodliwy wpływ na środowisko naturalne." Współpraca staje się więc warunkiem koniecznym dla stworzenia łańcucha dostaw przyjaznego środowisku, w którym wszyscy jego uczestnicy powinny wpływać na siebie i zachęcać do wdrażania proekologicznych produktów, usług, operacji czy inicjatyw.

Proekologiczne inicjatywy portów morskich
Wzrost obrotów w handlu międzynarodowym, jaki można było obserwować w ostatnich latach i w konsekwencji także wzrost przeładunków w portach morskich, zwrócił uwagę na poziom zanieczyszczeń emitowany na skutek działalności portowej. Przeprowadzone badania dowodzą, że porty morskie mogą aktywnie uczestniczyć w kreowaniu łańcuchów dostaw przyjaznych środowisku poprzez ograniczanie swojego niekorzystnego na nie wpływu (zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, zużycia paliwa i wody, ograniczenie hałasu). Szczególna rola portów jako węzłów transportowych, przez które przechodzi większość światowych obrotów handlowych (około 90% wymiany handlowej realizowana jest drogą morską), umożliwia im realny wpływ na innych uczestników w łańcuchu dostaw. Stąd też w wielu portach morskich świata realizowane są obecnie programy przeciwdziałające zanieczyszczaniu środowiska. Różnią się one skalą i zakresem oddziaływania na otoczenie, odmienne są także przyczyny ich implementacji. Z punktu widzenia współpracy w łańcuchach dostaw szczególnie interesujące są - przedstawione poniżej - inicjatywy portów morskich, nie ograniczające się jedynie do terytorium portowego, ale oddziałujące na innych usługodawców w łańcuchu. Do tych inicjatyw należą między innymi trzy programy realizowane w stanie Kalifornia: Clean Trucks Program, Speed Reduction Program oraz Vessel Main Engine Fuel Incentive Program, które są elementem stanowego programu dla zatoki San Pedro (porty: Los Angeles, San Diego i Long Beach) pod nazwą Clean Air Action Plan (CAAP), wprowadzonego w listopadzie 2006 roku, a mającego na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska w tym regionie.
Clean Trucks Program. Nadrzędnym celem programu jest ograniczenie emisji spalin, pochodzących z samochodów ciężarowych i sprzętu przeładunkowego, o ponad 80% w ciągu 5 lat. Począwszy od października 2008 roku wszystkie pojazdy, których rok produkcji jest wcześniejszy niż 1988, nie mają prawa wjazdu na teren portów. Zgodnie z założeniami programu, stopniowo - do końca 2012 roku - prawa wjazdu do portu będą pozbawiane kolejne grupy wiekowe pojazdów, nie spełniające standardu USEPA 2007. Przewoźnicy drogowi mogą odnowić swój tabor dzięki opracowanemu przez port specjalnemu programowi pomocowemu, opiewającemu na 2 mld USD. Źródłem finansowania programu jest dodatkowa opłata nałożona na każdy kontener przechodzący przez port (35 USD za kontener dwudziestostopowy lub mniejszy, a 70 USD za pozostałe). Program nie spotkał się z akceptacją przewoźników, którzy wraz z reprezentującym ich interesy American Trucking Association podjęli nieudaną próbę zaskarżenia go w sądzie.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2009.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2012 10:20

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj