logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Procedury wyboru modelu ciągnika rolniczego jako elementy logistyki dystrybucji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Korporacje gospodarcze o zasięgu światowym, będące liderami w segmencie rynku ciągników i maszyn rolniczych, posiadają rozbudowane systemy logistyczne pozwalające w efektywny sposób łączyć zakłady produkcyjne z odległymi rynkami zbytu. Elementami tych struktur są podsystemy logistyczne, które funkcjonują w firmach dealerskich. Przedsiębiorstwa handlowo - usługowe stanowią ogniwa w systemie logistycznym wyższego rzędu, tworzonym przez koncerny. Obecnie konkurencja z poziomu jednostek gospodarczych, została przeniesiona na całe łańcuchy dostaw w poszczególnych segmentach rynku.
Proces integracji w ramach Unii Europejskiej oraz globalizacja rynków zbytu wyznaczyły nowe trendy w systemach logistycznych przedsiębiorstw handlowo - usługowych obsługujących sektor producentów żywności. Zmienność otoczenia gospodarczego wywarła również istotny wpływ na polskie rolnictwo, co w konsekwencji decyduje obecnie o jego rozwoju, także na szczeblu regionalnym.

Problem badawczy
Prowadzona obecnie restrukturyzacja obszarów wiejskich, łącznie z programem inwestycji w środki techniczne, w tym zakup ciągników rolniczych, generuje potrzebę opracowania modelowych rozwiązań dla tego segmentu rynku w postaci podsystemów logistycznych. Zarządzanie logistyczne w sektorze obsługi rolnictwa, jako dziedzina wiedzy wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom menedżerów logistyki z przedsiębiorstw handlowo - usługowych. Przedstawione opracowanie zawiera wiedzę teoretyczną, analizę doświadczeń i rozwiązań oraz przykłady dobrych praktyk stosowanych w firmach reprezentujących rolniczy segment rynku.
Zagadnienia związane z zarządzaniem logistycznym w sferze sprzedaży ciągników rolniczych, wynikające ze specyficznych potrzeb i oczekiwań krajowych producentów żywności, stanowią w świetle zachodzących zmian ważny problem, wymagający badań i analiz.

Cel i obiekt badań
Obiektem realizowanych badań były procesy logistyczne w zakresie wyboru przez nabywcę modelu ciągnika. Procedurę wyboru analizowano w Dziale Handlowym firmy prowadzącej dystrybucję pojazdów rolniczych. Pozytywne przeprowadzenie procedur wyboru na etapie selekcji przez klienta szerokiej gamy modeli ciągników, stanowi jedno z najważniejszych działań w obszarze logistyki marketingowej. Podmiot gospodarczy poddany badaniom, to firma handlowo - usługowa działająca od dwóch dekad na terenie Polski Środkowo - Wschodniej. Przedsiębiorstwo jest autoryzowanym przedstawicielem koncernów wytwarzających ciągniki i maszyny rolnicze. Firma zabezpiecza również obsługę serwisową oferowanych wyrobów oraz dostawy części zamiennych.

Logistyka w dystrybucji ciągników rolniczych
W gospodarce rynkowej najważniejszym celem działania przedsiębiorstwa jest uzyskanie dodatniego wyniku ekonomicznego z bieżącej działalności oraz maksymalizacja zysku w długim horyzoncie czasowym. Należy podkreślić, że sprzedaż wyrobów stanowi dla autoryzowanej firmy dealerskiej wiodący składnik dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności. Współczesne ciągniki rolnicze, z uwagi na posiadaną znaczną wartość rynkową, zaliczane są do klasy dóbr luksusowych. Poziom cen zobowiązuje firmę handlową do wysokiego standardu obsługi nabywców oraz do wszechstronnych działań w celu pozyskania potencjalnych klientów z rynku, na którym dostępna jest szeroka oferta pojazdów. Producenci ciągników rolniczych sprzedają swoje wyroby poprzez dystrybucję selektywną w autoryzowanej sieci dealerskiej. Sieć punktów sprzedaży, łącznie ze stacjami usług serwisowych, obejmuje wybraną grupę podmiotów gospodarczych, które posiadają systemy zapewnienia jakości i systemy zarządzania kompatybilne z systemami wytwórcy. Dystrybucja selektywna stanowi skuteczne rozwiązanie, gdy istnieje potrzeba dotarcia do wytypowanego segmentu odbiorców. Zapewnia równocześnie ścisłą kontrolę rynku i pozwala obniżyć koszty związane z procesami dystrybucji. Nabywcy postrzegają konkurencyjność produktu nie tylko poprzez jego cenę, ale również z punktu widzenia szeroko rozumianej wyższej wartości relatywnej, którą proponują poszczególni dystrybutorzy w branży ciągników rolniczych. Główny segment krajowego rynku nowych ciągników rolniczych tworzą pojazdy kilkunastu producentów, przedstawionych w tabeli 1.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2009.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2012 14:33

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben ze światowym standardem GS1

Grupa Raben ze światowym standardem GS1

Grupa Raben wdrożyła niezależny, globalny standard komunikacyjny GS1 XML służący do elektronicznej wymiany informacji pomiędzy...

Lotniska w Kazachstanie dla ofiar klęsk żywiołowych w sąsiednich krajach

Lotniska w Kazachstanie dla ofiar klęsk żywiołowych w sąsiednich krajach

W dniach 18-22 września br. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Ałmaty odbyły się warsztaty w ramach...

Nowy Jedwabny Szlak staje się faktem - Poczta Polska podpisała…

Nowy Jedwabny Szlak staje się faktem - Poczta Polska podpisała porozumienie z China Post

22 września br. Poczta Polska i China Post Group podpisały wstępne porozumienie, dotyczące transportu przesyłek...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj