logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Procedury wyboru modelu ciągnika rolniczego jako elementy logistyki dystrybucji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Korporacje gospodarcze o zasięgu światowym, będące liderami w segmencie rynku ciągników i maszyn rolniczych, posiadają rozbudowane systemy logistyczne pozwalające w efektywny sposób łączyć zakłady produkcyjne z odległymi rynkami zbytu. Elementami tych struktur są podsystemy logistyczne, które funkcjonują w firmach dealerskich. Przedsiębiorstwa handlowo - usługowe stanowią ogniwa w systemie logistycznym wyższego rzędu, tworzonym przez koncerny. Obecnie konkurencja z poziomu jednostek gospodarczych, została przeniesiona na całe łańcuchy dostaw w poszczególnych segmentach rynku.
Proces integracji w ramach Unii Europejskiej oraz globalizacja rynków zbytu wyznaczyły nowe trendy w systemach logistycznych przedsiębiorstw handlowo - usługowych obsługujących sektor producentów żywności. Zmienność otoczenia gospodarczego wywarła również istotny wpływ na polskie rolnictwo, co w konsekwencji decyduje obecnie o jego rozwoju, także na szczeblu regionalnym.

Problem badawczy
Prowadzona obecnie restrukturyzacja obszarów wiejskich, łącznie z programem inwestycji w środki techniczne, w tym zakup ciągników rolniczych, generuje potrzebę opracowania modelowych rozwiązań dla tego segmentu rynku w postaci podsystemów logistycznych. Zarządzanie logistyczne w sektorze obsługi rolnictwa, jako dziedzina wiedzy wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom menedżerów logistyki z przedsiębiorstw handlowo - usługowych. Przedstawione opracowanie zawiera wiedzę teoretyczną, analizę doświadczeń i rozwiązań oraz przykłady dobrych praktyk stosowanych w firmach reprezentujących rolniczy segment rynku.
Zagadnienia związane z zarządzaniem logistycznym w sferze sprzedaży ciągników rolniczych, wynikające ze specyficznych potrzeb i oczekiwań krajowych producentów żywności, stanowią w świetle zachodzących zmian ważny problem, wymagający badań i analiz.

Cel i obiekt badań
Obiektem realizowanych badań były procesy logistyczne w zakresie wyboru przez nabywcę modelu ciągnika. Procedurę wyboru analizowano w Dziale Handlowym firmy prowadzącej dystrybucję pojazdów rolniczych. Pozytywne przeprowadzenie procedur wyboru na etapie selekcji przez klienta szerokiej gamy modeli ciągników, stanowi jedno z najważniejszych działań w obszarze logistyki marketingowej. Podmiot gospodarczy poddany badaniom, to firma handlowo - usługowa działająca od dwóch dekad na terenie Polski Środkowo - Wschodniej. Przedsiębiorstwo jest autoryzowanym przedstawicielem koncernów wytwarzających ciągniki i maszyny rolnicze. Firma zabezpiecza również obsługę serwisową oferowanych wyrobów oraz dostawy części zamiennych.

Logistyka w dystrybucji ciągników rolniczych
W gospodarce rynkowej najważniejszym celem działania przedsiębiorstwa jest uzyskanie dodatniego wyniku ekonomicznego z bieżącej działalności oraz maksymalizacja zysku w długim horyzoncie czasowym. Należy podkreślić, że sprzedaż wyrobów stanowi dla autoryzowanej firmy dealerskiej wiodący składnik dochodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności. Współczesne ciągniki rolnicze, z uwagi na posiadaną znaczną wartość rynkową, zaliczane są do klasy dóbr luksusowych. Poziom cen zobowiązuje firmę handlową do wysokiego standardu obsługi nabywców oraz do wszechstronnych działań w celu pozyskania potencjalnych klientów z rynku, na którym dostępna jest szeroka oferta pojazdów. Producenci ciągników rolniczych sprzedają swoje wyroby poprzez dystrybucję selektywną w autoryzowanej sieci dealerskiej. Sieć punktów sprzedaży, łącznie ze stacjami usług serwisowych, obejmuje wybraną grupę podmiotów gospodarczych, które posiadają systemy zapewnienia jakości i systemy zarządzania kompatybilne z systemami wytwórcy. Dystrybucja selektywna stanowi skuteczne rozwiązanie, gdy istnieje potrzeba dotarcia do wytypowanego segmentu odbiorców. Zapewnia równocześnie ścisłą kontrolę rynku i pozwala obniżyć koszty związane z procesami dystrybucji. Nabywcy postrzegają konkurencyjność produktu nie tylko poprzez jego cenę, ale również z punktu widzenia szeroko rozumianej wyższej wartości relatywnej, którą proponują poszczególni dystrybutorzy w branży ciągników rolniczych. Główny segment krajowego rynku nowych ciągników rolniczych tworzą pojazdy kilkunastu producentów, przedstawionych w tabeli 1.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2009.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2012 14:33

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj