logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Odpowiedzialność za produkt w łańcuchach dostaw w kontekście korzyści i kosztów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z pozoru wydaje się oczywiste, że przedsiębiorstwa funkcjonujące w ramach określonego łańcucha dostaw są bezwzględnie zmuszone stawić czoła ryzyku. Trzeba jednak pamiętać, że tak zwane zarządzanie ryzykiem, najczęściej rozumiane jako podejmowanie określonych działań mających na celu redukcję, rozproszenie i wykorzystanie ryzyka, ma wysoką cenę, zatem musi być opłacalne. Działania te są uzasadnione jedynie wtedy, gdy ryzyko bezpośrednio zagraża realizacji głównych celów i zadań łańcucha dostaw.

Podstawą tworzenia łańcucha dostaw jest produkt. Wirtualna architektura łańcucha dostaw łączy dostawców i odbiorców w świetle definicji produktu, jego budowy oraz działań związanych z zarządzaniem firmą.
Celem głównym łańcucha dostaw jest generowanie zysków pochodzących z "dostarczania właściwego dobra, we właściwym stanie, czasie i miejscu" (obsługa klienta). Obecne w łańcuchach dostaw różnice kulturowe, niejednorodny poziom stosowanych technologii, również niechęć do dzielenia się pełnymi informacjami o niebezpiecznych właściwościach produktów - w konfrontacji z rosnącym stopniem skomplikowania wyrobów i złożonością procesów oraz presją na osiąganie zysków, powiększyły ryzyko związane z wystąpieniem wad produktu. Powodem utraty zysków może być zatem nietrafiona bądź niesprzedana produkcja i koszty ponoszone w związku z niedostatecznym poziomem bezpieczeństwa produktu. Zagadnienie nabiera szczególnej wagi w sytuacji gwałtownego rozwoju przemysłu i postępu technologicznego, który łączy się z nowymi zagrożeniami, przekraczającymi prawie zawsze określone wcześniej granice. Skutkuje to stwierdzeniem, że każdy nowy produkt jest obarczony dużym ryzykiem powstania szkód. Czy reżim odpowiedzialności za produkt ma istotne znaczenie w procesie kontroli ww. ryzyka? Czy faktycznie przyczynia się do podejmowania działań zwiększających poziom bezpieczeństwa wprowadzanych do obrotu produktów?

W pierwszym momencie wydaje się, że odpowiedź na te pytania jest twierdząca. Uwzględnienie kwestii odpowiedzialności za produkt w analizach szczegółowych problemów związanych z ryzykiem w łańcuchach dostaw umożliwia - przynajmniej teoretycznie - kształtowanie postaw decydentów, zobowiązując ich do podejmowania działań ex ante w zakresie kształtowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa produktów. Szczególnie ważna dla omawianego zagadnienia wydaje się być funkcja prewencyjna odpowiedzialności za produkt, która realizuje się przez zabezpieczenie uczestników obrotu przed doznaniem szkody w przyszłości. Producent, w związku z surowym reżimem odpowiedzialności, będzie się starał wyeliminować ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa tkwiącego w produkcie. To pociąga za sobą wzrost dbałości o jakość produktu (wielopoziomowa kontrola produkcji), rzetelność w sposobie informowania odbiorców/użytkowników o zagrożeniach związanych z nieprawidłowym użytkowaniem produktu, a także powstrzymuje przed wprowadzeniem do obrotu produktów, które nie spełniają wymagań bezpieczeństwa, jakich się od nich oczekuje. Z założenia, produkt bezpieczny ma bowiem stymulować odbiorców do jego nabycia (co dla producenta oznacza wzrost sprzedaży).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2009.

Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2012 08:27

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj