logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wyniki analizy ABC/XYZ w przedsiębiorstwie montażowym o wysokim stopniu kastomizacji - studium przypadku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuł bazuje na praktycznym doświadczeniu autorów, zdobytym w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym, realizującym produkcję jednostkową na indywidualne zamówienia. Produkty firmy mają złożone struktury materiałowe, od 500 do ponad 1 000 zespołów i części rodzajowych na wyrób.
Przedsiębiorstwo montażowe oferuje produkty wysoko zindywidualizowane ze względu na potrzeby klientów, w których zdecydowanie kluczowe znaczenie mają procesy przygotowania produkcji. Wzrost stopnia kastomizacji wiąże się z przesunięciem punktu rozdzielającego, w którym tworzony jest zapas główny w systemie logistycznym, w stronę zapasu surowców i podzespołów.

Przebieg analizy ABC/XYZ w przedsiębiorstwie montażowym
Z uwagi na znaczną liczbę zmian w przedsiębiorstwie podczas realizacji badań, przeprowadzenie analizy nie było rutynową czynnością (rysunek 1). Największą przeszkodą, utrudniającą przeprowadzenie analizy, był brak wdrożonego systemu klasy ERP, z którego można by było pobrać potrzebne do analizy dane. Zamiast jednego systemu, funkcjonowały trzy niekompatybilne, o niespójnej bazie indeksowej.
Ze względu na nieposiadanie przez przedsiębiorstwo systemu klasy ERP, informacje o cenach materiałów były niepełne. W związku z tym czasochłonne okazało się uzyskanie aktualnych cen towarów niezbędnych do przeprowadzania analizy ABC. Dodatkowo około 35% transakcji zawierano w walutach innych, niż PLN i przed przystąpieniem do analizy należało je przeliczyć na PLN.
Pochodną braku jednolitej bazy indeksowej był problem z agregacją rozchodów materiałowych ze wszystkich dostępnych systemów informatycznych. Utrudniło to wykonanie obliczeń wskaźników zmienności zużycia potrzebnych do zaklasyfikowania towarów do grupy X, Y lub Z. Zmienność zapotrzebowania poszczególnych materiałów podzielono na 16 miesięcy, a następnie obliczono odchylenie standardowe zużycia oraz średnie zużycie miesięczne w tym okresie. Do grupy X zaliczono pozycje charakteryzujące się zmiennością zużycia od 0 do 25%, do grupy Y - od 25,1% do 60%, a do grupy Z indeksy ze zmiennością zużycia powyżej 60%

Kolejną przeszkodą w przeprowadzeniu analizy był brak w systemie informatycznym informacji o obrotach magazynowych z jednym dostawcą, który dostarczał głównie elementy złączne, wykorzystywane do produkcji wyrobów. Tego ograniczenia nie udało się wyeliminować, dlatego prezentowana analiza nie zawiera grupy ponad 1 000 pozycji asortymentowych. Brakujące pozycje przeanalizowano w systemie dostawcy i stwierdzono, że w większości zaliczone zostałyby do grupy C. Nie mniej, z uwagi na bardzo liczną grupę analizowanych pozycji asortymentowych, brak powyższych indeksów nie zniekształcił wyników.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 1/2010.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2012 08:34

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj