logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Koncepcja metodyki budowy systemu zarządzania zaopatrzeniem w przedsiębiorstwie montażowym o wysokim stopniu kastomizacji

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Artykuł bazuje na praktycznym doświadczeniu autorów zdobytym w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym realizującym produkcję jednostkową na indywidualne zamówienia. Przedsiębiorstwo montażowe oferuje produkty wysoko zindywidualizowane ze względu na potrzeby klientów, w których kluczowe znaczenie mają zdecydowanie procesy przygotowania produkcji. Produkty firmy mają złożone struktury materiałowe od 500 do ponad 1000 zespołów i części rodzajowych na wyrób. Wzrost stopnia kastomizacji wiąże się z przesunięciem punktu rozdzielającego, w którym tworzony jest zapas główny w systemie logistycznym, w stronę zapasu surowców i podzespołów.
W ramach prac nad budową dedykowanego, do powyżej opisanych warunków produkcyjnych, systemu zarządzania zaopatrzeniem, autorzy przeprowadzili segmentacje pozycji asortymentowych z zastosowaniem analizy ABC/XYZ. Wyniki analizy potwierdziły odmienność modelu funkcjonowania tego przedsiębiorstwa w stosunku do producentów wyrobów masowych.

Odmienność wyników segmentacji abc/xyz
W wyniku realizacji trzech pierwszych kroków ramowej metodyki prac indeksy materiałowe zostały przydzielone do odpowiedniej grupy według klasyfikacji ABC oraz XYZ. Na rysunku 1 zaprezentowano wyniki analizy. Uzyskane wyniki nie były zaskoczeniem dla autorów, a jedynie potwierdzeniem wcześniejszych hipotez. Opisywana w literaturze istotność towarów z grupy AX nie potwierdziła się. Ponadto, ze studiów literaturowych wnioskować można, że ważnymi grupami są również BX, CX oraz AY, co również nie znalazło zastosowania w analizowanym przedsiębiorstwie. Przeprowadzając analizę, której wyniki przedstawiono na rysunku 1, autorzy dowiedli, że budowa strategii realizacji funkcji zaopatrzenia powinna uwzględniać specyfikę danego przedsiębiorstwa. W tym przypadku okazała się nią być wysoka kastomizacja produktów, co przełożyło się na bardzo dużą liczbę pozycji asortymentowych o wysokiej zmienności zużycia.

Koncepcja metodyki budowy systemu zarządzania zaopatrzeniem
Analiza we wstępnej fazie obejmowałaby również zasadność wdrożenia systemu klasy ERP, jednak z uwagi na to, że w firmie podjęto już decyzję o wdrożeniu tej klasy systemu, ten punkt został w artykule pominięty. Bez wątpienia, przedsiębiorstwo potrzebuje jednej spójnej bazy danych, jednak z uwagi na bardzo dużą kastomizację produkowanych wyrobów należałoby rozważyć wdrożenie systemu dopasowanego do potrzeb firmy. Systemy ERP charakteryzują się bardzo wysoką stabilnością, jednak przystosowanie ich do potrzeb firmy jest bardzo czasochłonne oraz kosztochłonne, a wszelkie zmiany wcześniejszych założeń projektowych są trudne do wdrożenia.
Na podstawie badań własnych opracowano metodykę badań zaprezentowaną na rysunku 2.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2010.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2012 08:46

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

Na początku kwietnia br., FedEx Express, największa na świecie firma świadcząca usługi przewozów ekspresowych i...

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj