logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Planowanie optymalnego rozwoju sieci dystrybucji na przykładzie sieci handlowych - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W pierwszej części artykułu Agnieszki Hodczak-Sekulskiej i Adama Redmera na rysunku 1 zabrakło oznaczeń poszczególnych metod w wybranych polach. Obecnie publikujemy pełną wersję tego rysunku, przepraszając zarazem Autorów i Czytelników za zaistniałą sytuację.
Redakcja


Na złożoność analizowanego problemu optymalizacji sieci dystrybucji wpływają następujące czynniki:

  • rozważane jest 16 potencjalnych lokalizacji magazynów w różnych województwach; jako symboliczne miejsca lokalizacji każdego z magazynów przyjęto miasta wojewódzkie: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław
  • liczba zmiennych decyzyjnych:
1. w etapie 1 (wstępnym) zdefiniowano 192 zmienne decyzyjne Xij, gdzie 192 = 12 (województw, w których działają sklepy) x 16 (miast, jako potencjalne lokalizacje magazynów); zmienne decyzyjne przyjmują wartości binarne,
2. w etapie 2 (głównym) zdefiniowano 177 zmiennych decyzyjnych Xij (średnia liczba sklepów, jakie posiadają sieci handlowe działające na terenie Polski), za pomocą, których przyporządkowano każdy ze sklepów do konkretnego magazynu; zmienne mogą przyjmować wartości od 1 do 16 w zależności od numeru magazynu, który ma dany sklep zaopatrywać.

W efekcie, aby możliwe było zastosowanie ogólnie dostępnych narzędzi optymalizacyjnych, problem rozwiązano dwuetapowo, co uprościło obliczenia. Podział taki nie jest jednak konieczny z metodycznego punktu widzenia. Postępowanie w każdym z etapów optymalizacji było następujące:
a) Etap wstępny - określenie miejsc lokalizacji magazynów oraz przyporządkowanie im do obsługi województw, w których działają sklepy. Na miejsca lokalizacji magazynów wybrano miasta wojewódzkie. Dlatego w tym etapie posługiwano się już konkretnymi nazwami miast, w których mają powstać ewentualne magazyny. Natomiast popyt wszystkich sklepów prowadzących działalność w poszczególnych województwach został zagregowany do poziomu województw. Fragment tablicy zmiennych decyzyjnych zamieszczono na rysunku 2.
Generowanie rozwiązań: za pomocą narzędzia Solver MS Excel przeprowadzono obliczenia dla 12 możliwych wariantów sieci dystrybucji. Polegało to na tym, że liczbę magazynów wprowadzono jako jedno z ograniczeń i podczas kolejnych powtórzeń procesu optymalizacji liczba ta zmieniała się od 1 do 12. W ten sposób otrzymano wyniki dla każdej potencjalnej liczby magazynów z przedziału 1 do 12 (w tylu województwach operuje typowa sieć handlowa). Wyniki te obejmowały: miejsca powstania magazynów oraz przyporządkowanie województw, w których działają sklepy do tak zdefiniowanych magazynów.
b) Model główny - znalezienie optymalnego przyporządkowania każdego ze sklepów do konkretnego magazynu. Do tego celu wykorzystano wyniki uzyskane w modelu wstępnym. Znane więc były lokalizacje magazynów dla każdego z wariantów sieci dystrybucji (przyjęto, że obszary obsługi każdego magazynów, zdefiniowane wstępnie w poprzednim etapie na potrzeby wyznaczenia ich lokalizacji, stanowią ponownie element optymalizacji, tym razem na poziomie sklepów, a więc dokładniej niż poprzednio). Tablica zmiennych decyzyjnych ma inną postać, niż w modelu wstępnym i została zaprezentowana na rysunku 3.
Generowanie rozwiązań: w etapie tym, podobnie jak w etapie wcześniejszym, przeprowadzono obliczenia dla wszystkich 12 wariantów (od 1 do 12 magazynów). Wszystkim z analizowanych wariantów wprowadzano rozwiązanie wejściowe, będące wynikiem modelu wstępnego. Polegało to na tym, że dla konkretnego wariantu do tablicy zmiennych decyzyjnych każdemu ze sklepów wpisywano numer magazynu zgodnie z przydziałem z modelu wstępnego (budowa rozwiązania początkowego). We wszystkich wariantach Evolver dokonał takich zmian w przyporządkowaniu sklepów do magazynów z rozwiązania wejściowego, aby wyrażona wzorem 3 suma kosztów transportu i magazynowania była jak najmniejsza. W niektórych przypadkach Evolver zmienił wstępne przyporządkowanie sklepów do magazynów położonych nawet w tych samych województwach co sklep, na magazyn z innego województwa, ponieważ odległość tych sklepów do magazynów zlokalizowanych w innych województwach okazała się krótsza.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2010.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 13 marzec 2012 13:39

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj