logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Mniej luk na regałach - jak zwalczać Out-of-Stocks

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Badania dowodzą, że handel co roku traci 3,9% obrotów z powodu brakujących produktów na regalach i półkach handlowych. Producenci dóbr konsumpcyjnych w Unii Europejskiej z tego samego powodu tracą około 11,4 mld zł. rocznie. Ponadto luki na regałach handlowych (Out-of-Stocks - OOS) powodują również utratę lojalności klientów, którzy znajdują na półkach w sklepach tylko 90-95% produktów gotowych do sprzedaży. Powstawanie luk na regałach zależy od wielu czynników, tak jak rotacja wyrobów, kategoria produktu, akcje promocyjne, wielkość i położenie filii handlowej, jak również godzina zakupu.

Brak dostępności produktów powoduje nieprzewidywalne reakcje klientów w sklepach i często jest powodem ich niezadowolenia. W przypadku, gdy klient nie znajdzie produktu, którego szukał na swoim oznaczonym miejscu na półce, zareaguje w jeden z kilku następujących sposobów:
  • przerwie zakupy i pójdzie do innego sklepu
  • kupi produkt substytucyjny
- innej marki
- w innym rozmiarze opakowania
- w innej kategorii produktów
  • przełoży zakup na później
  • nie kupi produktu wcale (tabela 1).

Mimo, iż owe reakcje różnią się od siebie, wszystkie mają negatywne konsekwencje dla handlu i producentów. Luki na półkach powodują niezadowolenie w czasie zakupów, zmniejszają obroty handlu i producentów i niszczą lojalność klientów. Reakcje klientów na OOS są zależne od wielu niewiadomych. Są to kryteria dotyczące samych produktów lub kategorii produktów, marki producenta, sklepu (na przykład serwis i poziom cen), charakterystyki samego klienta (na przykład wiek) i sytuacji zakupu (na przykład pilność zakupu).
Aby efektownie zwalczać luki na półkach handlowych niezbędna jest wiedza o przyczynach ich powstawania, tak zwanych root causes. Badania Uniwersytetu St. Gallen przeprowadzone w Szwajcarii i Niemczech pokazują, iż 90% luk na regałach jest spowodowanych w filiach handlowych na ostatnich metrach od półki (rysunek 1). Badania w innych krajach potwierdzają ten rezultat. Większość luk na regałach zostaje spowodowanych przez błędne zamówienia i niepunktualne wyłożenie produktu na swoje określone miejsce na półce, mimo iż produkt znajduje się na terenie sklepu, w magazynie. Dalsze badania pokazują również, że prognozowanie i problemy z pracownikami są kolejną przyczyną luk na regałach.

Katedra Logistyki na Uniwersytecie St. Gallen stanęła przed wyzwaniem zredukowania luk na regałach w szwajcarskiej sieci hurtowni. Celem przedsięwzięcia było poprawienie logistyki w jej filiach i uzyskanie częściowej redukcji OOS przy minimalnych kosztach. W tym celu Katedra Logistyki wraz ze swoim zleceniodawcą opracowała metodę identyfikacji luk na półkach i rozpoznawania powodów ich powstania (root causes). Sprawdzano manualnie dostępność 500 wybranych produktów stanowiących 20% obrotów firmy w trzech filiach, w przeciągu 12 do 14 dni. W przypadku produktu, który czasowo nie był dostępny, szukano wraz z kierownictwem filii przyczyny braku tego produktu na półce. W tym celu opracowano listę wszystkich możliwych root causes podzielonych na 12 kategorii (na przykład za małe zamówienia, spóźnione dostawy). Taka analiza umożliwiła identyfikację procesów w filiach, które mają największy wpływ na powodowanie luk na regałach i - tym samym - na ich zapobieganie.
Pierwsze badania wykazały, iż luki na regałach zostały spowodowane przez problemy przy zamówieniach, uzupełnianiu regałów i kłopotach przy zamówieniach dostawców. Owe trzy problemy powodowały prawie 90% luk na regałach w filiach, w których przeprowadzono badania. Na bazie tej wiedzy zostały opracowane metody poprawiające dostępność produktów. Wyniki ich wdrożenia zostały poddane analizie w kolejnych trzech badaniach.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2010.
Ostatnio zmieniany środa, 28 marzec 2012 12:11

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj