logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Magazyn - decyzje strategiczne i operacyjne

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Treść artykułu nie porusza żadnego novum dotyczącego wyboru miejsca, lokalizacji, czy też rozwiązań w obszarze mikroprocesów zachodzących w magazynie; również analiza kosztów logistycznych ogółem, w tym kosztów magazynowych - nie jest niczym nowym.
Tak w publikacjach dotyczących wyceny nieruchomości, jak w zagadnieniach dotyczących zarządzania logistycznego w oparciu o decyzje kosztowe, bardzo wiele zostało stwierdzone, potwierdzone i przeanalizowane. Jakie przesłanie ma więc prezentowana praca i co nowego może wnieść w świat nieruchomości i zarządzania kosztami działań? Głównym przesłaniem jest sformułowanie holistycznej metodologii badań, pozwalających usystematyzować kierunki podejmowanych decyzji na poziomie strategicznym, taktycznym i operacyjnym (magazynowania).

Artykuł jest zatem próbą, w miarę możliwości twórczych i studialnych autorów, wytypowania obszarów decyzji odnośnie konfiguracji sieci, dotyczących formy własności i rozwiązań w infrastrukturze magazynu poprzez zasady manipulacji. Jest zatem torem analiz poprowadzonych od poziomu strategicznego do operacyjnego poprzez decyzje kosztowe.
Przeprowadzone w pracy tory analiz poprowadzone zostały poprzez następujące elementy:

  • decyzje strategiczne: lokalizacja optymalna,
  • decyzje taktyczne: wybór formy własności,
  • decyzje operacyjne: zasady manipulacji.

W poszukiwaniu lokalizacji optymalnej
Konieczność współdziałania funkcji logistyki (zaopatrzenia, produkcji i dystrybucji) w globalnym wymiarze znalazła konsekwencje w tworzeniu globalnych łańcuchów dostaw. Największe wyzwania, przed którymi stanęły współczesne łańcuchy dostaw, to dłuższe czasy realizacji zamówień, obarczone większą dozą niepewności czasy dostaw, konieczność rozpatrywania różnorodnych wariantów dostaw, w tym głównie zróżnicowanych pod względem czasu i kosztów.
W koncepcji logistycznych kosztów globalnych powinny być uwzględnione takie podstawowe koszty cząstkowe, jak: koszty transportu, koszty utrzymywania zapasów, koszty utrzymywania/wynajmu powierzchni składowej, koszty zaopatrzenia, koszty realizacji zamówienia.
Zasadniczy problem w przyporządkowaniu wag rodzajowych polega na tym, iż układ wspomnianych kosztów:

1) jest zmienny w czasie i zależy od wielu zmiennych,
2) ów ciąg powoduje, iż złe zarządzanie w jednym z obszarów działań kosztowych generuje straty w innym, zależnym continuum obiektów kosztowych.

Do zasadniczych czynników kształtujących koszty logistyczne ogółem należy między innymi lokalizacja (rysunek 1).
Decyzje o wyborze lokalizacji obiektu są bardzo skomplikowanym procesem, obejmującym zagadnienia ograniczeń, wynikających z różnorodnych uwarunkowań płynących z charakteru działalności produkcyjnej i/lub handlowej, a co się z tym wiąże - z polityką obsługi klienta, środków ciężkości w odniesienia do źródła surowca, charakterystyki ładunku, kosztów transportu, rynku zbytu.
Problem lokalizacji wielu obiektów rozwiązywany jest w oparciu o takie czynniki, jak: liczba, wielkość i lokalizacja obiektów, obszary zaopatrzenia i zbytu, które ma połączyć sieć, oraz artykuły produkowane i składowane w każdym obiekcie. Kontynuując, liczba obiektów w systemie zwiększa liczbę składów. Decyzja połączenia klientów ze specyficznymi zakładami produkcyjnymi lub składami określa geograficzny zasięg powiązanych z nią rynków. Im większy jest taki rynek, tym większy musi być obiekt.
Równocześnie, analizując rysunek 1, poza typowanymi czynnikami powyżej, decyzje o lokalizacji obiektów wpływają na poziomy poszczególnych kosztów w kosztach logistycznych ogółem. Im mniej obiektów składowych i im mniejsza powierzchnia składowania, tym mniejsze koszty magazynowania, przy równoczesnym wzroście częstości zamówień i wzrostu kosztu transportu i/lub sprzedaży.
Zmniejszanie odległości obiektów w sieci wpływa na obniżenie kosztów transportu, ale ponieważ stawki przewozowe nie są proporcjonalne do odległości, to zmniejszenie kosztów transportu nie rekompensuje zwiększonych kosztów składowania.
Kolejnym z czynników wyboru miejsca składowania jest czynnik aglomeracji, dostępności do poddostawców i odbiorców, co daje efektywne kanały dystrybucji, a także charakterystyka materiału składowanego. Stąd decyzje strategiczne w projektowaniu sieci logistycznej rozkładają się na trzech poziomach:

  • decyzje strategiczne: lokalizacja zakładów i centrów dystrybucji; potencjalne źródła zaopatrzenia,
  • decyzje taktyczne: wykorzystywanie magazynów publicznych i zadania w nich realizowane, alokacja zasobów,
  • decyzje operacyjne: zmiana statusu klientów, plany awaryjne.

Podsumowując, na wybór miejsca lokalizacji mają wpływ: popyt i koszty logistyczne ogółem.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2011.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 kwiecień 2012 12:22

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj