logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Nowy sposób komunikacji w logistyce stał się powszechny Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Sytuacja na rynku jest trudna, ceny usług transportowych wciąż rosną, a problemy w krajowym transporcie mogą się pogłębiać. Nadszedł też czas wymiany taboru - auta są stare i niewiele firm może sobie pozwolić na finansowanie inwestycji gotówką. A leasing kosztuje. Stawki są bardzo niskie i rośnie liczba firm działających w transporcie międzynarodowym. Do tego dochodzą koszty paliwa, które obok wynagrodzenia dla kierowców są najważniejszym elementem decydującym o cenie za transport. Dodatkowo należy uwzględnić wpływ opłat po wprowadzeniu elektronicznego poboru myta dla samochodów ciężarowych oraz opłat za autostrady, co ma duże przełożenie na obowiązujące stawki. Jest to powodem poszukiwania oszczędności.

Ale nie tylko kwestia oszczędności jest przyczyną informatyzacji w firmach. Wdrożenie platform wspomagających zarządzanie logistyką transportową staje się konieczne po to, żeby w ogóle funkcjonować. W zarządzaniu transportem w Europie Zachodniej rzadko kto już korzysta z telefonów czy wysyła maile - teraz, aby zostać partnerem międzynarodowym trzeba również pracować na platformach.

Dlaczego i jak wdrażać platformy
Główną zaletą tego typu rozwiązań jest uproszczenie procesu wymiany informacji przedsiębiorca (załadowca) - przewoźnik. Komunikacja odbywa się drogą elektroniczną w czasie rzeczywistym, a jej rezultaty widoczne są dla wszystkich uczestników. Aby uzyskać do niej dostęp, wystarczy komputer oraz połączenie z Internetem. Ustandaryzowana komunikacja wprowadza zdrowe zasady konkurencji i eliminuje negatywne czynniki, na przykład siłę powiązań nieformalnych pomiędzy partnerami czy przekazywanie przez przedsiębiorcę zleceń swoim przewoźnikom przez telefon.
Wdrażając odpowiednie narzędzia, spedytorzy oraz firmy przewozowe mają dostęp do wszystkich zleceń współpracujących z nimi przedsiębiorstw. Wymiana informacji zamknięta jest w jednym kanale, a każde zlecenie niesie z sobą wszystkie dane niezbędne do jego realizacji. Nie ma potrzeby ponownego kontaktu z operatorem w celu przekazania szczegółowych danych, gdyż wszystkie znajdują się już w systemie. Przy stale rosnących wymaganiach dotyczących przewozu ładunków oraz oczekiwaniach odbiorców frachtu, kluczowego znaczenia nabiera odpowiedni poziom usług. Dzięki systemom do zarządzania transportem przedsiębiorca uzyskuje dostęp do zamkniętej bazy przewoźników, którzy, aby się w niej znaleźć, muszą spełnić określone warunki. Dla załadowcy stanowi to dodatkową gwarancję rzetelności kontrahenta. Wdrożenie platformy informatycznej wymaga przede wszystkim dokładnej analizy sytuacji przedsiębiorstwa i przewidywania korzyści, jakie przyniesie informatyzacja. Głównym czynnikiem powinno być określenie, czy z rozwiązań informatycznych w komunikacji z otoczeniem korzystają partnerzy firmy i czy wymiana informacji z operatorami jest zamknięta tylko i wyłącznie w tym kanale. W przypadku, gdy załadowca korzysta z platformy komunikacyjnej, najczęściej za jej pośrednictwem współpracuje z wybraną grupą przewoźników i nie wykorzystuje już innych.

Aby dołączyć do tego grona, firma transportowa zmuszona jest wdrożyć narzędzia, które umożliwią jej uczestniczenie w tym procesie. Kolejnym czynnikiem, niezbędnym do prawidłowego wdrożenia systemu informatycznego, jest posiadanie odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego. Zazwyczaj, aby korzystać z systemów do zarządzania logistyką transportową, wystarczy zwykły komputer klasy PC z dostępem do Internetu, za pośrednictwem którego odbywa się komunikacja z partnerami. Obecnie są to powszechnie wykorzystywane w przedsiębiorstwach narzędzia pracy, dlatego znaczenie tych barier ulega zmniejszeniu.
Istotne jest również przekonanie do wprowadzanych zmian pracowników firmy. Opór wewnątrzorganizacyjny może być skuteczną barierą - inhibitorem zmian. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością przekazania załodze informacji o korzyściach z niej płynących. W codziennej działalności odpowiedzialny za skuteczną komunikację będzie dyspozytor. Musi doskonale znać schemat działania systemu, tak, aby możliwe było zwiększenie korzyści płynących z jego stosowania.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2011.

Ostatnio zmieniany piątek, 29 czerwiec 2012 11:06

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben ze światowym standardem GS1

Grupa Raben ze światowym standardem GS1

Grupa Raben wdrożyła niezależny, globalny standard komunikacyjny GS1 XML służący do elektronicznej wymiany informacji pomiędzy...

Lotniska w Kazachstanie dla ofiar klęsk żywiołowych w sąsiednich krajach

Lotniska w Kazachstanie dla ofiar klęsk żywiołowych w sąsiednich krajach

W dniach 18-22 września br. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Ałmaty odbyły się warsztaty w ramach...

Nowy Jedwabny Szlak staje się faktem - Poczta Polska podpisała…

Nowy Jedwabny Szlak staje się faktem - Poczta Polska podpisała porozumienie z China Post

22 września br. Poczta Polska i China Post Group podpisały wstępne porozumienie, dotyczące transportu przesyłek...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj