logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Instrumenty usprawniania przepływów materiałowych w produkcji - cz. 1 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Instrumenty usprawniania przepływów materiałowych w produkcji - cz. 2

Procesy logistyczne mają kluczowe znaczenie w usprawnianiu i optymalizowaniu procesów biznesowych. Ciągłe doskonalenie procesów logistycznych, zwłaszcza w sferze produkcji, jest konieczne ze względu na ich znaczny udział w kosztach operacyjnych i wpływ na efektywność przedsiębiorstwa.

Wykorzystanie nowoczesnych metod sterowania procesami logistycznymi w produkcji do badania i organizacji przepływów materiałów i informacji stało się podstawą rozwoju wielu przedsiębiorstw, ponieważ wdrażane w ich ramach narzędzia pozwalają na ograniczenie kosztów produkcji, zwiększają efektywność przepływów oraz wpływają na kształtowanie wysokiej jakości oferowanych produktów i obsługi klienta. Instrumenty pozwalające na realizację tych celów są elementami koncepcji Lean Manufacturing, która znajduje coraz szersze zastosowanie w przedsiębiorstwach i w łańcuchach dostaw. Lean Manufacturing, stanowiący rozwiniętą koncepcję poprawy sprawności realizacji procesów logistycznych w przedsiębiorstwie, jest zorientowany na eliminację wszelkiego rodzaju marnotrawstwa i na skracanie cyklu realizacji zamówienia w fazie realizacji procesu produkcyjnego. Skuteczne zastosowanie koncepcji Lean w przedsiębiorstwie prowadzi do uporządkowania i uproszczenia przepływów materiałowych i informacyjnych, co przekłada się na eliminowanie czynności nie tworzących wartości produktu w skali całej organizacji.

Kształtowanie strumieni materiałowych i informacyjnych w logistyce produkcji
Logistyka produkcji zajmuje się kształtowaniem optymalnych strumieni materiałów i informacji zabezpieczających procesy produkcji w skali przedsiębiorstwa oraz branży, a nawet kraju, koordynując działalność produkcyjną, obejmującą operacje przemieszczania (transportu) i magazynowania w ujęciu systemów kompleksowych. Dominującymi są dla niej takie metody jak: projektowanie wyrobu i poziomu jego jakości, MRP, wybór dostawców, optymalizacja zapasów produkcyjnych, rachunek kosztów działań dla wyrobu itp. Logistyka produkcji obejmuje również organizację systemu produkcyjnego wraz z jego najbliższym otoczeniem magazynowo - transportowym. Przedmiotem logistyki produkcji są: planowanie, organizowanie i kontrolowanie przepływu surowców, materiałów, części i półproduktów podczas procesu produkcji, począwszy od magazynów zaopatrzeniowych, przez pośrednie magazyny gniazdowe, stanowiskowe i wydziałowe, a skończywszy na magazynach wyrobów gotowych. Podobnie jak w pozostałych fazach logistyki przedsiębiorstwa, także w logistyce produkcji występują:

  • fizyczne procesy przepływu i magazynowania,
  • strumienie informacyjne sterujące tymi przepływami.

Zadanie logistyki produkcji polega najogólniej na zapewnieniu optymalnego przepływu materiałów i informacji w procesie produkcji. Pełne rozwinięcie obejmuje szerokie spektrum procesów logistycznych wynikających z różnorodnych rodzajów produkcji i celów, jakie ma ona spełniać (rysunek 1). Do podstawowych zadań logistyki produkcji należy obsługa produkcji w zakresie gospodarki materiałowej, czyli:

  • dostarczenie materiałów do stanowisk produkcyjnych w odpowiednim czasie,
  • przemieszczanie materiałów w procesie produkcji,
  • planowanie produkcji z uwzględnieniem dostępnych mocy produkcyjnych,
  • pakowanie i transport półproduktów oraz wyrobów gotowych do miejsca składowania.

Logistyka produkcji nie zajmuje się technologią procesów produkcyjnych, a jedynie sprawną organizacją całego systemu produkcyjnego wraz z jego najbliższym otoczeniem magazynowo - transportowym. Tradycyjnie organizacja i funkcjonowanie przedsiębiorstw produkcyjnych pozostaje w gestii ekonomiki przedsiębiorstw.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2011.

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 listopad 2012 13:50

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj